auto motor i sport poleca:

Podróż Fordem S-Maxem przez Prowansję

Poleć ten artykuł:

Morze, góry, wspaniały klimat – gdy człowiek w końcu trafi do Prowansji, jedno pytanie zada nieuchronnie: co takiego Francuzi zrobili dla Pana Boga, że ich tak hojnie nagrodził?  

Podróż Fordem S-Maxem przez Prowansję Zobacz całą galerię

Czy można sobie wyobrazić, że nagle w Warszawie ktoś dekretuje, że Dolny Śląsk będzie od dziś nazywany Prowincją, a poniżeni w ten sposób Dolnoślązacy nie tylko nie obrażają się, ale celebrują to słowo na 1000 sposobów? A to jest właśnie przypadek Prowansji, czyli francuskiej Provence, gdzie słowo „prowincjonalny” – rzucone kiedyś z niedbałą pogardą w Paryżu – jest tytułem do regionalnej dumy jej mieszkańców. Hasło Prowansja, a więc prowincja, atakuje tutaj ze wszystkich stron – wszystko jest prowincjonalne: masło, mydło, melony, pomidory, oliwa, wino, nawet powietrze. Prowansja zwyciężyła na wszystkich frontach, a mieszkanie tam (lub przynajmniej wakacje) to obowiązkowe marzenie każdego paryskiego mieszczucha.

Nie tylko zresztą paryskiego, bo i my mkniemy do Prowansji z prędkością światła – niejednokrotnie nadwyrężając magiczne ograniczenie do 130 km/h francuskich autostrad. Gdy po 1400 km (i zwycięskiej walce z naszym GPS-em, który – piekło i szatani! – zamiast pokazywać objazdy, z uporem maniaka wpychał nas do centrów miast) w końcu stanęliśmy naszym Fordem S-Maxem na przydrożnym parkingu w Prowansji, najpierw Prowansję poczuliśmy.

Prowansja nie jest miejscem na jedną wizytę. Trzeba do niej wracać, a i tak zawsze odkryje się coś nowego

Nawet pędzące obok samochody nie zdołały zatłuc tego zapachu – niebywałej mieszanki rozmarynu, lawendy, sosnowej żywicy i diabli wiedzą, czego tam jeszcze, może cyprysów? Podejrzewaliśmy nawet platany, stojące tam wszędzie w równych szeregach, ale nie dajmy się zwariować – platany nie pachną! W każdym razie, zapach obłędny i nie do powtórzenia. Mogliby spokojnie pakować go w puszki i eksportować. W drugiej kolejności, Prowansję usłyszeliśmy. Zewsząd dociera ni to ćwierkotanie, ni to popiskiwanie – jednostajny, monotonny, nieco metaliczny i zgrzytliwy dźwięk prowansalskich cigales, czyli cykad. To urzędowy owad południa Francji i z jego wizerunkiem (niezbyt urodziwej skądinąd, wyrośniętej, opancerzonej muchy) będziemy się spotykać na każdym kroku: na talerzach w restauracjach, na fasadach domów, t-shirtach, nawet w sklepie ze słodyczami zaproponują nam czekoladki w jej kształcie. Przyszedł wreszcie czas, by po doznaniach nosowousznych Prowansję zobaczyć.

Bez cienia trudno tu w lecie przeżyć. Dwustrefowa automatyczna klimatyzacja S-Maxa na trasie spisywała się bez zarzutu LAWENDA I OLIWKI
Dwa eksportowe bogactwa naturalne Prowansji
KUCHNIA
Jest tematem rozmów i miłości
     

W tym celu trzeba opuścić autostradę. Kierujemy się więc drogą regionalną do Lambesc – kilkutysięcznej mieściny nieopodal Aix-en- Provence – i tam rozbijamy obozowisko w typowym, prowansalskim, parterowym domku z basenem. Tu przez 2 tygodnie będzie nasza baza wypadowa. W miejskim centrum turystyki pobraliśmy kilogramy broszur, folderów, przewodników i planujemy następne ruchy. Wizyta w takim centrum ociera się o mistyczne przeżycie – uprzejma pani przepytuje Cię, królu podróżników, o hobby i zainteresowania, a potem daje w prezencie kilkanaście pięknie wydanych książeczek. Pasjonujesz się sztuką winiarską – hyc, i masz już atlas wszystkich winnic w okolicy; może malarstwo – proszę, oto wykaz muzeów i okolicznych tropów, które zostawili van Gogh czy też Cézanne; a może coś dla ciała – już leży lista wszystkich targów w Prowansji, gdzie spróbujesz najlepszych kozich serów z Banon lub lokalnej tapenade. I tak ze wszystkim: hippika, golf, wspinaczka, tenis, nurkowanie, żeglowanie, błogie nicnierobienie – Prowansja jest przygotowana na każdy kaprys i na wszystko ma folderową odpowiedź.

Decydujemy się zacząć od wizyty w Aix, a potem – nad morze do Cassis. Turystyczne szaleństwo już minęło, nieprzebrane miliony z lipca i sierpnia wróciły z urlopu do domów, upał już nie zabija ptaków w locie, S-Max nie skąpi nam wygód, siedzi się w nim wręcz po królewsku – żyć nie umierać.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 36 450 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: podróże | turystyka | Ford S-Max | Prowansja | Francja

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij