auto motor i sport poleca:

Polski Fiat lepszy od Stratosa

Poleć ten artykuł:

W katalogowych tabelkach Polski Fiat 125p kontra Porsche 911S czy Lancia Stratos to idiotyczny żart. Ale na oblodzonych dróżkach Rajdu Monte Carlo przewaga gigantów nie jest już tak oczywista. Pojechałem, sprawdziłem, uwierzyłem.

Rajd Monte Carlo Zobacz całą galerię

Trzy razy muszę się uszczypnąć sprawdzając czy nie śnię. Ale wszystko jest prawdziwe: rampa startowa rajdu Monte Carlo, słynne kasyno tuż obok i 30-letni Fiat 125p, w którym wyruszam na trasę rajdu. Jadę z Andrzejem Postawką, legendarnym konstruktorem rajdówek i wyścigówek z lat 70., jedynym, obok Bogdana Wozowicza i Zdzisława Kałuży, który podjął, i to z sukcesami, wyzwanie rzucone przez zespoły fabryczne FSO i FSM. Jedziemy Fiatem 125p 1500 z 1976 roku, przygotowanym do rajdów wg reguł z tamtych czasów. Fiatem, choć pomysły były różniste, od angielskich klasyków aż po łatwo dostępne w kraju Łady czy Mercedesy. Ale to nie te auta tworzyły legendę polskich rajdów, lecz właśnie Polski Fiat 125p, na owe czasy samochód szybki, dynamiczny, widowiskowy (tylny napęd), ze skrętną osią napędową.

Monte Carlo to najbardziej prestiżowy rajd świata. Najstarszy, najtrudniejszy (w zimie przez oblodzone Alpy), najdłuższy w Europie. Owiany legendą. Dziś, zmasakrowany nowoczesnością, jest już cieniem dawnej świetności. Ale świadkowie świetności żyją. Nie chcą zza kawiarnianych stolików patrzeć na powolną agonię. Kochają Monte Carlo. Zażądali więc dopuszczenia dawnych normalnych aut do nienormalnego dziś rajdu. Ostatecznie rajd historyczny jedzie osobno.

Po porządnej, starej, długiej trasie. Pełne, długie odcinki specjalne. I nie ledwo uciułanych 40 chętnych do ścigania autami współczesnymi, ale ponad 500 (!) zgłoszeń dawnych rajdówek, w tym legendarne fabryczne auta, w znakomitej większości tylnonapędowe, a więc Porsche 911, Lancie Stratos, Fiaty 124 Abarth. Ostatecznie po analizie życiorysów i pojemności trasy dopuszczono 331 aut. W tym pięć z Polski: "bracia Walentowicze" (Wojtek i Jurek) na bardzo szybkiej Alfie 2000GTV, Tomki Jaskłowski i Dąbrowski Fiatem 125p, Piotr Zaleski z Tomkiem Osterloffem (tym od Syren) w przepięknie odrestaurowanym Polonezie 2000, Andrzej Lubiak z Jackiem Zaleskim w prawdziwym A-grupowym Fiacie 126p i my dużym Fiatem.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 39 200 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Fiat | rajdy | Rajd Monte Carlo

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij