auto motor i sport poleca:

Samochody Jamesa Bonda 007

Poleć ten artykuł:

James Bond jeździł Astonami, Lotusami, ale i wieloma innymi. Oto pojazdy, dzięki którym 007 zawsze o krok wyprzedzał wrogów.

Samochody Jamesa Bonda 007 Zobacz całą galerię

Wszystkie kobiety go pragną, a wszyscy faceci pragną nim być. I nietrudno zgadnąć dlaczego. Bohater w smokingu podrywa dziewczyny, ma najlepsze gadżety, a przede wszystkim – samochody. Ta prosta formuła sprawdza się do dziś. Mimo sześciu odtwórców głównej roli i słabszych chwil na początku lat 90., filmy z Jamesem Bondem odnoszą sukces za sukcesem.

Aston Martin DB5 – pierwsze z kultowych aut słynnego agenta

„Chyba żartujesz, katapulta?” – na widok swojego pierwszego Astona Bond był zaskoczony. „Nigdy nie żartuję na temat swojej pracy” – odparł Q i w tym momencie Bond, Q i Aston Martin DB5 przeszli do historii kina. „Doktor No” i „Pozdrowienia z Rosji” miały znakomite przyjęcie, jednak dopiero nakręcony z rozmachem „Goldfinger”, pełny gadżetów made by Q i z Astonem DB5 do zadań specjalnych, wyniósł Bonda na najwyższy poziom.

 

DB5 był wówczas najnowszym brytyjskim samochodem sportowym, a w filmie grał jedną z głównych ról. Filmowcy otrzymali prototyp, który w sześć tygodni zamienili w nośnik spec-gadżetów. Aston był dopełnieniem charakteru agenta 007 granego przez Seana Connery’ego i prezentował się doskonale zarówno zaparkowany przy polu golfowym, jak i mknący górską serpentyną w wyścigu z nowiutkim Fordem Mustangiem. Dla przeciętnego widza te auta były jak z innej planety. I słusznie – czy Bond zrobiłby takie samo wrażenie zajeżdżając pod fabrykę Goldfingera Fordem Zodiakiem, odpowiednikiem dzisiejszego Mondeo? (choć w Casino Royale jeździł, jeszcze prototypem, właśnie Mondeo).

Toyota 2000 GT – jedyny (dosłownie) roadster w swoim rodzaju

Chociaż „Goldfinger” miał wszystkie atrybuty wielkiej bondowskiej przygody, dopiero „Żyje się tylko dwa razy” wbijało w fotel rozmachem plenerów. A Toyota 2000 GT była w 1967 roku chyba najlepszym samochodem, mogącym ukazać światu prawdziwą Japonię. W filmie kraj był kuźnią najnowocześniejszej techniki – z telewizorami w samochodach i prywatną podziemną kolejką szefa wywiadu.

Toyota 2000 GT zagrała w filmie tuż po rynkowym debiucie, co stało się bondowską tradycją, do dziś dając doskonałą możliwość promocji. W sprzedaży 2000 GT była dostępna tylko jako coupé, ale patrząc na niesamowite linie roadstera można tylko stwierdzić, że Toyota przegapiła wielką okazję. Co ciekawe, Bond wyjątkowo nie poprowadził tego samochodu.

Wersja z otwartym nadwoziem powstała przez przypadek, bo Sean Connery nie bardzo mieścił się w coupé. Pierwszym rozwiązaniem było nadwozie typu targa, ale z takiego głowa Bonda wystawała w raczej mało elegancki sposób. Filmowy występ 2000 GT uratowała drastyczna amputacja całego dachu. Powstały dwa egzemplarze, a obecność Toyoty nie ograniczała się do roadstera – firma dostarczyła również flotę obłożonych chromowanymi dodatkami limuzyn Crown, z których jedna została uniesiona przez helikopter wyposażony w wielki elektromagnes i zrzucona w wody Zatoki Tokijskiej.

Po zakończeniu produkcji modelu 2000 GT w sportowej ofercie Toyoty pojawiła się luka, podobnie jak w obrazie Bonda po Connerym. Jedno i drugie powróciło w wielkim stylu w kolejnych latach.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 121 671 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: James Bond | samochody | Aston Martin | Lotus | BMW | Citroen

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij