Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ

Rajd Niemiec 2013: Życiówka Kubicy, Kościuszko z urazem kręgosłupa

Robert Kubica zajął 5. miejsce w generalce 9. rundy WRC. Jest już liderem stawki WRC2. Michał Kościuszko musiał wycofać się z zawodów

Rajd Niemiec 2013

Kolejny sukces Roberta Kubicy i historyczna chwila dla Polski w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Świata! Fenomenalne 5. miejsce w klasyfikacji generalnej to najlepszy wynik reprezentantów naszego kraju w cyklu w WRC. Triumf w Rajdzie Niemiec pozwolił Kubicy na objęcie prowadzenia kategorii WRC2.

Całkowicie asfaltowa, 9. runda Mistrzostw Świata kolejnym wyzwaniem dla Roberta Kubicy i Macieja Barana. Załoga miała trochę problemów prowadzeniem Citroena DS3 RRC. W czwartek, z powodu ochłodzenia, nie udawało się utrzymać właściwej temperatury opon. Kubica narzekał, że samochód  mocno się ślizga. W piątek pojawiły się kłopoty z hamulcem ręcznym, więc chwilami konieczne stało się używanie biegu wstecznego po to, aby pokonać ciaśniejsze zakręty.

Potem na przejeździe przez gwałtowny uskok, urwał się spoiler, wybijając jednocześnie tylną szybę. Po zakończeniu odcinka specjalnego zawodnicy sami naprawili uszkodzenia, ale w ferworze walki niedokładnie zamknęli klapę, która otworzyła się tuż po starcie do następnej próby. Mimo tego Kubica z baranem wygrywali oesy.

Trzeciego dnia zaostrzyła się rywalizacja między Robertem Kubicą a Elfynem Evansem w kategorii WRC2. Zawodnicy czterokrotnie wyrywali sobie prowadzenie. Ostatecznie w niedzielę, w trudnych, deszczowych warunkach, Kubica dotarł do mety z przewagą +12.9 nad Evansem.

Robert Kubica
lider klasyfikacji WRC-2

Ostatniego dnia słyszałem niepokojące odgłosy z układu napędowego i bałem się, że nie dojedziemy do mety. Ale ostatecznie jesteśmy na mecie, zajęliśmy wspaniałe 5. miejsce w klasyfikacji generalnej. Jestem zadowolony z tego rezultatu, zwłaszcza, że Evans okazał się bardzo trudnym przeciwnikiem. Jesteśmy na prowadzeniu w mistrzostwach, ale moim celem jest niezmiennie nauka na każdym rajdzie. Doświadczenie jest kluczem w WRC, każdy odcinek pozwala mi się rozwijać.

Sordo doczekał się zwycięstwa

Rajd Niemiec wygrał Dani Sordo. Hiszpan jechał na sto procent swoich możliwości i to jego pierwsze zwycięstwo w klasyfikacji generalnej WRC, po 108 rajdach zaliczonych w tym cyklu. Kierowca Citroena DS3 WRC o 53 sekundy wyprzedził Thierry’ego Neuville w Fordzie Fiesta RS WRC, który po przedostatnim odcinku tracił tylko 3 sekundy. Na 4 km przed metą Neuville przekroczył cienką granicę i w wyniku błędu opuścił drogę. Podium uzupełnił Mikko Hirvonen w Citroenie DS3 WRC, z różnicą +2:36.1.

Meta bez Michała Kościuszki

Pechowy start zaliczył Michał Kościuszko. W piątek na pierwszym odcinku specjalnym  krakowianin doznał urazu kręgosłupa. Stało się to podczas skoku Forda Fiesty RS WRC na jednej z hop. Pojawiły się spekulacje, że kierowca mógł mieć za słabo ściągnięte pasy bezpieczeństwa.

 Mimo problemów, Polak zdecydował się na dalszą jazdę. Całą pętlę pokonywał z ogromnym bólem. Ukończył ją jednak na świetnym, 10. miejscu w klasyfikacji WRC.

W strefie serwisowej kierowcą natychmiast zajął się fizjoterapeuta. Konieczna była jednak specjalistyczna pomoc medyczna. Kościuszko dostał kroplówkę z lekiem przeciwbólowym i został odwieziony karetką do szpitala. Tam przeszedł badania i okazało się, że dalsza jazda jest niemożliwa. Czeka go leczenie i rehabilitacja.

Nie wiadomo, co będzie z udziałem Kościuszki w Rajdzie Polski (13-15 września).


Rajd Niemiec, 9. runda WRC - wyniki

1. Sordo / del Barrio   Citroën DS3 WRC     3h15:19,4

2. Neuville / Gilsoul   Ford Fiesta RS WRC +53,0

3. Hirvonen / Lehtinen           Citroën DS3 WRC     +2:36,1

4. Prokop / Ernst        Ford Fiesta RS WRC +8:00,8

5. Kubica / Baran       Citroën DS3 RRC      +9:01,3

6. Evans / Barritt        Ford Fiesta R5           +9:14,2

7. Latvala / Anttila     VW Polo R WRC      +9:55,0

8. Paddon / Kennard  Skoda Fabia S2000    +13:01,2

9. Østberg / Andersson          Ford Fiesta RS WRC +13:28,1

10. Novikov / Minor   Ford Fiesta RS WRC +15:17,9

Tekst: Iwona Petryla
Zdjęcia: Lotos Rally Team, Citroen

amis

zobacz galerię

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Jaki rekord?

  Samuraj, 2013-09-01 22:27:15
 • avatar
  zgłoś
  kto ma sznasę pobić rekord kubicy?
   
   
   

  www.zyrafa.edu.pl


  nowatorsky, 2013-09-01 20:16:39
 • avatar
  zgłoś
  No przecież to takie oczywiste. :P Dzięki.

  Samuraj, 2013-08-27 20:48:17
 • avatar
  zgłoś
  Przestrzelisz ciasny zakręt, bo "łycha nie wydała", więc musisz cofnąć i wrócić na trasę. Wsteczny to taki bieg, na którym jeździ się do tyłu ;) Jakoś nie widzę tu za dużo do tłumaczenia przeciętnemu posiadaczowi pojazdu z biegiem "R" :) W źle pokonane szerokie zakręty wpada się tak, że da się z nich wyjechać na biegach 1-2-3-itd. W ciasne nawroty wpada się z zasady tak, że jak "nie wyda łycha" to trzeba cofać i jeszcze ma się kawałki taśmy z koperty na samochodzie. Jak się dobrze uczepią, to potem taki delikwent "macha" nimi do publiki na oesie :)

  eri, 2013-08-26 21:08:03
 • avatar
  zgłoś
  Pokonywanie ciasnych zakrętów na wstecznym - jak to Eri dokładnie działa? :)

  Samuraj, 2013-08-26 20:31:16
 • avatar
  zgłoś
  O RK już było, więc teraz więcej o MK ;) Chłopak wybrał sobie zły czas na mocny polski akcent w RSMŚ, bo pojawił się Robert. Cokolwiek Michał teraz zrobi/nie zrobi dostanie mu się i tak potężnie. RK jest jednak kierowcą z innej bajki i nie można tego - "drodzy" internetowi hejterzy - zauważać wyłącznie w odniesieniu do Michała. Warto za to chyba pamiętać, że na trasach RSMŚ Michał odnosił już w swoich klasach duże sukcesy i wywalczył tytuły. Na zeszłorocznym Rajdzie Polski był jednym polskim kierowcą, który nawiązał równą walkę z Lappim (to ku pamięci dla fanów Kajta z rodzaju "dżihad"). Ten sezon zaczął z (budżetowym) beznadziejnym samochodem, serwisowanym jak się zdaje przez nie mniej beznadziejny team. Rajd Niemiec był pierwszym w Fieście WRC, niestety - kontuzja kręgosłupa i koniec. Nawet nie chcę myśleć jak musi mu być przykro, albo raczej jak jest wku......! Kibicujmy też Michałowi, szczególnie na nadchodzącym Rajdzie Polski.

  eri, 2013-08-26 20:10:35
 • avatar
  zgłoś
  Robert Kubica zajął 5. miejsce w generalce 9. rundy WRC. Jest już liderem stawki WRC2. Michał Kościuszko musiał wycofać się z zawodówZobacz artykuł
  auto motor i sport, 2013-08-26 17:17:48
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij