auto motor i sport poleca:

Pożegnanie mistrza

Poleć ten artykuł:

Sezon 2006 na mecie. Mistrzem świata Alonso, objawieniem sezonu Kubica, a Michael Schumacher, który zdominował Formułę 1 w ostatnich szesnastu latach - na emeryturze.

Formuła 1 - McLaren Zobacz całą galerię

Sezon 2006 to czas, kiedy Polska zaczęła odkrywać Formułę 1. Sport, który do tej pory istniał tylko dla grupki fascynatów, nagle znalazł się w głównych wydaniach dzienników, a zdjęcie Roberta Kubicy na podium w Monzie trafiło na pierwsze strony gazet. W przyszłym roku, kiedy Kubica będzie startował w barwach BMW Sauber przez cały sezon, może być jeszcze lepiej. Dzięki Robertowi Kubicy, wyścigi Grand Prix w końcu i nas będą emocjonować na całego.

Na zakończenie wyjątkowego sezonu Felipe Massa jako pierwszy Brazylijczyk od czasu zwycięstwa Ayrtona Senny w 1993 roku wygrał Grand Prix swojego kraju, ale zauważyli to głównie skrupulatni kronikarze. Rok 2006, a zwłaszcza jego końcówka, będzie jeszcze długo pamiętany głównie jako ostatni sezon Michaela Schumachera. Na przestrzeni szesnastoletniej kariery Niemiec zdominował Formuł ę 1 w stopniu, w jakim nie uczynił tego żaden kierowca przed nim. Poprawił większość rekordów, z których najważniejsze to liczba tytułów mistrza świata, których zdobył siedem, oraz liczba wygranych Grand Prix, których zgromadził 91.

Schumacher odwiesza kombinezon do szafy bez ósmego tytułu mistrza, bo w sezonie 2006 lepsi okazali się Fernando Alonso i Renault. W swoim ostatnim Grand Prix, Niemiec miał pecha kiedy najpierw podczas kwalifikacji zawiodła pompa paliwa jego Ferrari, a niedługo po starcie wyścigu nie wytrzymała jedna z tylnych opon. Schumacher dowlókł się do boksów, spadł na ostatnie miejsce, po czym nie mając szans na zwycięstwo pojechał jakby był to wyścig o wszystko. Na metę przybył czwarty, a jego najszybsze okrążenie było o 0,7 sekundy szybsze niż drugiego pod tym względem Felipe Massy. Jak zwykle, nie widać było po nim śladów zmęczenia kiedy mówił: "Mieliśmy dzisiaj tak szybkie auto, że pewnie moglibyśmy wszystkich zdublować. Co w sumie i tak zrobiliśmy".

Epoka Schumachera kończy się dla Ferrari wieloma zmianami. Kiedy Kimi Raikkonen przyjdzie do pracy w przyszłym roku w swoim nowiutkim czerwonym kombinezonie, zastanie inny zespół. Dyrektor techniczny, główny strateg i kluczowa postać w sukcesach Schumachera, Ross Brawn, odchodzi na roczny urlop (w sezonie 2008 ma znów poprowadzić Scuderię w F1). Do innych obowiązków przejdą konstruktor silników F1 Paolo Martinelli oraz szef zespołu Jean Todt, który będzie kierował całym Ferrari SpA. Aby ich zastąpić, Ferrari nie rekrutuje jednak inżynierów-gwiazdorów z innych ekip. Miejsca Brawna, Martinellego i innych zajmą ci, którzy do tej pory pozostawali w drugim szeregu. Wielkim wyzwaniem dla Raikkonena będzie stworzenie z nich wokół siebie zespołu na miarę tego, jaki pracował dla Schumachera.

Wielki nabór inżynierów przeprowadza za to McLaren, który w tym roku po raz pierwszy od sezonu 1996 nie wygrał ani jednego wyścigu. Kimi Raikkonen trzykrotnie zdobywał pierwsze miejsce startowe, ale nie był w stanie zamienić go na zwycięstwo. Z kolei romans McLarena z Montoyą zakończył się rozczarowaniem. Kolumbijczyk rozczarowany, że nie może znaleźć sobie miejsca w porządnym aucie na przyszły rok, odwrócił się od F1, wybierając amerykańskie wyścigi NASCAR. Nowi ludzie McLarena to głównie spece od aerodynamiki, którzy mają za zadanie stworzyć auto, w którym Fernando Alonso będzie mógł obronić koronę mistrza.

Tagi: Formuła 1 | F1 | wyścigi | Robert Kubica | Michael Schumacher | Fernando Alonso

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij