auto motor i sport poleca:

Kradzież aut w Polsce

Poleć ten artykuł:

– Wychodzę na parking przed supermarketem i zaczynam szukać kluczyków w kieszeni – opowiada Chris M. – Ale kieszeń jest pusta, sprawdzam w drugiej, też pusto. Podbiegam do miejsca, gdzie zostawiłem samochód. Pusto...

Wyłamywanie zamka w samochodzie

Chris M. pracuje w Polsce. W Warszawie i Krakowie nadzoruje inwestycje duńskiej firmy z branży IT. – Kiedy pierwszy raz jechałem do Polski, koledzy ostrzegali mnie przed złodziejami aut – wspomina Chris. – Znajomi Polacy z naszej firmy powiedzieli mi jednak, że w Polsce giną popularne samochody średniej klasy. Ja jeździłem przez cały czas Mercedesami i myślałem, że jestem bezpieczny.

Złodzieje lubią popularne modele
– Kradzieże luksusowych samochodów to rzadkość – potwierdza nadkomisarz Tomasz Watras, naczelnik wydziału walczącego w Warszawie ze złodziejami samochodów. Policjanci, którym szefuje, rozbijają kolejne gangi złodziei pojazdów. Jeszcze w 2000 roku w stolicy każdej doby ginęło około 40 samochodów. Dzisiaj przestępcy kradną dziennie najwyżej siedem aut. Watras przyznaje, że najczęściej łupem złodziei padają najbardziej popularne modele. – W kwietniu zginęło najwięcej Passatów i Corolli – wylicza naczelnik.

Przestępcy kradną je błyskawicznie. Poszczególne gangi specjalizują się wręcz w markach pojazdów. Kupują od informatyka „patent”, czyli urządzenie, które wpina się w miejsce samochodowego komputera, aby zneutralizować blokady. Gangsterzy krążą po mieście i typują samochody do kradzieży. Najlepiej – stojące na parkingach niestrzeżonych, w miejscach, gdzie nie zaglądają kamery miejskiego lub osiedlowego monitoringu. Akcja jest błyskawiczna. Wycięcie wkładki zamka od bagażnika trwa kilka sekund. Bandyci odjeżdżają w miejsce, gdzie mogą bez przeszkód podrobić kluczyk. Później zostaje im już tylko kilkunastosekundowa akcja. Najpierw „zamrażają” specjalną substancją tubę alarmu.

Otwierają drzwi i klapę maski. Wypinają komputer i wpinają „patent”, który bez problemu współdziała z podrobionym kluczykiem. I w drogę. Po godzinie samochód jest już w warsztacie rozbierany na części. Policjanci wielokrotnie postulowali wprowadzenie obowiązku dokumentowania pochodzenia sprzedawanych przez handlarzy części samochodowych. Nikt nie przejął się ich pomysłami.

Złodzieje łakomią się także „na to, co w aucie”
 

Luksusowe auta na zamówienie
– Bardzo drogie samochody trafiają do osób, które je zamówiły – wyjaśnia Andrzej, dzisiaj warszawski taksówkarz -przewoźnik, kiedyś członek gangu mokotowskiego. Andrzej odsiedział trzy lata za kradzieże aut. Zapewnia, że zmienił się, gdy na świat przyszło dziecko. – To niebezpieczny fach – mówi o swojej dawnej profesji. Za ukradziony samochód dostajesz kilka tysięcy złotych, musisz podzielić się z kumplami, którzy byli z tobą na robocie i „opłacić” się tym, którzy są nad tobą. Gliny przygotowują podstawione samochody-pułapki, wszędzie są kamery, a sędziowie nie dają już wyroków w zawiasach – wylicza niedogodności złodziejskiego fachu. Ale luksusowe auto to wyzwanie dla każdego „chłopca z miasta”. Zamówienie najczęściej płynie od gangsterów zza wschodniej granicy.

To oni przekupują strażników granicznych i celników. – Nie opłaca się kraść „siłowo”. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejsze były kradzieże „na kółko”. Właściciel luksusowego auta zatrzymywał się na drodze, bo „życzliwy” kierowca wskazywał mu, że coś się dzieje z jego samochodem.

Czasem słychać też było jakiś wystrzał. To ukryty na tylnym siedzeniu samochodu kumpel „życzliwego” rzucał przez otwarte okno małą petardę. Kiedy właściciel drogiego pojazdu przystawał, aby sprawdzić co się stało, „życzliwy” kierowca zajmował go rozmową, a kumpel- piroman wskakiwał do luksusowego auta, gdzie najczęściej w stacyjce pozostawał kluczyk. – Musisz mieć oryginalny kluczyk, to podstawa – mówi Andrzej.

Dlaczego? – Bo to są fabrycznie, dobrze zabezpieczone „bryki” i podrobionym kluczem nic nie zdziałasz – dodaje. Dlatego bandyci kradną kluczyki. Najczęściej z domów jednorodzinnych. – Włamują się nad ranem i zabierają kluczyki oraz dokumenty wozu – opisuje nadkomisarz Zbigniew Urbański z komendy głównej. Przestępcy mają kilka godzin na dotarcie do granicy i legalne jej przekroczenie. Właściciele skradzionego auta zawiadomią policję dopiero rano. Ale mieszkania i domy są coraz lepiej zabezpieczone. Gangi znalazły i na to sposób.

Tagi: złodzieje | kradzież | kradzież auta | kradzież samochodów

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij