auto motor i sport poleca:

Mały Gigolo

Poleć ten artykuł:

Moda na niewielkie pseudoterenówki trwa. Po VW Tiguanie i Fordzie Kuga do tego grona dołączy jesienią Mercedes GLK - kolejny spóźnialski, stworzony w oparciu o Mercedesa klasy C i obleczony zaskakująco kanciastym nadwoziem.

Mercedes GLK Zobacz całą galerię

Zanim w ogóle doszło do światowej premiery, Mercedes GLK już wkroczył na wielką scenę - jeszcze przed pokazem na Detroit Auto Show, gdzie wystąpił jako Vision GLK, dostał rolę w kinowej wersji kultowego amerykańskiego serialu "Seks w wielkim mieście". Występuje tam jako współczujący powiernik damskich serc, chociaż jego kanciasta sylwetka bardziej pasowałaby do szorstko-męskiej reklamy wody po goleniu.

Tak czy owak, obydwie płcie mają na czym zawiesić oko, bo takiego mięśniaka nie odważył się dotąd pokazać żaden producent kompaktowych SUV-ów. Wygląda na to, że ambicją stylistów skupionych wokół Petera Pfeiffera było stworzyć auto jakby wyciosane siekierą - dzięki takiemu podejściu do sprawy GLK wygląda zadziwiająco świeżo wśród tuzinów obłych i nijakich quasiterenówek.

Jego kształty mają nawiązywać do ikony gatunku terenowców - Mercedesa G, chociaż nowa gwiazda ma z nim tyle wspólnego, co niemiecka kanclerz z Sarah Jessicą Parker. Ale jeśli ktoś woli przejażdżki po Rodeo Drive w eleganckim Beverly Hills, nie potrzebuje całego tego skomplikowanego i ważącego Bóg wie ile kilogramów napędu na cztery koła, który prawdziwej G klasie pozwala wspinać się w ślimaczym tempie po skałach i rozpadlinach Rubicon- Trail w Nevadzie.

W Mercedesie GLK próżno szukać jakichkolwiek przeszczepów z G-klasy - mini-SUV pochodzi od jak najbardziej "cywilnego" Mercedesa klasy C i jest produkowany w tej samej fabryce co on. Litera K w nazwie oznacza "kompaktowy" i jest w pełni uzasadniona. GLK ma 4,52 metra długości, jest więc krótszy od C-klasy kombi (4,60 m) i ma od niej mniejszy o 35 litrów bagażnik (450 l).

O czym więc marzą przyszli posiadacze Mercedesa GLK, jeśli akurat nie są miłośnikami seriali ani kina? O tym, żeby siedzieć wysoko za kierownicą, żeby nie szurać brzuchem auta po jezdni, móc wjeżdżać pod strome górki i żeby ich samochód dawał sobie radę w terenie nie gorzej niż Mercedes ML bez pakietu "Offroad". Przynajmniej tak to widzą panowie z działu marketingu Mercedesa.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 68 019 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-3, kombi van-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mercedes | GLK | terenówka

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij