auto motor i sport poleca:

Sachsen Classic 2011 – walka z czasem

Poleć ten artykuł:

Na starcie blisko 200 (!) załóg, pomiar czasu na "odcinkach specjalnych" bardziej precyzyjny niż w WRC - Sachsen Classic to piękny rajd pięknych automobili. Szkoda że nie u nas.

Sachsen Classic Zobacz całą galerię

Przez trzy dni trwania rajdu Sachsen Classic załogi bardziej lub mniej wiekowych aut mają do przejechania prawie 700 km. Niewiele mniej niż w ramach rund WRC pokonują dziś Loeb, Hirvonen i spółka, a dwa razy tyle, ile w dwa dni rajdu przejeżdża karawana polskich rajdowców. Różnica polega na tym, że wiek samochodów WRC liczy się w miesiącach. Najstarszy uczestnik rajdu Sachsen Classic zbliżał się za to do dziewięćdziesiątki. Nie członek załogi, ale samochód! Takie perełki na tegorocznym rajdzie były dwie - Laurin&Klement 300 oraz Bentley 3 Liter Speed Motor, obydwa z 1923 r. Najmłodsze samochody uczestniczące w rajdzie miały po 20 lat (Honda NSX i Volkswagen Golf Cabrio I generacji).

Prawie u nas, bo tuż za miedzą, biegła trasa etapu z Görlitz do Bad Muskau. Choć miłośników oldtimerów, albo przynajmniej youngtimerów, u nas nie brakuje, jedyną polską załogą w rajdzie (na 179 startujących!) była ta zgłoszona przez Team Opel Classic, w składzie... Walter Röhrl/Jochen Berger, czyli (w realu) Maciej Ziemek/ Przemysław Byszewski (rzecznik prasowy GM Poland). Zasiadając za kierownicą Opla Kadetta C GT/E z 1976 r., przez 3 dni mogłem poczuć się jak dwukrotny mistrz świata. Takim autem załoga Walter Röhrl/Jochen Berger zrobiła furorę i niesamowity wynik na Rajdzie Monte Carlo w 1976 r., przegrywając jedynie z trzema kierowcami ponad 300-konnych rajdowych potworów - Lancii Stratos. W wersji rajdowej Kadett GT/E osiągał moc 212 KM przy 7400 obr/min. Egzemplarz, który Team Opel Classic wystawił do tegorocznej edycji Sachsen Classic, służył Röhrlowi do treningu i miał moc ograniczoną do 156 KM. Sporto-we fotele, 4-punktowe pasy i klatka bezpieczeństwa, koło zapasowe zamontowane w miejscu tylnej kanapy i tzw. bezpieczny zbiornik paliwa zainstalowany w bagażniku oraz rasowo brzmiący silnik sprawiały, że czułem się jak w aucie rajdowym, a nie tylko w treningówce.

Na trasach dojazdowych, pomiędzy punktami kontroli czasu, uczestników rajdu obowiązuje tempo wcale nie spacerowe - np. dystans nieco ponad 50 kilometrów trzeba pokonać w 104 minuty, co daje średnią niespełna 30 km/h. Niby niewiele, ale biorąc pod uwagę, że trasa prowadzi przez większe i mniejsze miasta (światła), a na drodze zdarzają się korki (normalny ruch), na podziwianie pięknej przyrody czy zamków i pałaców Łużyc czasu nie ma. Z utrzymaniem rajdowego tempa nie miały problemu ani auta kilkudziesięcioletnie, ani te niemal stuletnie. Kar za spóźnienie na punkty kontroli czasu prawie nie było.


Sachsen Classic to więcej niż tylko zabawa
Transport samochodów na lawetach lub nawet zabudowanymi ciężarówkami (ze względów bezpieczeństwa, żeby kultowe okazy nie kusiły i nie kłuły w oczy), kilka dni pobytu na miejscu, z noclegami w różnych miastach (Drezno, Görlitz, Lipsk), stroje nawiązujące do "epoki", z której pochodzi samochód - udział w rajdzie aut zabytkowych to kawał logistyki i spory wydatek. Ale frajda ogromna, dlatego tak chętnie i licznie nie tylko Niemcy i Czesi - przez których kraje prowadzi trasa - biorą w nim udział. Do Opla Kadetta C GT/E pasowałyby ciuchy zdjęte ze Steve'a McQueena, w których występował w słynnym filmie "Bullitt" lub... rajdowy kombinezon, jak na rajdowy wóz Waltera Röhrla przystało.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 35 990 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Sachsen Classic | wyścig | wyścigi | Opel

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij