auto motor i sport poleca:

Made in China

Poleć ten artykuł:

Chińskie auta są jak tanie wino - dobre, bo tanie. Ale czy na pewno? I dlaczego - żywcem zerżnięte z produktów markowych wytwórców? Oto, co na ten temat sądzi redaktor naczelny chińskiego "auto motor i sport".

Chińskie auta Zobacz całą galerię

Chińskie przysłowie mówi: "Pierwszy od strzału ginie ptak, którego głowa wystaje nad inne". I rzeczywiście, chińska motoryzacja jest ostatnio na celowniku światowej opinii publicznej - a to kolejne modele uzyskują fatalne wyniki w crash-testach, a to opony nie spełniają norm bezpieczeństwa, co ujawnia choćby test niemieckiego "auto motor und sport". Dodatkowo, chińskie auta okazują się kopiami zachodnich rozwiązań. Made in China zaczyna być synonimem produktu marnej jakości i zwykłej podróbki.

Ale czy to w ogóle kogoś w Chinach obchodzi? Prezes Chery Auto, Yin Tongyao, zapewnia, że stoczy w swojej firmie 10-letnią wojnę o jakość: "Jednym z największych problemów jest to, jak zmienić rolnika w obywatela, a obywatela w użytkownika samochodu marki Chery" - dodaje. Bo trzeba pamiętać, że Chiny to kraj o najstarszej na świecie gospodarce rolnej, ale wciąż jeszcze całkowity nowicjusz w gospodarce rynkowej. Żeby z rolnika zrobić inżyniera, potrzeba czasu, na dodatek rodzima tradycja okazuje się hamulcem tej przemiany.

Chiński system edukacji nigdy nie uczył i nie uczy dzisiaj, jak robić praktyczne rzeczy, a jedynie przedstawia czystą wiedzę w postaci naukowych teorii. Od szkoły średniej do uczelni wyższej nauczyciele przygotowują uczniów do zdawania bezsensownie trudnych egzaminów, zamiast uczyć ich, jak w przyszłości wykonywać wysokiej jakości pracę. Mówiąc w skrócie, Chińczyków nie uczy się, jak mają być członkami społeczeństwa przemysłowego.

To samo dotyczy krajowych producentów samochodów, takich jak Geely czy Shuanghuan. Według ich szefów jakość nie jest aż tak ważna. Ich ulubiona wymówka brzmi: klucz do sukcesu to niskie koszty produkcji i niska cena gotowego auta.

Tagi: Chiny | auta chińskie

Oceń artykuł:

3,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij