auto motor i sport poleca:

Lamborghini Centenario - jeździliśmy 770-konny monstrum!

Poleć ten artykuł:

Lamborghini właśnie kończy zestrajać zawieszenie 770-konnego Centenario, auta wartego ponad dwa miliony euro. Wykorzystujemy chwilę nieuwagi techników i na torze Nardo porywamy potwora na kilka szybkich okrążeń.

Zobacz całą galerię

Ponad 8500 obrotów. Ryk V-dwunastki sprawia, że prostują się najbardziej poskręcane loki na głowie. Pociągam dźwigienkę po prawej i w tej samej chwili czuję, jakby ktoś dał mi solidnego kuksańca w plecy. Piąty bieg, wzniesienie, tuż przed nim na krótko hamulec, potem redukcja do trójki. „Cool down lap, cool down lap” – trzeszczy głos w krótkofalówce.  

Gaz w podłogę i do przodu? Błąd! Pedał gazu trzeba traktować z dużym wyczuciem

Co? Jak? Teraz? O cholera! Z drugiej strony, może to i lepiej. Zanim poziom adrenaliny sięgnie wyżej uszu, lepiej trochę odpuścić. Bo w tym Lambo wszystko jest jakieś dziwne, trudne do pojęcia – i to począwszy od życzeń, jakie mają przyszli właściciele tych aut. „Oczywiście, nasi klienci bardzo by się cieszyli, gdyby V12 osiągał 800 KM lub więcej” – oznajmia główny konstruktor Lamborghini Maurizio Reggiani. No dobrze, to akurat nas tak bardzo nie zaskakuje. Thomas Richter, specjalista od elektroniki, dodaje: „Poza tym klienci chcieliby mieć możliwość przesyłania zaktualizowanych danych o osiągach, jakie uzyskają na torze, jeśli pewnego dnia zechce im się pojechać na track day”. Takie rzeczy! 

Węszy nosem tuż przy ziemi. Krótkie hamowanie sprawia, że Lambo samo ustawia się odpowiednio, by wjechać w zakręt

 

A co dostają? Model specjalny lżejszy o 5 kg i o 20 KM mocniejszy od podstawowego Aventadora Super Veloce, auto w którym z włókna węglowego zrobiono nie tylko monocoque i maskę silnika, ale też wiele elementów nadwozia. Reggiani wie, co każdy sobie teraz pomyślał, więc od razu odpowiada: „Spadek masy dlatego nie jest większy, bo Centenario ma między innymi sterowany elektrohydraulicznie spojler z tyłu oraz system kierowania tylnymi kołami”. Tylko czy klienci aby na pewno ich sobie życzyli? Zapewne nie wprost, ale bez wątpienia nie mają nic przeciwko zwinności tego auta na torze, a właśnie jej służą obydwa elementy.

Ekrany powiedzą ci wszystko o parametrach jazdy. Chociaż na to nie wygląda, fotele umieszczono odrobinę za wysoko

A także zapewnieniu stabilności nowego Lambo podczas jazdy z dużą prędkością. Jak dużą? Ponad 350 km/h. Tyle że dzisiaj jej nie poczujemy, bo jazda po nierównej nawierzchni toru w Nardo przy tak dużej prędkości wymagałaby od nas doświadczenia, jakie mają piloci samolotów wyścigowych. Asfalt 6,2-kilometrowego toru widowiskowo drga i rozpływa się w słońcu, a zakręty stworzone, by przejeżdżać je na trzecim, czwartym i piątym biegu tylko czekają, żeby wystawić Centenario dyplom ukończenia wyższej szkoły jazdy sportowej.

Tagi: Lamborghini Centenario | Centenario | Lamborghini

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij