Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ

Przyszłość miejskiej motoryzacji?

GM, EN-V, Jiao, Xiao, Miao GM, EN-V

General Motors przy współpracy z Shanghai Automotive Industry Corp. przygotował serię pojazdów nazwanych EN-V (Electric Networked-Vehicle). Są to bardzo małe, dwumiejscowe, dwukołowe pojazdy mające służyć do transportu mieszkańców miast.

Szanghaj jako miejsce prezentacji wybrano nieprzypadkowo. Dwadzieścia milionów mieszkańców tej metropolii musi sobie codziennie radzić z miejskimi korkami. EN-V ma przenieść korki do przeszłości.

Kształty pojazdów mają wskazywać na możliwość dopasowania elektrycznego napędu do różnych rozwiązań. Pojazdy otrzymały oryginalne nazwy. Niebieski to Jiao (duma), czarny - Miao (magia), a czerwony - Xiao (śmiech). Za wygląd pierwszego odpowiada australijski Holden, drugi powstał w studiu GM w Kaliforni, a trzeci zaprojektowano w Europie.

Wyposażone w GPS i systemy komunikacji pojazd-pojazd małe miejskie transportery same będą wybierały najszybszą drogę do wyznaczonego miejsca. Kamery i sensory zamontowane na karoserii pozwolą na unikanie wypadków i dostosowywanie stylu jazdy do panujących warunków.

Elektryczne silniki, w jakie wyposażone są pojazdy EN-V czerpią energię z litowo-jonowych akumulatorów i są w stanie przejechać bez ładowania do 60 km.

Bezpieczeństwo, ekologia, komfort - my mimo wszystko wolimy dzisiejsze czasy, w których z motoryzacją kojarzą się jeszcze słowa takie jak przyjemność, czy adrenalina.

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Na wystawie World Expo 2010 w Szanghaju GM zaprezentuje swój pomysł na rozwiązanie problemów korków w metropoliach XXI wieku.
    auto motor i sport, 2010-03-25 08:15:03
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij