auto motor i sport poleca:

S-ochroniarz

Poleć ten artykuł:

To nie jest bolid dla Jamesa Bonda - Mercedes S 600 Guard ma chronić, ale nie nadaje się na ulicznego rozrabiakę, taranującego przeciwników. Łączy odporność na ciosy z lekkością baletnicy i zwinnością kota.

Mercedes S 600 Guard Zobacz całą galerię

Huk wystrzałów, pomimo wygłuszających słuchawek, jest donośny. Ze zmatowiałej nagle szyby lecą odłamki szkła. Gdy stalowy rdzeń pocisku kalibru 7,62 mm trafia w pancerną blachę, dematerializuje się w burzy ognia. Nie, nie siedzę w Mercedesie S 600 Guard pod ostrzałem. To tylko strzelnica w fabryce DaimlerChrysler w Stuttgarcie, gdzie demonstrują nam wytrzymałość elementów defensywnych limuzyny. Chociaż gdybym siedział, też nie powinno być źle - testowy egzemplarz S-Guarda przyjął prawie dwieście pocisków i żaden nie przedarł się przez osłony do wewnątrz przez centymetrowy pancerz ze stali i czterocentymetrowe szyby, chociaż pourywało klamki i lusterka, zmasakrowało reflektory, a blachy nadwozia wyglądały jak szwajcarski ser.

S-Guard chroni nie tylko przed kulami. Wytrzyma eksplozję granatu obronnego i atak gazowy. To drugie - za sprawą hermetycznej konstrukcji kokpitu i zainstalowanych na pokładzie butli ze sprężonym powietrzem, które w razie niebezpieczeństwa dozują automatycznie mieszankę oddechową, a czuwające nad wszystkim czujniki wyłączają w mgnieniu oka pobór powietrza z zewnątrz. Przejazd tym autem przez strefę ognia umożliwia instalowany opcjonalnie system przeciwpożarowy. Gaśnice i dysze zamontowane w podłodze i skierowane na zewnątrz mogą ugasić nawet spory pożar. Eksplozja 90-litrowego baku paliwa też jest mało prawdopodobna - wykonano go z materiałów, z jakich robi się samouszczelniające zbiorniki w helikopterach bojowych. Do defensywnego arsenału należą też specjalne opony Michelin, umożliwiające jazdę z prędkością do 80 km/h nawet przy całkowitej utracie ciśnienia.

Te środki mają zapewnić przetrwanie krótkotrwałego ataku i - bez względu na okoliczności - jak najszybsze wywiezienie ochranianej osoby z niebezpiecznej strefy.

S-Guard na pierwszy rzut oka nie różni się od cywilnej limuzyny klasy S. Ta sama spokojna linia nadwozia, ta sama wysmakowana elegancja wnętrza. Dopiero po bliższym przyjrzeniu się dostrzeżemy m.in. większe, dwuzaciskowe tarcze hamulcowe z przodu, większe obręcze kół, czy inną barwę szyb.

Wygląda niemal tak samo, ale czy tak samo zachowuje się podczas jazdy? 1400 kg opancerzenia - składającego się z blisko pięciuset stalowych płytek, ręcznie montowanych do szkieletu konstrukcji, oraz bardzo ciężkich szyb - rodzi obawy, co do właściwości jezdnych auta.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 68 019 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-3, kombi van-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mercedes | S 600 | Guard

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij