auto motor i sport poleca:

Sebastien Loeb: mistrz kierownicy odchodzi na emeryturę

Poleć ten artykuł:

Kogoś takiego w sportach motorowych nie było nigdy. Zdobył pod rząd 9 tytułów mistrza świata i wygrał wszystkie możliwe rajdy - poznajcie Sebastiena Loeba.

Zobacz całą galerię

Przed laty wydawało się, że niesamowite seryjne zwycięstwa Schumachera w F1 czy Makinena w rajdach nie tylko przejdą do historii, ale przetrwają wieki. Ale pojawił się skromny, cichy, z niebogatej rodziny Francuz Sebastien Loeb. Od 9 lat niepokonany mistrz świata, absolutny rekordzista wygranych rajdów – 78 zwycięstw, podczas gdy inni, ogłaszani niegdyś kierowcami wszech czasów uciułali tych victorii co najwyżej 20–30.

Loeb pochodzi z francuskiej prowincji. Od przedszkola miał dryg do sportu i rywalizacji. Potem nienachalnie skupiał się na nauce, ale przez całą podstawówkę z pasją uprawiał gimnastykę akrobatyczną. I to z bardzo poważnymi juniorskimi tytułami i medalami. Wróg sportów zespołowych – nie chce z nikim dzielić ani sukcesów, ani porażek. Zapatrzony w sporty motorowe jeszcze przed maturą zaniedbuje szkołę i na budowach zarabia pieniądze na pierwszy samochód i pierwszy motocykl.

Loeb wygrywa na ogół wyraźnie i czysto, w białych rękawiczkach

W lokalnych imprezach nie znajduje konkurentów, więc lokalny sponsor udostępnia mu Peugeota 106. Kolegę z podwórka, Daniela Elenę, wybiera na pilota i są sobie wierni do dziś. Guy Frequelin, legendarny szef działu sportu w Citroënie, szybko dostrzega Loeba, który w lepszych samochodach szybko zostaje mistrzem Francji i mistrzem świata w kategorii S1600. Robi się o nim głośno. Citroën daje Sebastienowi do ręki Xsarę WRC – broń straszną – i wysyła na mistrzostwa świata. W mig przychodzą błyskotliwe zwycięstwa. W 2003 r. jest już etatowym kierowcą fabrycznym Citroëna. Jeździ świetnie, lideruje, ale w ostatnim rajdzie w szalonym finiszu z Petterem Solbergiem kierownictwo Citroëna zmusza Loeba do zmniejszenia ryzyka, a więc zajęcia drugiego miejsca i zadowolenia się tytułem wicemistrza świata. Byłem wtedy obok przyszłego mistrza.

Największy sukces jego życia był dla takiego fightera równocześnie życiową porażką. Wtedy postanawia o tak ostrej jeździe od początku następnego sezonu, że żadne kombinacje szefów nie odbiorą mu złota. I przez 9 (kolejnych!) lat nie daje reszcie świata żadnych szans. Do dziś jest mistrzem niepokonanym (rekord wszech czasów), odbierając konkurentom nie tylko złote medale, ale i nadzieję. (Co na poziom RSMŚ najlepiej niestety nie wpłynęło.) Po drodze na różnych rajdach robi fajerwerki dla innych nieosiągalne, np. na Korsyce nie pozwala konkurentom wygrać ani jednego odcinka, a gdy w przypływie pomroczności jasnej wygrywający wszystko zespół Citroëna w 2006 r. zostaje rozwiązany, Loeb i tak zdobywa tytuł MŚ – prywatnie, z małym budżetem, starym autem.

W dodatku w połowie tego sezonu ma ciężki wypadek na... rowerze. Takiej szansy konkurenci nie przepuszczają, ale tłukąc się między sobą tak odbierają sobie punkty, że mistrzem świata i tak zostaje nieobecny, ale mający już osiem wygranych rajdów Loeb. Arcymistrz miał w karierze generalnie mało wypadków. W Polsce startował tylko raz, w 2009 r., z marnym skutkiem, bo nie wiedział, że na pustej drodze może „rosnąć pieniek”, na którym zdemolował zawieszenie.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 59 990 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, suv-5, van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Sebastien Loeb | Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Świata | WRC | Citroen | C4 WRC

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (4)

eri, 8 sierpnia 2013, 08:50

Tak sobie myślę, że chyba nie da się jeździć jednocześnie szybko i barokowo. Istota szybkiego przemieszczania się do przodu wyklucza wszelkie efektowne "boki" i inne fotogeniczne wygibasy ;) A co do Ogiera, to oczywiście jeździł, bo w zasadzie przyprowadził go tam sam Loeb.

airmatic, 7 sierpnia 2013, 22:32

Nie jeździł tak czasem Ogier z Leobem w Citroenie? (...) Niemcy wiedzieli, że Ogier w Polo to najlepsza opcja na tą chwilę. Mistrz pióra :poklon:

garfield, 7 sierpnia 2013, 21:14

Nie jeździł tak czasem Ogier z Leobem w Citroenie? Tylko wówczas szefowie byli już zbyt zauroczeni Loebem i jego kolejnymi tytułami? Coś mi tak się zdaje i że Ogier odszedł m.in. z tego powodu. Teraz by się pewnie tłukli 1 do 1. Na początku sezonu tak było i Loeb nie był już totalnym dominatorem. Niemcy wiedzieli, że Ogier w Polo to najlepsza opcja na tą chwilę.

Samuraj, 7 sierpnia 2013, 18:28

Jeździ szybko, jednak raczej ascetycznie niż barokowo.   Cóż za zdanie. :P
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij