Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Nawigacja Nissana jeszcze bardziej inteligentna

Celem nowego projektu Nissana jest stworzenie sytemu, który będzie przekazywał kierowcy informacje pozwalające na uniknięcie kolizji i "nauczy" kierowcę bezpiecznej jazdy. System dodatkowo ma wspierać rozwiązania pomocne w eco drivingu.

Nowy system nawigacji jest częścią tworzonego na szeroką skalę projektu Nissana, japońskiego urzędu zarządzania ruchem drogowym i krajowej policji. System ten zakłada możliwość komunikacji samochodów z elementami infrastruktury drogowej, dzięki czemu ograniczona zostanie liczba wypadków i rozwiązany problem ulicznych korków.

Rozwiązanie to będzie m.in. ostrzegać kierowcę o skrzyżowaniach z kiepską widocznością, ograniczeniach prędkości, fotoradarach i terenach przyszkolnych. Do tego system będzie pozwalał na przejęcie kontroli nad silnikiem i skrzynią biegów w takich miejscach, jak punkty poboru opłat. Dojeżdżając do takiego punktu auto np. zacznie hamować silnikiem, by zaoszczędzić paliwo.

Co więcej, informacje zbierane z systemu pozwolą na upłynnienie ruchu w miastach. Dane z innych samochodów na temat czasu oczekiwania na skrzyżowaniu będą przekazywane do innych aut, dzięki czemu system nawigacyjny będzie mógł na bieżąco korygować trasę i pokieruje prowadzącego auto w mniej zatłoczone rejony.

Pierwszym modelem, w którym będzie można spotkać to rozwiązanie będzie luksusowy Nissan Fuga, który trafi na rynek japoński przed końcem bieżącego roku.

 

zobacz galerię

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 54 490 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Nissan przedstawił nowy system nawigacyjny, który ostrzega kierowców przed różnymi zagrożeniami na drodze. System dodatkowo kalkuluje trasę szybciej i inteligentniej, niż dotychczasowe rozwiązania stosowane w autach tej marki.
    auto motor i sport, 2009-07-23 09:24:33
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij