auto motor i sport poleca:

Modele na jutro – koncepty

Poleć ten artykuł:

Rzut oka w przyszłość. Jakie premiery przyniesie przyszły rok i następne? Małych samochodów, średnich, limuzyn, SUV-ów i vanów nie zabraknie. My prezentujemy kilka. Modele niekoniecznie z głównego nurtu, za to arcyciekawe.

Koncepty Zobacz całą galerię

Już choćby ze względu na samą premierę następcy modelu 407 sezon 2010 będzie dla Peugeota superważny. Ale przy okazji debiutu "408" francuska firma szykuje coś z nieco innej półki, pojawi się bowiem model 508.

Czterodrzwiowe coupé klasy średniej stanie się dla "408" tym, czym Passat CC jest dla zwykłego Passata. Przy okazji Peugeot widzi w "508" swój nowy flagowy model, zapewniając o "emocjach na kołach".

Zapowiedź czterodrzwiowej, czteromiejscowej "508" mieliśmy w postaci koncepcyjnego RC HYbrid4 z jesieni 2008 r., z bardzo niskim, superzgrabnym nadwoziem o bardzo płasko pociągniętej linii dachu i z przodem w stylu samochodów supersportowych. Model koncepcyjny miał proporcje charakterystyczne dla pojazdów z silnikiem umieszczonym centralnie, co wynikało z zastosowanego napędu hybrydowego, z jednostką spalinową tuż przed tylną osią i elektryczną znajdującą się z przodu. Takiego rozwiązania nie będzie w seryjnej "508", która jako auto o typowej dla przednionapędowców konstrukcji będzie miała silnik umieszczony poprzecznie z przodu. Nadwozie zachowa jednak ten sam dynamiczny styl, zapoczątkowany przez poprzedniego głównego stylistę Peugeota - Jerome'a Gallixa.

Do napędu posłużą głównie silniki czterocylindrowe, przy czym w "508" będą to raczej te bardziej "prestiżowe". Ale równie prestiżowe jak dynamika jazdy będą w wypadku flagowego Peugeota kwestie emisji spalin i ekologii. "508" otrzyma najnowsze silniki benzynowe i turbodiesle (te ostatnie wyposażone w filtry cząstek stałych), razem z pakietem technologii spod znaku eko. Topowy model będzie napędzany turbodieslem V6, wyposażonym w dwie turbosprężarki i rozwijającym moc ponad 220 KM.

"508" ma też szansę stać się tym modelem, w którym zmaterializuje się napęd hybrydowy, jaki Peugeot regularnie zapowiada od pewnego czasu. Dynamika i ekologia opakowane w najbardziej atrakcyjne czterodrzwiowe nadwozie - poza Astonem Rapide ma się rozumieć - to brzmiałoby dumnie.

Od chwili debiutu koncepcyjnego VW BlueSport w styczniu w Detroit było jasne, że oto jest samochód przeznaczony do seryjnej produkcji. Roadster Volkswagena wyglądał na auto świetnie przemyślane i niemal gotowe do masowego opuszczania fabryki. A jeśli Volkswagen będzie miał małego roadstera, będą go też mieć inne marki koncernu: Audi, Seat i... tak jest - Skoda.

Dla Skody, roadster w ofercie byłby potężnym zastrzykiem emocji. Mały, jadowity rydwan(ik) ognia - z dwoma miejscami i bez dachu, z niedużym silnikiem za to bez zbędnych kilogramów, z burczącym wydechem i bez kompleksów - zrobiłby dla wizerunku firmy więcej niż wszystkie kampanie marketingowe razem wzięte.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 98 200 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: koncept | Peugeot | 508 | Skoda | Roadster | Audi | Q1 | Seat | VW

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij