auto motor i sport poleca:

Spiesz się powoli

Poleć ten artykuł:

W Dakarze kolejny raz wygrała Afryka. Wszystkich, którzy pogardzają prawami fizyki, lekce sobie ważą prawa przyrody i spieszyli się za bardzo - spotkała surowa kara.

Rajd Dakar 2007 Zobacz całą galerię

Dakar to rajd przedziwny, jedyny i niepowtarzalny. W zwykłych rajdach, by wygrać, od startu do mety trzeba jechać na maksa, a strata paru sekund to łzy i tragedia. Ci, którzy próbują przenieść te zasady na Dakar regularnie i systematycznie tam przegrywają. Tu w ciągu dwóch tygodni trzeba przejechać po kosmicznych wertepach i to jednym zaplombowanym autem więcej (w km) odcinków specjalnych niż Sebastien Loeb czy Marcus Gronholm przejeżdżają przez cały rok. Dakar to partia szachów, w której trzeba "ogarniać temat" na parę ruchów naprzód. Owszem, by wygrać trzeba pędzić na złamanie karku. Ale powoli! Jak się chce zbyt szybko zyskać, to bardzo dużo się traci. Najczęściej wszystko. Starzy Dakarowcy uczą: Jedź maksymalnie wolno. To będzie szybko! Do gorącokrwistych raptusów takie gadanie starych zgredów absolutnie nie trafia. I ci pierwsi nie trafiają na metę. Jedynie "profesjonalnie" tworzą listę winnych takiego stanu rzeczy. Oczywiście, skromnie siebie i własnej głupoty na tej liście nie umieszczając. Afryka i Sahara to siły przyrody większe od tsunami. I zasługują na odrobinę szacunku i pokory.

Dakar to obecnie widowisko sportowo- telewizyjne porównywalne tylko z olimpiadą. Miliony ludzi siedzi przed telewizorami i śledzi każdy krok "wariatów" na pustyni. A przy okazji kolorowe napisy na kolorowych samochodach, więc reklamodawcom w to graj. (Powoli nawet polskie agencje wychodzą z epoki baloników na druciku i doceniają Dakar.) Tym razem widowisko zapowiadało się wybornie, i to we wszystkich kategoriach - samochodów, ciężarówek i motocykli.

W najbardziej prestiżowej klasyfikacji samochodów niepokonanemu od niepamiętnych czasów zespołowi Mitsubishi rzuciły rękawicę, i to z wielkim zadęciem medialnym, fabryki niemieckie - Volkswagen i BMW, angażując w to najbardziej gwiazdorskie nazwiska (choćby Sainz, Vatanen, de Villiers dla VW, czy Jutta Kleinschmidt dla BMW) i zupełnie niewyobrażalne pieniądze. Kibice zawsze trzymają stronę słabszego, a więc małych teamów prywatnych, które nie będąc przecież "fabrykami" same budują różne "wynalazki" - często z tańszym napędem tylko na 2, a nie 4 koła - i już nieraz napędzili fabrykom niezłego stracha (w tym roku choćby słynny Schlesser samoróbą czy Amerykanin Gordon "wyrobem hummeropodobnym"). Wśród ciężarówek odwieczne pytanie - niepokonany od lat szalony Rosjanin Czagin, mało nowocześnie wyglądającym Kamazem czy połączone siły wszystkich fabryk świata, które chcą go dogonić.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 229 990 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Rajd Dakar | rajdy | Mitsubishi | Pajero EVO | Land Rover | Tomcat | Nissan | Navarra

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij