auto motor i sport poleca:

Porsche 911 GT3 Cup i 911 RSR - Chwila szaleństwa

Poleć ten artykuł:

Prawdopodobnie w rzadkiej chwili szaleństwa Porsche dało do rąk amatorom dwie wyczynowe „911” w postaci 911 GT3 Cup oraz, to najbardziej niesamowite, 911 RSR. I my tam byliśmy.

Zobacz całą galerię

Nie takt dawno Porsche pokazało nowy samochód wyścigowy na sezon 2017 – Porsche 911 RSR. My postanowiliśmy wrócić do zeszłego roku, kiedy pod jego koniec na torze mogliśmy sprawdzić 911 GT3 Cup oraz obecną generację 911 RSR. Oba auta są jeszcze bardziej ekstremalne, niż drogowe 911 GT3 RS.

Huk przy redukcji biegu jest nieprawdopodobny. Nie jak odgłos mechaniczny, bardziej jakby ktoś zderzał skrzynię biegów z silnikiem, chcąc rozwalić je w drobny mak. Na końcu prostej toru w Lausitz jest huk za hukiem – z 6. na 3. bieg – i szybki skręt w ślepy lewy zakręt. Asfalt lekko ucieka w dół, ale auto trzyma się go jak przymalowane. Wcześniej niż zdążysz pomyśleć wciskasz już gaz do podłogi, zahaczasz o krawężnik, przez Porsche przelatują krótkie wibracje i charakterystyczny hałas – i z całej siły stajesz na hamulcu przed kolejnym zakrętem. Witamy w świecie Porsche 911 RSR.

 

 

911 GT3 CUP – NA BAZIE DROGOWEGO

Porsche 911, we wszystkich swoich wyczynowych odmianach, to najbardziej utytułowany samochód wyścigowy w całym Układzie Słonecznym.
W każdym sezonie bierze udział w około 400 wyścigach, od pucharów Porsche po wyścigi GT oraz długodystansowe, włącznie z Le Mans 24h.

O ile RSR to w zasadzie stuprocentowy wyczynowy prototyp, o tyle 911 GT3 Cup jest wyścigową wersją drogowego GT3. Wypatroszony ze wszystkiego, co zbędne, za to z wyczynową skrzynią biegów, klatką bezpieczeństwa, specjalnym systemem gaśniczym i na slickach. Peletony takich „911” ścigają się w krajowych i regionalnych pucharach Porsche, których najwyższą formą jest towarzyszący Formule 1 Porsche Supercup – ten sam, którego wicemistrzem jest Kuba Giermaziak.

 

GT3 Cup ma silnik 3.8 o mocy 460 KM, waży tylko 1175 kg i kosztuje bardzo przystępne jak na wyścigówkę – 180 tys. euro. Ze względu na popyt wcale nie jest łatwo go kupić (dlatego też roczne-dwuletnie auta mogą kosztować tyle ile nowe), ale w zasadzie każdy, kogo stać może się GT3 Cup ścigać. Egzemplarz, którym mamy jeździć jest nowiutki (tak jest!) – począwszy od wyścigu Supercup podczas weekendu GP Belgii pod koniec sierpnia został autem niejakiego Patricka Dempseya.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 482 030 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Porsche 911 | Porsche 911 RSR | Porsche 911 GT3

Oceń artykuł:

2,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij