auto motor i sport poleca:

Indywiduum

Poleć ten artykuł:

Rdza to nie zbrodnia! Nawet nie przypuszczacie ile się trzeba było napracować, żeby ten Garbus wyglądał tak pięknie. Rat style jest w modzie.

Volkswagen Garbus Zobacz całą galerię

Świat marketingu - wykorzystując ludzką próżność i skłonność do podkreślania własnego ja - od lat starannie pielęgnuje w konsumentach przeświadczenie, że każdy człowiek jest indywidualnością, ma swoje potrzeby i nie powinien tego ukrywać. Pani z Biura Obsługi Klienta operatora sieci komórkowej dzwoni więc z ofertą "specjalnie dla Pana", w skrzynce mailowej czeka długi list od opiekuna z banku z "indywidualną propozycją kredytową", a student na ulicy wręcza ulotki z zaproszeniem "tylko dla Ciebie". Ten zmasowany atak przyniósł pożądany efekt i faktycznie poszukuje się rzeczy specjalnych, unikalnych, podkreślających indywidualność ich posiadacza.

Tendencja ta nie omija świata motoryzacji. Ba, czy ktokolwiek dzisiaj wchodzi do salonu i kupuje auto prosto z placu dealera? Firmy z lubością prezentują co jakiś czas serie limitowane, a nawet produkują auta dokładnie według zamówienia klienta (np. Volkswagen Individual). Jeśli jednak i ta opcja nie satysfakcjonuje indywidualisty, może on skorzystać z dobrodziejstw przygotowanych przez tunerów. Możliwości modyfikacji jest wiele, jednak zawsze istnieje ryzyko, że sąsiad z tej samej ulicy również skorzysta z podobnego rozwiązania. Co wtedy? Niepowtarzalności trzeba szukać gdzie indziej lub stworzyć ją samemu.

Są tacy, którzy piękna i wyjątkowości swoich aut poszukują poprzez ich niszczenie. Kontrolowane niszczenie. Nie zależy im na nieskazitelnym lakierze, blasku chromów i zapachu skóry we wnętrzu. Ich celem jest doprowadzenie samochodu do stanu kompletnej ruiny. Im brzydziej, tym ładniej. Przynajmniej pozornie. Moda ta dotarła do nas ze Stanów i ma tam długą tradycję. Niektórzy mówią, że sięga nawet początków XX wieku, ale częściej wskazuje się na okres powojenny. Amerykańscy bohaterowie, po powrocie z frontu głodni wrażeń, wyprowadzili z garaży zapomniane Fordy, Chevrolety czy Studebackery i zaczęli się nimi ścigać. Żeby być coraz szybszymi, montowali w nich większe silniki, mocniejsze skrzynie i wytrzymalsze elementy zawieszenia. Nikt nie dbał o to jak wyglądały, miały jeździć i to jak najszybciej. Kompletnie lekceważono nadwozia, a często wręcz świadomie kaleczono elementy poszycia, żeby maksymalnie odchudzić konstrukcję. Demontowano nadkola, obcinano dachy, wyrzucano pokrywy wielkich silników. Auta były po prostu brzydkie jak szczury, dlatego też nazwano je rat roadami (rat - ang. szczur). Tradycja ta po wielu perturbacjach niedawno przeżyła odrodzenie. Młodzi ciałem i duchem kupują leciwe auta i natychmiast biorą się za ulepszanie tego, co pod blachą, kwestię wyglądu auta odsuwając na drugi albo i trzeci plan. Mówiąc tuningowym żargonem, czas i pieniądze poświęcają na performance, zupełnie lekceważąc styling. Niech wyglądem zajmą się czas i natura. Kwaśne deszcze, palące słońce, porywiste wiatry i twarda woda robią swoje. Na samochodach pojawiają się wgniecenia, lakier płowieje, gdzieniegdzie pokazuje się rdza. Nie szkodzi. Jedna z myśli przewodnich tego stylu głosi, że "rust is not a crime" - rdza to nie zbrodnia. Jeśli się pojawia - niech zostanie, jest przecież tworem samej natury. Niektórzy wręcz pomagają korozji w dziele zniszczenia, usuwając ochronną warstwę lakieru i polewając gołą blachę zabójczym roztworem wody z solą lub amoniakiem. Im obrzydliwiej, tym lepiej. I myli się ten, kto uważa, że takim samochodom trzeba poświęcić mniej czasu. Podczas gdy "normalni" pucują swoje cacuszka ściereczkami z mikrofibry, wielbiciele szczurów używają w tym celu drucianych szczotek. "Normalni" pieczołowicie wsmarowują kolejne warstwy wosku, a zaszczurzeni wylewają wiadra wody z solą. Nie ma lekko. Żeby zniszczyć samochód, trzeba się ostro namęczyć. Niektórym jednak wychodzi tak dobrze, że dla świętego spokoju umieszczają na swoich "dezelach" nalepki z ostrzeżeniem "to wcale nie jest porzucony samochód" - na wypadek, gdyby ich cudeńkami chciały się zająć służby porządkowe.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 36 390 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Volkswagen | Garbus | tuning | złomex | rat roady

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij