auto motor i sport poleca:

Historia polskiej motoryzacji

Poleć ten artykuł:

Ostatnie polskie seryjne auto zjechało z taśmy montażowej 13 lat temu. Od tego czasu nie potrafiliśmy stworzyć własnego samochodu. Zaprzepaściliśmy też szansę rozwoju, wybierając bankrutującego partnera z Korei. Ale choć nie produkujemy seryjnie żadnego własnego modelu, światełko dla polskiej motoryzacji jeszcze nie zgasło. Jak to możliwe?    

Końcowy rozdział w księdze pt. „polskie samochody seryjne” napisał Polonez, którego ostatni egzemplarz opuścił warszawską fabrykę FSO dokładnie 22 kwietnia 2002 roku. I tu ciekawostka – tak naprawdę fabryka nie leży na Żeraniu, ale w dzielnicy Praga-Północ na osiedlu Pelcowizna. Ot, taka nieścisłość, choć nawet oficjalne źródła uparcie twierdzą, że to Żerań. Nie wnikając jednak w geograficzno- administracyjne zawiłości, dzisiaj głównym źródłem dochodu FSO nie jest montaż aut, ale… wynajem pomieszczeń biurowych. Przynajmniej tych, które nie zostały zamienione w kupę gruzu. Bo aby uciec od podatków, właściciel burzy olbrzymie ziejące pustką hale.

Z drugiej strony, główna montażownia i w miarę nowoczesna lakiernia tylko czekają, by pojawił się inwestor. Obydwie są utrzymywane w trybie rozruchu. Jak przekonuje jej zarządca, to tańsze rozwiązanie niż wyłączenie. Ale kto by się tym martwił. Przecież fabryka FSO nie jest już nasza. W 2005 roku trafiła w prywatne ręce ukraińskie. A owalny tor doświadczalny z przyległościami, którego właścicielem od 2011 jest Mennica Polska (nie mylić z Mennicą Państwową) niebawem zamieni się w kolejne warszawskie blokowisko. Jeśli pomyśleć o ponad 3 milionach aut, które zjechały z taśm fabryki FSO, można odnieść wrażenie, że obraz polskiej motoryzacji jest dzisiaj raczej mizerny.

 
Polski Duży Fiat (125p) był wysyłany z Polski do 80 krajów świata, m.in. tak egzotycznych i dalekich, jak Indonezja, Kolumbia czy Australia. W najlepszych latach (1974-1978) za granicę trafiało ponad 50 tys. aut rocznie.
 

Nieprawda. Fabryki Opla, Fiata i Volkswagena mają się dobrze. Ta ostatnia firma mocno inwestuje w Polsce, budując pod Wrześnią wielką fabrykę nowego Craftera (jedyną na świecie). Oczywiście, że cała roczna produkcja aut to ledwie nieco ponad połowa tego, co jeszcze w 2008 roku (rekordowym – wtedy wyprodukowaliśmy w Polsce 841,1 tys. samochodów osobowych, w zeszłym – tylko 472,6 tys.).

Pod względem produkcji aut, porównując nasz kraj do południowych sąsiadów, jesteśmy w dołku i, co najgorsze, ten dołek staje się coraz głębszy. Czesi, dzięki Volkswagenowi i Skodzie, już przekroczyli milion wyprodukowanych aut (najbliższy plan to dobicie do miliona pięćset), Słowacja szybko zbliża się do tego punktu, a Węgrzy (którzy mają u siebie m.in. Audi czy Porsche) prawdopodobnie już w tym roku nas wyprzedzą. Ale jak pokazują badania całej branży motoryzacyjnej, w której produkcja samochodów to tylko fragment, nie jest tak źle. Z raportu firmy Deloitte wynika, że sektor motoryzacyjny w Polsce tworzy prawie 8% PKB i zatrudnia 800 tysięcy osób. Bardzo mocny okazuje się eksport – w zeszłym roku jego wartość przekroczyła 17 mld euro, co stanowi 12% całego eksportu. Największy udział mają tu części i akcesoria motoryzacyjne, ciągle wzrasta też produkcja silników wysokoprężnych (fabryka Toyoty w Jelczu-Laskowicach).

 
NEW WARSAW - Retro design, ręcznie wykonane nadwozie i wyrafinowane wnętrze przewyższające swoim kunsztem najbardziej luksusowe marki świata – tak zapowiadają swój projekt New Warsaw jego twórcy. Pewne jest jedno – rozgłos już sobie zyskali.

Produkujemy podzespoły do wielu samochodów, także tych luksusowych. I choć firmy się tym nie chwalą, to w Polsce powstają szyby na pierwszy montaż do Lamborghini, fotele do BMW, pasy bezpieczeństwa do Rolls-Royce’ów, linki do otwierania drzwi, maski i bagażnika w Maserati, poduszki powietrzne do Porsche i wiele, wiele innych podzespołów.

 Nie brakuje też u nas wizjonerów. Coraz śmielej poczynają sobie polskie firmy, które chciałyby zacząć produkować auta o dobrze znanych Polakom nazwach: projekty nowej Syreny czy Warszawy wzbudzają powszechne zainteresowanie – mimo, a może zwłaszcza, że żaden z nich nie przypomina swoich protoplastów. Dość powiedzieć, że New Warsaw ma mieć pod maską silnik V10 o mocy 607 KM. Pomysłodawcy zamierzają produkować zaledwie cztery egzemplarze rocznie, a w ich planach jest już sportowy, elektryczny motocykl o polskiej, na razie nie ujawnionej nazwie. Z kolei nowa Syrena ma być bardziej ludowa – z silnikiem 1.4 pod maską i instalacją LPG. Swojego miejsca na rynku szuka też Romet, który wyprodukował elektryczny mikrosamochód o nazwie 4E. W Mielcu, w dawnych zakładach lotniczych, powstaje replika (ale taka, która ma certyfikaty oryginalnego producenta) AC Cobry – do wyboru z silnikiem V6 lub V8.

Tagi: Polska | motoryzacja

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij