auto motor i sport poleca:

Nawigacja Nissana jeszcze bardziej inteligentna

Poleć ten artykuł:

Zobacz całą galerię

Celem nowego projektu Nissana jest stworzenie sytemu, który będzie przekazywał kierowcy informacje pozwalające na uniknięcie kolizji i "nauczy" kierowcę bezpiecznej jazdy. System dodatkowo ma wspierać rozwiązania pomocne w eco drivingu.

Nowy system nawigacji jest częścią tworzonego na szeroką skalę projektu Nissana, japońskiego urzędu zarządzania ruchem drogowym i krajowej policji. System ten zakłada możliwość komunikacji samochodów z elementami infrastruktury drogowej, dzięki czemu ograniczona zostanie liczba wypadków i rozwiązany problem ulicznych korków.

Rozwiązanie to będzie m.in. ostrzegać kierowcę o skrzyżowaniach z kiepską widocznością, ograniczeniach prędkości, fotoradarach i terenach przyszkolnych. Do tego system będzie pozwalał na przejęcie kontroli nad silnikiem i skrzynią biegów w takich miejscach, jak punkty poboru opłat. Dojeżdżając do takiego punktu auto np. zacznie hamować silnikiem, by zaoszczędzić paliwo.

Co więcej, informacje zbierane z systemu pozwolą na upłynnienie ruchu w miastach. Dane z innych samochodów na temat czasu oczekiwania na skrzyżowaniu będą przekazywane do innych aut, dzięki czemu system nawigacyjny będzie mógł na bieżąco korygować trasę i pokieruje prowadzącego auto w mniej zatłoczone rejony.

Pierwszym modelem, w którym będzie można spotkać to rozwiązanie będzie luksusowy Nissan Fuga, który trafi na rynek japoński przed końcem bieżącego roku.

 

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 47 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Nissan | ITS | nawigacja |

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij