auto motor i sport poleca:

Nocne misterium

Poleć ten artykuł:

Wyścig 24H Le Mans Zobacz całą galerię

Wyścigami rządzą dziś media. Najwyżej półtorej godziny (F1) usiedzi kibic z paczką chipsów. Na szczęście ocalało legendarne 24 H Le Mans.

To największy i najstarszy (od 1923 r.!) taki wyścig na świecie. Prawdziwe nocne misterium. Wygląda jak satanistyczna msza. Albo obrzędy dziwnej sekty. Dużej. Bo przybywa ok. 250 tys. wiernych. Na całonocne czuwanie. Najwierniejsi z wiernych, by zanurzyć się w cudownej, mistycznej atmosferze tego sanktuarium ściągają do Le Mans już trzy dni wcześniej. I nie samolotami, chociaż na samym torze jest lądowisko dla... odrzutowców (ekspresowy dowóz VIP-ów), ale jak najstarszymi, w miarę historycznymi samochodami. Z wielu krajów, zwłaszcza ze Zjednoczonego Królestwa, prawdziwi kibice Le Mans, jak na średniowieczną wojnę ciągną w zorganizowanych oddziałach zwartych (często ponad setka samochodów z konkretnego fanclubu). Za nimi campy i przyczepy oraz "podwody" z namiotami, bo prawdziwy kibic przez kilka dni za żadne skarby toru nie opuszcza, a gdyby pojawił się w hotelu to obciach na całe życie. Strażnicy świętego ognia i zakony kawalerów poszczególnych marek wynajmują osobne parkingi i wieczorem, winem niekoniecznie mszalnym, spełniają ofiarę. Po horyzont ciągną się tabory Corvetty, Astona Martina, Loli, Courage'a, Spikera, Lamborghini, Ferrari, Porsche. Wreszcie zmrok. Wielcy kapłani odpalają grille. (Nuworysze latarki. Diodowe!)

Na widok tych aut aż chce się

Te 250 tys. wyznawców z całego świata to więcej niż średnio na wyścigu F1, a że tu jazda non stop trwa całą dobę (ale jest po trzech kierowców) - wierni w Le Mans wyrabiają więcej kibicogodzin niż kibice F1 na całym świecie przez rok. Z górującej nad tym sanktuarium wieży opatrzności wyścigowej (tak naprawdę wieża sędziowska) widać tabory i ginący za horyzontem tor. Ma on aż czternaście kilometrów długości. (Oczywiście "w tygodniu", dla innych nielegendarnych klas tor jest znacznie krótszy.)

Co więc powoduje, że 24 H Le Mans, który formalnie, tak jak każdy inny wyścig jest przecież "tylko jeżdżeniem w kółko" stał się wydarzeniem tak kultowym? Niewątpliwie pomaga tu omszała legendami historia (ponad 80 lat!). Co prawda nie można porównywać rekordów wszech czasów, bo tor, ze względów bezpieczeństwa wielokrotnie przebudowywano (dziś spełnia wymogi nawet F1), ale do dziś, zgodnie z tradycją, wyścig wyjeżdża częściowo na "normalną drogę" - oczywiście, odpowiednio do tego przygotowaną.

Tagi: 24H | wyścigi | Le Mans

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij