auto motor i sport poleca:

Między TT a R8

Poleć ten artykuł:

Kolekcję swoich sportowych coupé Audi zapoczątkowało modelami TT i R8, tworząc ramy oferty, którą teraz wypełnia modelem oznaczonym symbolem A5.

Audi A5 Zobacz całą galerię

Ci, którzy myśleli, że przez ostatnie lata Audi tylko biernie przyglądało się jak jego potencjalni klienci wyjeżdżają z salonów BMW "trójkami" coupé czy Mercedesami CLK, byli w błędzie. W zaciszu biur konstrukcyjnych od dawna pracowano nad odpowiednim, czyli wystarczająco dobrym, samochodem. Efekt? Na papierze, A5 wydaje się więcej niż wystarczająco dobrze przygotowane do walki z konkurentami, a na salonie samochodowym w Genewie było niekwestionowaną gwiazdą, wręcz ozdobą stoiska Audi.

Nie licząc sportowego coupé R8, najbardziej zadziorny i agresywny wyraz "twarzy" ze wszystkich modeli Audi ma teraz właśnie A5. Oglądane od tyłu czy z boku, nie prezentuje się już tak dynamicznie, ale proporcje nadwozia (duży rozstaw osi i krótkie zwisy, szczególnie przedni) w oczywisty sposób sugerują, że mamy do czynienia z autem, które lubi być poganiane, a nie tylko ujeżdżane. Przednią oś "wypchnięto" maksymalnie do przodu - po to, żeby uczynić samochód zgrabniejszym, i po to, żeby pod długą pokrywą silnika starczyło miejsca na wzdłużnie montowane jednostki napędowe, napędzające koła przedniej lub obydwu osi.

Napęd Quattro to tylko jeden ze sportowych atrybutów Audi A5. Rozkład masy na poszczególne osie i konstrukcja zawieszenia też mają sprzyjać dynamicznej jeździe, co nie znaczy, że równocześnie stoją w sprzeczności z komfortem podróżowania. Aby osiągnąć jak najlepszy rozkład masy, konstruktorzy Audi A5 wykorzystali trik po raz pierwszy zastosowany w limuzynie A8, a mianowicie mechanizm różnicowy przedniej osi umieścili przed sprzęgłem. Ponadto, przekładnia kierownicza w A5 znajduje się przed przednią osią, tuż przy linii łączącej środki piast przednich kół. Takie umieszczenie przekładni kierowniczej razem z wielowahaczowym zawieszeniem z przodu i z tyłu, wykonanym w dużej części z aluminium, zwiększa precyzję prowadzenia i poczucie kontaktu kół z nawierzchnią oraz gwarantuje większą stabilność auta przy jeździe na wprost z dużą prędkością.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 156 740 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Audi | Audi | TT | R8 | Maciej Ziemek |

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij