auto motor i sport poleca:

Rajd Polski 2013: Mistrz-Kajto wygrał uśmiechem

Poleć ten artykuł:

Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran po raz trzeci wygrali najbardziej prestiżowy rajd w kraju - Rajd Polski 2013. To nie tylko sportowy sukces teamu. Kajto znów porwał serca kibiców!

Zobacz całą galerię

To był niewątpliwie jeden z najtrudniejszych Rajdów Polski w historii. Załogi  zmagały się z ekstremalnie trudną trasą, która rujnowała sprzęt. Mnóstwo błota i wody, śliskie twarde partie i grząskie, głębokie koleiny – tak było na odcinkach. Żeby dojechać do mety, konieczna była nie tylko determinacja, ale też dobra strategia, która często rodziła się dopiero w trakcie oesu. Ogromną rolę odgrywało też szczęście, bo awarie co chwilę podcinały komuś skrzydła.

Ich łupem padł nawet Robert Kubica i niestety jego gwiazda nieco zbladła. Nie chodzi tu o sportowe niepowodzenie, a raczej o zawiedzione oczy rozczarowanych kibiców, którzy brodząc w błocie z nadzieją na zdjęcie i autograf czekali na idola. A ten skutecznie unikał ich, gdy tylko mógł.

Robert Kubica na ostatnim sobotnim odcinku specjalnym urwał prawe przednie koło i nie był w stanie dotrzeć do parku serwisowego. Podczas oględzin samochodu okazało się, że na skutek tego zdarzenia uszkodzeniu uległ silnik Citroena DS3 RRC i załoga Robert Kubica/Maciej Baran postanowiła wycofać się z rywalizacji.

Tym lepiej w zderzeniu z wielkim rajdowym światem, który zjechał do Mikołajek, wypada Kajetan Kajetanowicz, od soboty czterokrotny Mistrz Polski. Debiutujący za kierownicą Forda Fiesty R5, Kajto jechał pod sporą presją konkurencji z Robertem Kubicą i Michałem Kościuszko w zespole Lotosu, tytularnego sponsora Rajdu Polski. Dał jednak z siebie wszystko, prezentując perfekcyjny styl. W przerwach wkładał zielone gumowce i wchodził w błoto, zabijając stres kontaktem z kibicami. A ci, odwdzięczali mu się solidnym dopingiem i dziesiątkami „Sto lat!” śpiewanych niemal wszędzie, a najgłośniej na mecie jubileuszowego rajdu.

Tam, świeżo upieczony mistrz w sezonie 2013, odebrał nie tylko imponującą liczbę pucharów, ale także najbardziej prestiżową nagrodę zawodów - Colin McRae Flat Out Trophy. Jego jazda została bowiem uznana za najbardziej spektakularną spośród całej stawki zawodników Mistrzostw Europy.

W klasyfikacji generalnej 70. Rajdu Polski Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran pokonali Bryana Bouffiera i Xaviera Panseri o 23,3 sekundy. Trzecie miejsce zajęli Jan Kopecky i Pavel Dresler. Liderzy punktacji Mistrzostw Europy stracili do Kajto i Profesora   prawie półtorej minuty. Sukces Polaków sprawił, że Czesi z Mikołajek wyjechali umocnieni na prowadzeniu w czempionacie Starego Kontynentu, ale bez tytułu.

Kajetan Kajetanowicz
Lotos Rally Team

Na pewno to jeden z najpiękniejszych i najbardziej ekscytujących dni w moim życiu. Jestem naprawdę szczęśliwy. Mam świetny zespół, fantastycznego pilota - dziękuję im wszystkim. To na pewno jeden z najlepszych dni w moim życiu. Ten najlepszy to był pierwszy raz z dziewczyną. Jechałem kompletnie nowym dla mnie samochodem i cieszyłem się jak dziecko z jazdy Fiestą R5. My się tylko na chwilę wtrąciliśmy w rozgrywkę między Bryanem i Janem. Marzenia, na jakie postawiłem kilkanaście lat temu, po raz kolejny się spełniają. Trudno opisać jakie myśli krążą w głowie w momencie, gdy rzeczywistość potwierdza mi, że plan na ten sezon i kierunek obrany w życiu są właściwe. Gdy widzę swój zespół szczęśliwy i dumny, spełnienie w oczach kibiców, jestem naprawdę wzruszony. To niewiarygodne uczucie!

Przejdź na drugą stronę, aby zobaczyć najlepsze wyniki 70-tego Rajdu Polski.

Tagi: Rajd Polski 2013 | Rajd Polski wyniki | Rajd Polski galeria | Kubica | Hołowczyc | Bouffier | Kajetanowicz

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (4)

eri, 16 października 2013, 18:14

Flagą na oesach do naszego człowieka w "fabryce" póki co będziemy mogli pomachać do RK. Kajto ma jeszcze dużo do udowadniania w świecie i tak szczerze mówiąc nikt nie ma pojęcia jak mogłoby to wyglądać. Pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku, kiedy to Hołek aspirował do tego i owego były cztery w porywach do pięciu "fabryk" z pojazdami WRC. Dziś są dwie, więc trzeba szukać dużych (czytaj: bogatych) sponsorów, co nieco komplikuje szansę zaistnienia.   

airmatic, 14 października 2013, 17:58

Ważne, żeby scenariusz tej historii dopisał parę kartek więcej niż w przypadku samego "Hołka", którego nie dostrzegła (niestety) żadna "fabryka". Kuchar miał swoje szanse, ale w samochodzie na "H", który wkrótce sam zszedł ze sceny i jeszcze nie wraca :(. Może wreszcie los by się uśmiechnął do biało-czerwonych :flaga:, którzy nie mogą liczyć na nic ze strony swoich jedenastu orłów  :morda:  :morda:  :morda:  :morda:  :morda:  :morda:  :morda:  :morda:  :morda:  :morda:  :morda: kopiących marszałkowską piłkę i mogących jedynie nosić (z dumą :w00t:) nazwisko Pani Marszałek Sejmu :nba: )

eri, 13 października 2013, 16:53

Kajto Mistrzem Polski (czwarty raz) jest, więc odpuszcza Dolnośląski i wypływa na szersze wody. Co to będzie, tego jeszcze nie zechciał ujawnić, ale może Katalonia, a może Anglia? Oby był to początek zaistnienia w świecie! Mam nadzieję, że Lotos jakoś rozsądnie do tego podejdzie.

eri, 19 września 2013, 17:26

Można coś jeszcze rzec? Tylko berecik z czerepu zdjąć i ukłon walnąć. Kajto WIELKI!!! ...chyba już za wielki na RSMP :)
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij