auto motor i sport poleca:

Mercedes Brabus Bullit - Pod osłoną mocy

Poleć ten artykuł:

1100 Nm i 730 KM, nocą, na torze Hockenheim. Przywidzenie czy prawda? Brabus Bullit - pocisk z silnikiem V12, przyobleczony w nadwozie Mercedesa klasy C - to najszybsza seryjna limuzyna na świecie.

Mercedes Brabus Bullit Zobacz całą galerię

Moment obrotowy wzbiera powoli, tworzy coraz wyższą falę. Już nie ma odwrotu, można tylko czekać na to, co za chwilę nieuchronnie się wydarzy. Na ciało kierowcy opada coraz większy ciężar. Plecy wbijają się w oparcie fotela, wrastają w nie. Żołądkiem szarpią skurcze, kark drętwieje. Ciarki, drgawki. 1100 Nm. Jakie to wrażenie? Przyjedźcie kiedyś nocą na pusty parking przed supermarketem, wrzućcie wsteczny, a potem z całej siły nadepnijcie hamulec - jadąc jeszcze na trzecim biegu, z taką właśnie siłą Brabus wciska w fotel. Do tego głębokie dudnienie silnika przekarmionego energią turbosprężarek. Tajfun pustoszący nocą Hockenheim.

Dwanaście cylindrów w Mercedesie klasy C? Do czego to doprowadzi - będą też montować V-dwunastki w A-klasie? Najpierw Brabus przeszczepił silnik biturbo z modelu S 600 do klasy E i nazwał go E V12. Potem do CLS-a, zwanego na tę okoliczność Rocket, czyli rakieta. Teraz nowe zadania postawiono przed V-dwunastką z limuzyny średniej klasy. Mercedes C, 730 KM, 1100 Nm. W skrócie - Bullit, jako nawiązanie do angielskiego "bullet", czyli kula. Jeden egzemplarz z tej limitowanej serii kosztuje 414 120 euro i podobno potrafi pojechać 360 km/h.

V12 idealnie wpasowany w komorę silnika rozparł się na przedniej osi, włożyli go tam chyba za pomocą łyżki do butów. Tylko co zrobić z przewodami, wszelkimi agregatami i zbiorniczkami? Elektronikę silnika wpakowano pod dmuchawę, a pojemnik na płyn do spryskiwania szyb wylądował za błotnikiem - na wysokości dumnego znaczka V12. Nic nie widać. Żadnej plątaniny kabli jak w starym V12 Jaguara. Wszystko jest zakryte, podziwiać można jedynie czyste źródło mocy. Clean, jak mówią spece od tuningu.

Większa średnica cylindrów oraz inne wał korbowy, tłoki i korbowody spowodowały, że pojemność skokowa silnika wzrosła z 5,5 do 6,2 litra. Dwie sprężarki Borg-Warnera sprężają powietrze do 1,3 bara, dzięki czemu przy pełnym obciążeniu powstaje moment obrotowy 1320 Nm przy 2100 obr./min. Coś takiego potrafią znieść tylko skrzynie biegów samochodów wyścigowych. Ale Brabus ma pięciostopniowy automat z Maybacha. Mocniejsze sprzęgła wielopłytkowe przenoszą w nim do 1100 Nm momentu obrotowego. Właśnie do tej wartości ograniczono elektronicznie możliwości silnika.

Rury o przekroju 78 milimetrów, równym średnicy filiżanki do cappuccino, transportują spaliny do metalowych katalizatorów o zwiększonej pojemności, a potem dalej - do tłumików. Dźwięk? Raczej taki, jak w ośmio - a nie w dwunastocylindrowcu. Coś jakby szum jednostki napędowej jachtu, który pruje fale przy obrotach nie przekraczających 600/min. I to ma być odgłos maszyny-potwora? Prędzej zwykłego stacjonarnego silnika.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 68 019 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-3, kombi van-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mercedes | klasa C | Brabus | Bullit | sedan

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij