auto motor i sport poleca:

Najbardziej rozpoznawalne spoilery w samochodach

Poleć ten artykuł:

Dziś auta są projektowane w hermetycznych tunelach aerodynamicznych, a ich designerem jest nauka. Liczą się cyferki i osiągi. Ale kiedyś było inaczej. Spoilery miały kiedyś jedynie funkcję czysto estetyczną. Przedstawiamy ikony motoryzacji z najbardziej rozpoznawalnymi spoilerami.

Spoilery

Plymouth Road Runner Superbird

To mocno zmodyfikowana wersja auta Plymouth Road Runner. Pod maską dyszał jeden z trzech silników: 426 Hemi V8 (7.0L), 440 Super Commando (7.2L jeden czterogardzielowy gaźnik) lub 440 Super Commando Six Barrel (7.2L trzy dwugardzielowe gaźniki). Auto było inspirowane wyścigami NASCAR, stąd też specjalna dokładka pod przednim zderzakiem i ogromny spoiler z tyłu. Przez sporą wyjątkowość, ceny auta mogą dochodzić nawet do 500 tys. dolarów.

Audi Quattro S1

Każdy, kto choć trochę interesuje się rajdami zna ten samochód, tak jak modlitwę Ojcze Nasz. To legenda rajdowa lat 80., do sukcesu której przyczynił się w dużej mierze napęd quattro. Elementem rozpoznawczym był też body kit, szczególnie w wersji S1. Szerokie nadkola, nisko zawieszony przedni zderzak oraz tylny dyfuzor i oczywiście spoiler. W takim aucie w 1987 roku Walter Röhrl podbijał rajdowe OES-y w latach 80.

Subaru Impreza STI

Kolejna rajdowa legenda w naszym zestawieniu. Pierwsze sztuki tego auta wyjechały na ulice w 1992 roku, a dwa lata później odcinki specjalne podbijali tym autem m.in. Colin McRae, Carlos Sainz, Krzysztof Hołowczyc, czy Leszek Kuzaj. Istniało wiele wersji Imprezy, ale tylko najmocniejsze STI otrzymywały duży tylny spoiler. Dziś Impreza już "przechrzczona" na WRX w wersji STI w standardzie także ma lotkę o charakterystycznym kształcie. W podstawowej trzeba za nią zapłacić dodatkowo 4500 zł.

Ford Escort RS Cosworth

To hot hatch w dużej mierze oparty na rajdowej wersji. Budą zajął się Ford, a jednostkę napędową stworzył Cosworth. Ta 2-litrowa 4-cylindrowa maszynka turbo produkowała 227 KM, a za pomocą 5-biegowej skrzyni manualnej, napęd przenoszony był na wszystkie cztery koła. Auto można rozpoznać po dokładce przedniego zderzaka, dwóch owalnych nerkach na masce, większych kołach i tylnym spoilerze, podpartym rozpórką. Powstało zaledwie 7165 egzemplarzy tego modelu. Ceny tego auta w Niemczech wahają się w granicach 12-20 tys. euro.

Tagi: spoiler | auta

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij