auto motor i sport poleca:

Misja specjalna

Poleć ten artykuł:

W latach 60. i 70. - ciasny, ale własny, bo tani - Fiat 500 motoryzował Włochy. Latem tego roku poznamy następcę legendarnej "500". Współczesny Fiat 500 też ma do spełnienia ważną misję.

Fiat 500 Zobacz całą galerię

Tak naprawdę, nowy Fiat 500 odziedziczył po pierwowzorze tylko nazwę i wpadającą dziś w oko stylizację. Dwucylindrowy, chłodzony powietrzem silnik o pojemności 500 cm3 i mocy 13 KM, któremu pierwsza"500" zawdzięczała swe oznaczenie, to już jedynie historia.

Technicznie, współczesny Fiat 500 jest spokrewniony z Pandą, z którą dzieli płytę podłogową, silniki, zawieszenie i hamulce. Obydwa auta mają niemal identyczne rozstaw osi i długość, ale "500" - zaprojektowana jako model trzydrzwiowy i rejestrowany na cztery osoby - jest od Pandy o 7 cm szersza i o 5 cm niższa. Pojemnością skokową jednostki napędowe Fiata 500 z 2007 roku od dwóch do trzech razy przewyższają pojemność skokową silnika "500" z 1957 r., natomiast mocą - od 5 do 8 razy. Do wyboru będą dwa silniki benzynowe o pojemności 1,2 l i 1,4 l, o mocy, odpowiednio, 69 KM i 100 KM oraz wysokoprężna jednostka napędowa - 1.3 16V Multijet - o mocy 75 KM. Mniejszy silnik benzynowy oraz diesel Multijet współpracują z 5-biegową przekładnią mechaniczną, a silnik 1,4-litrowy - z 6-biegową. Wszystkie jednostki napędowe Fiata 500 spełniają wymagania normy Euro 5, która będzie obowiązywała od 2009 roku.

Już sporych rozmiarów chromowane klamki w drzwiach, takie same jak w drogiej Alfie Romeo, dowodzą dbałości o detale i każą się spodziewać wysokiej jakości wykonania Fiata 500. Do wesołego, kolorowego wnętrza wsiada się przez szerokie drzwi. Zajmowanie miejsc na przednich fotelach jest więc dziecinnie łatwe; tym bardziej że - podobnie jak w Pandzie - są one zamontowane dość wysoko. Mimo to nad głową nie brakuje miejsca nawet osobom o słusznym wzroście. Niestety, rozmiar foteli i zakres regulacji owalnych zagłówków przewidziano raczej dla osób przeciętnej postury. Ponadto, twarde jak kamień zagłówki sprawiają, że każde zetknięcie z nimi głowy do przyjemności nie należy.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 43 900 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, hatchback-3, van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Fiat 500

Oceń artykuł:

2,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij