auto motor i sport poleca:

Raport niezawodności aut używanych Dekra 2015

Poleć ten artykuł:

Niezawodne – takie powinno być używane auto. Przedstawiamy najmniej awaryjne modele o przebiegu powyżej 50 000 km, wyłonione przez Dekrę na podstawie przeglądów 15 milionów aut.

Zawieszenie i układ kierowniczy, silnik, nadwozie (w tym wnętrze), hamulce i układ elektryczny (w tym reflektory) – stan tych podzespołów wpływa na werdykt w sprawie jakości używanego samochodu. Dekra swój coroczny raport sporządza na podstawie badania około 15 milionów aut podczas okresowych przeglądów.

Zestawienie obejmuje aż 400 modeli – my prezentujemy po pięć najmniej zawodnych w sześciu klasach. Ponieważ na fakt, czy auto się psuje czy nie ma wpływ nie rok, w którym zjechało z taśmy fabrycznej, lecz to, ile zrobiło kilometrów – Dekra klasyfikuje samochody według ich przebiegu. My przedstawiamy te, które „mają w kołach” od 50 tys. do 100 tys. km oraz od 100 tys. do 150 tys. km. Żeby statystyka była wiarygodna, przebadano co najmniej tysiąc egzemplarzy każdego modelu; liczby widoczne przy nazwie auta wyrażają procent egzemplarzy z niewielkimi usterkami w stosunku do tych, które miały znaczące niedomogi. Podkreślmy – chodzi wyłącznie o usterki świadczące o niskiej jakości modelu, a nie o te wynikające z niedostatecznej dbałości właściciela, np. zużyte opony i pióra wycieraczek nie miały wpływu na wynik.

A propos właściciela – kupując używane auto, nawet to z listy najmniej usterkowych, powinieneś dokładnie je sprawdzić. Urok statystyki polega bowiem na tym, że nawet jeśli średnio modele danej marki prezentują się nieźle, konkretny egzemplarz może być w znacznie gorszym stanie niż przeciętna. O tym, gdzie sprawdzić stan techniczny upatrzonego samochodu z drugiej ręki i ile kosztuje taka usługa piszemy na stronie 16. Samochody przebadane przez Dekrę jeździły po niemieckich drogach. To prawda, że ich zawieszenie dostało zapewne mniej w kość, niż gdyby podróżowano nimi po Polsce, ale czy jakość dróg (już u nas nie aż tak zła) ma wpływ na sprawność hamulców albo układu elektrycznego? Poza tym, nawet jeśli stan tych najbardziej niezawodnych samochodów byłby w Polsce gorszy niż w Niemczech, tym bardziej zły byłby stan aut, które w raporcie Dekry wypadły słabo. Większość używanych samochodów przyjeżdża do nas z UE (w 2014 r. były ich 742 tys., a połowa miała co najmniej 10 lat), więc zestawienie Dekry na pewno jest cenną wskazówką przy kupnie.

Nasz polski problem to oczywiście import aut powypadkowych. Przy tego rodzaju „demolce” badania Dekry zdają się na nic, tu potrzebna jest własna czujność. Zanim kupimy pozornie dobry egzemplarz, warto sprawdzić w internecie, ile takie samo, naprawdę bezwypadkowe, auto kosztuje za granicą i raczej unikać „prawdziwych okazji”.

Tagi: DEKRA | raport niezawodności

Oceń artykuł:

2,20

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij