auto motor i sport poleca:

Najlepsze z najlepszych - ranking aut wg J.D. Power

Poleć ten artykuł:

Te auta warto kupić. Właśnie ukazał się ranking satysfakcji użytkowników samochodów - dzieło renomowanego instytutu J.D. Power. Prezentujemy zwycięzców w 9 klasach aut - na największych rynkach motoryzacyjnych w Europie, czyli we Francji, w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Toyota Aygo Zobacz całą galerię

Te auta warto kupić. Właśnie ukazał się ranking satysfakcji użytkowników samochodów - dzieło renomowanego instytutu J.D. Power. Prezentujemy zwycięzców w 9 klasach aut - na największych rynkach motoryzacyjnych w Europie, czyli we Francji, w Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Kto zna lepiej swój własny samochód niż jego właściciel? Jeśli jednym autem przejedzie się około 30 000 km w ciągu dwóch lat, można precyzyjnie wskazać jego wady i zalety. Uwzględniając 67 cech, podzielonych na cztery kategorie - atrakcyjność auta, jakość, koszty użytkowania i zadowolenie z serwisu - właściciele aut oceniali w rankingu J.D. Power swoje pojazdy, jednoznacznie deklarując czy dokonali właściwego wyboru przy kupnie samochodu, czy też są rozczarowani posiadanym modelem. Na podstawie 47 550 kwestionariuszy, w których kierowcy przedstawili szczegółowe informacje na temat swoich pojazdów, wyłoniono zwycięzców w poszczególnych klasach. Ankieta objęła ogółem 112 modeli 27 marek. Zwięzła charakterystyka zwycięskich modeli oraz sam ich sukces w rankingu to dobry punkt wyjścia do podjęcia własnej decyzji o zakupie takiego auta, które nas nie zawiedzie.

AUTA NAJMNIEJSZE
Toyota Aygo
punktuje równo. Tak samo wysoko oceniają ją Francuzi, Niemcy i Brytyjczycy. Mała Toyota bardzo dobrze wypada także w raportach Dekry, co potwierdza jej solidność i niezawodność. Jak na małe miejskie auto jest przestronna, więc bez specjalnych wyrzeczeń mogą nią podróżować nawet cztery dorosłe osoby. W naszych testach chwaliliśmy 1-litrowy podstawowy silnik o mocy 68 KM, zapewniający przyzwoitą dynamikę jazdy, spalający przy tym symboliczne ilości paliwa - 4,5 l/100 km. Aygo jest także jednym z bezpieczniejszych aut w swojej klasie. Chociaż należy do grona słynnych trojaczków, zarówno Citroën C1, jak i Peugeot 107 są oceniane nieco niżej przez swoich właścicieli. Być może Toyota przekonuje 3-letnią gwarancją.

AUTA MAŁE
Toyotę Yaris najwyżej oceniają Francuzi - tam wygrywa. Na drugim miejscu plasuje się w Wielkiej Brytanii. Co prawda sumą wszystkich punktów przebija ją Mini, lecz pod względem ilości punktów za zdobyte miejsca jest pierwsza na podium. Yaris równie dobrze jak Aygo wypada w rankingach niezawodności Dekry. Choć należy do klasy aut miejskich, wewnątrz jest zaskakująco przestronna, a to dzięki wysoko poprowadzonej linii dachu - jak w vanach. Schowków, półek i półeczek jest bez liku, a bagażnik ma pojemność 272 litrów. W testach "auto motor i sport" samochód jest chwalony za pewne właściwości jezdne i komfortowe resorowanie. 3-cylindrowy silnik podstawowy jest ekonomiczny, ale głośny i pomimo 69 KM mocy nieco dychawiczny.

KOMPAKTY
Honda Civic pod względem ilości punktów za miejsca lideruje w swojej klasie wspólnie z Toyotą Corollą. Francuzi uplasowali Civica na pierwszym miejscu, Brytyjczycy na drugim, Niemcy - poza punktowaną trójką. Po piętach Hondzie i Toyocie depcze Skoda ze swoją Octavią. Co prawda nie wszystkim przypadnie do gustu stylistyka modelu Hondy, jednak wyróżnianie się w morzu jednakowych aut to raczej zaleta. Linia nadwozia jest bardzo dynamiczna, nie dziwi więc fakt, że zawieszenie zestrojono twardo (na sportowo). Dużym plusem Hondy Civic okazuje się przestronne wnętrze z rekordowo pojemnym jak na kompaktowe auto bagażnikiem (485 l). Silnik lubi wysokie obroty, ale za to system zmiennych faz rozrządu odwdzięcza się niezłą dynamiką, i to już w przypadku silnika podstawowego o mocy 101 KM. Czytelnicy "auto motor i sport" uważają auta Hondy za jedne z bardziej solidnych.

Toyota Corolla to tzw. ciułacz punktów. Tylko w Niemczech zajmuje pierwsze miejsce na podium. W ocenie Francuzów i Brytyjczyków jest na trzecim, ale po zsumowaniu bezwzględnej ilości punktów i punktów za zdobyte na poszczególnych rynkach miejsca, okazuje się autem najlepiej ocenianym w swojej klasie przez użytkowników. W naszych testach Corolla dobrze wypada pod względem komfortu jazdy i przestronności kabiny. Silnik podstawowy pomimo sporej mocy nie przekonuje elastycznością, a właściwości jezdne i układ kierowniczy są tylko poprawne. Cieszy bogate wyposażenie, i to już w modelu podstawowym. Niestety cena auta jest zdecydowanie za wysoka, bo choć Corolla to limuzyna, ale jednak kompaktowa.

DANE TECHNICZNE

  TOYOTA AYGO
TOYOTA YARIS
HONDA CIVIC
TOYOTA COROLLA
Cena  od 35 500 zł  od 39 190 zł  od 58 400 zł  od 63 400 zł
Silnik benzynowy, pojemność 998 cm3, moc 50 kW(68 KM) przy 6000 obr/min, maks. moment obrotowy 93 Nm przy 3600 obr/min benzynowy, pojemność 998 cm3, moc 51 kW (69 KM)  przy 6000 obr/min, maks. moment obrotowy 93 Nm przy 3600 obr/min benzynowy, pojemność 1339 cm3, moc 74 kW (101 KM) przy 6000  obr/min, maks. moment obrotowy 127 Nm przy 4800 obr/min  benzynowy, pojemność 1329 cm3 , moc 74 kW (101 KM) przy 6000 obr/min, maks. moment obrotowy 132 Nm przy 4000 obr/min.
Osiągi  0–100 km/h 14,2 s, prędkość maks. 157 km/h, średnie zużycie paliwa 4,5 l/100 km  0–100 km/h 15,7 s, prędkość maks. 155 km/h, średnie zużycie paliwa 5,5 l/100 km  0–100 km/h 13,0 s, prędkość maks. 177 km/h, średnie zużycie paliwa 5,9 l/100 km  0–100 km/h 13,1 s, prędkość maks. 180 km/h, rednie zużycie paliwa 5,7 l/100 k

 

Tagi: najlepsze samochody | ranking

Oceń artykuł:

3,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij