auto motor i sport poleca:

Łaska pańska

Poleć ten artykuł:

Najpewniejsze w sporcie jest to, że nie ma nic pewnego. W Monte Carlo Loeb spuścił wszystkim niewiarygodne lanie. I takie samo lanie spuszczono jemu w Szwecji.

Rajd Szwecji Zobacz całą galerię

Początek sezonu zawsze niesie nadzieję na nowe twarze, nowe auta, nowy układ sił. W zeszłym sezonie o tytuł mistrza świata walczyło tylko dwóch kierowców - Loeb i Gronholm; więc gdy jeden nagle bez uprzedzenia zakończył karierę (Gronholm), zapachniało teatrem jednego aktora. Z nowych aut pojawiło się Suzuki, ale nikt nie zakładał, że jako debiutant bez praktyki przewróci klasyfikację. Najważniejsze okazały się nowinki regulaminowe - "precz z rozwojem i konkurencją", a więc wszyscy na jednakowych oponach oraz (w Monte Carlo!) zgoda, by na nieciekawych odcinkach Panowie Zawodnicy dla świeżego wyglądu przed kamerami podwozili swoje rajdówki ciężarówkami. (Sami - helikopterem!)

Pierwszy rajd - Monte Carlo. Zaczyna się po staremu. Mało śniegu, więc rządzą Citroëny. Zaraz po starcie młodziutki Latvala, następca Gronholma w Fordzie, przebija "bezkonkurencyjną" oponę, sam się z tym grzebie i traci kontakt z czołówką. Za Citroënami próbują nadążyć Hirvonen i Atkinson. Oba Suzuki (Gar- demeistera i Anderssona) podróżują z kłopotami. Po pierwszym dniu kolejność banalna: Loeb, Sordo, Hirvonen. Następnego dnia banał narasta - peleton nie jest w stanie zagrozić samotnie mknącym z przodu Citroënom. Mocno odrabia straty Latvala. Na czele stabilnie - Loeb, Sordo, Hirvonen, Atkinson. Kolejny dzień trochę dynamizuje walkę. Do czołówki zbliża się Latvala, ale awaria hydrauliki znowu ściąga go w dół tabeli. Pada silnik w Citroënie Sordo i w Suzuki Gardemeistera. Kolejność wieczorem już ciekawsza: Loeb, Hirvonen, Atkinson, Duval, Solberg, Galli. Wreszcie, po skorzystaniu z życzliwych ciężarówek, rusza finałowy etap wokół Monte Carlo. Wracają do walki (w trybie SupeRally) Sordo i Latvala i zaczynają mieszać. Koncertowo jadą Atkinson i Duval walcząc o 3. miejsce. Decyduje żartobliwa zręcznościówka pod pałacem Xsięcia. Jadą razem w jednej parze. Remisują. Ale to oznacza, że trzeci jest Atkinson. Kolejność bez sensacji: Loeb, Hirvonen, Atkinson, Duval (Fordem), P. Solberg, Galli (Ford). Loeb wygrał gru- bo - piąte zwycięstwo w Monte w jego karierze. (Rekord wszech czasów; po 4 mieli Makinen i Rohrl.) Lecz kibice wiedzą, że taka dominacja to zły prognostyk dla atrakcyjności reszty sezonu.

Tagi: rajdy | Monte Carlo | Rajd Szwecji | wyścigi

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij