auto motor i sport poleca:

ROC dla mas

Poleć ten artykuł:

Ryk silników, z odrzutowymi włącznie, przyciągnął tego wieczoru na Stade de France ponad 50 tysięcy fanów tak koni mechanicznych, jak i tych, którzy najlepiej na świecie potrafią je ujeżdżać.

Race of Champions Zobacz całą galerię

Gdyby nie Michéle Mouton, która blisko 20 lat temu wymyśliła Race of Champions i organizuje go do dzisiaj, porównanie umiejętności kierowców z różnych dyscyplin motorowych w ogóle nie byłoby możliwe. Dzięki pomysłowi pierwszej damy światowych rajdów z lat 80., raz w roku można podziwiać zmagania najlepszych rajdowców i wyścigowców o miano najszybszego z najszybszych na świecie.

Race of Champions to widowisko a nie zawody sportowe, chociaż stawką są tytuły najszybszego kierowcy i najszybszej nacji na świecie

Tym razem - dla pikanterii - do grona najlepszych Michéle Mouton zaprosiła jeszcze zwariowanego, freestylowego motocrossowca i rajdowca w jednym. Młodziutki, zaledwie 23-letni Amerykanin - Travis Pastrana - bezapelacyjnie triumfował w ubiegłym roku za kierownicą Subaru Imprezy w rajdowej lidze za Oceanem. Po tej stronie Atlantyku pokazał, że zasłużył na udział w ROC nie mniej niż bożyszcze miejscowych - Sébastien Loeb. Nie dlatego, że dopiero ten ostatni - za kierownicą dobrze sobie znanej Xsary WRC - w półfinale kierowców rajdowych wyeliminował go z dalszej rywalizacji, lecz dlatego, że w zawodach o tytuł najszybszej nacji świata jako samotny reprezentant USA rozgromił najpierw zespół Niemiec, który reprezentowali Bernd Schneider i Armin Schwarz, a później rozprawił się z zespołem F1 Racing Scotland, którego barw bronili Colin McRae i David Coulthard.

Pastrana poległ dopiero w finale Race of Champions - Nations Cup. Nie dał rady Finom. W zasadzie tylko jednemu - Heikki Kovalainenowi (zwycięzcy ROC sprzed dwóch lat), z którym przegrał za kierownicą i wyścigowego Renault Mégane Trophy, i crossowego buggy. Wygrał za to z nie byle kim, bo z dwukrotnym mistrzem świata Marcusem Grönholmem. Grönholm przyznał później, że fiński zespół powinien nosić na tych zawodach nazwę Team Heikki i że pierwszy raz w życiu dostał puchar za to, że... nic nie wygrał. Chociaż tytuł najszybszej nacji świata wywalczył dla Finlandii rajdowo- wyścigowy duet najwyższej próby (Kovalainen reprezentuje od tego roku zespół Renault w F1, natomiast Grönholm kolejny już sezon będzie bronił barw Forda w RSMŚ), pięćdziesięciotysięczny tłum owacjami na stojąco żegnał Travisa Pastranę.

Po Race of Champions - Nations Cup przyszła kolej na poszukiwanie tego jednego jedynego, najszybszego z najszybszych kierowcy na świecie. W szranki stanęło 17 kierowców, podzielonych na dwie grupy - rajdową i wyścigową. W pierwszej - oprócz sław takich, jak Loeb, McRae, Grönholm - znaleźli się jeszcze Nani Roma, Stéphane Peterhansel (6- krotny zwycięzca Dakaru na motorze i 2- krotny za kierownicą Mitsubishi), Dani Sordo (piąty kierowca zeszłorocznych RSMŚ), Armin Schwarz i, oczywiście, Travis Pastrana. W drugiej - obok takich postaci, jak Coulthard i Kovalainen czy Muller i Thompson (obydwaj z WTCC) oraz Schneider i Ekström (mistrzowie DTM w latach, odpowiednio, 2006 i 2004) - pojawili się Sébastien Bourdais (trzy razy z rzędu mistrz Champ Car, począwszy od 2004 roku), Andy Priaulx (mistrz WTCC w dwóch ostatnich sezonach) i Tom Kristensen (za kierownicą Audi R8 triumfował w Le Mans w latach 2004 i 2005).

Tagi: ROC | Race of Champions | Travis Pastrana | Sebastien Loeb | Armin Schwarz | Bernd Schneider | Colin McRae | David Coulthard | Heikki Kovalainen

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij