auto motor i sport poleca:

Sport: Przygotuj się do rajdu!

Poleć ten artykuł:

Refleks, balans, siła - to cechy dobrego rajdowca. Tylko u nas poznasz tajemnice przygotowania kierowców, a także dowiesz się co jeść, jak ćwiczyć i czego unikać przed startem w rajdzie.

Zobacz całą galerię

W wielkim sporcie za pięciosekundowym skokiem narciarskim czy rzutem lekkoatletycznym kryją się tysiące godzin bardzo różnych działań - treningowych, organizacyjnych, logistycznych. Jeśli to tenis stołowy – sprzęt mieści się w torbie; jeśli wielki rajd samochodowy w Australii (trzeba wysłać samochody i tony sprzętu) - sprawa jest o wiele trudniejsza. Zwłaszcza jak za miesiąc jest kolejny rajd , np. w Argentynie - na który trzeba mieć inne koła, inne opony, inną skrzynię biegów. Wyczynowy kierowca rajdowy musi być przygotowany fizycznie (to niezbędne przecież w każdym sporcie), ale i psychologicznie. W bardzo intensywne w tym sporcie treningi fizyczne wielu kibicom trudno uwierzyć. Przecież podobnie jak szachy czy brydż, rajdy samochodowe to sport… siedzący. Dopiero gdy na mecie odcinka specjalnego obserwujemy oblanego potem i ledwo żywego kierowcę, dajemy się przekonać, że na siedząco też może być ciężko. O przygotowaniach do takiego wysiłku rozmawiamy z Maciejem Oleksowiczem - polskim reprezentantem na rajdowe mistrzostwa świata w kategorii SWRC.

Ćwiczenie czyni mistrza

Kręcenie kierownicą tylko dyletantom wydaje się mało sportowe. I nie chodzi tylko o to kręcenie, bo nie to jest największym wysiłkiem, ale o połączenie ogromnego stresu w czasie ekstremalnej jazdy samochodem, ekstremalnej koncentracji i ogromnego, chociaż niewidocznego wysiłku związanego z wielkimi przeciążeniami, które działają na kierowcę i pilota w każdym zakręcie i przy każdym lądowaniu na twardym podłożu, bo przecież rajdowe auto często podróżuje w powietrzu - mówi Maciej.

Rajdy to sport siedzący. Ale z powodu przeciążeń wysiłek jest potworny

Przygotowania do rajdu (a zawodnik ma wielkie rajdy np. co 3 tygodnie) zaczyna się… dzień po poprzednim rajdzie. Od odespania i chwili relaksu, ale też od nowego "kopa psychicznego". Tzn. szybko trzeba sobie uzmysłowić, na jaki rajd jedziemy, np. z koła podbiegunowego w tropiki czy odwrotnie. Szybko przejrzeć materiały filmowe (w tym nakręcone kamerą pokładową "on boardy") pokazujące specyfikę rajdu, trudności, zakres temperatur. Do tego przejrzenie z pilotem papierów, map, dokumentów danego rajdu, bo wiedza to skarb bezcenny. To wszystko pozwala na rozpoczęcie układania planu różnych działań i zadań. Po ich rozdzieleniu kierowca może "pomyśleć o sobie".

Jazda w rajdach samochodowych wymaga dobrej wytrzymałości ogólnej, świetnego wyczucia równowagi i refleksu. Na rysunkach pokazujemy, ile ćwiczeń jest do tego potrzebnych. Istotnym elementem w sporcie jest dieta. - Jestem szczupły, więc jem wszystko, co lubię, bo moje dobre samopoczucie jest ważniejsze niż tabelki z kaloriami. Tuż przed rajdem moje menu jest coraz lżejsze i delikatniejsze. Przed startem unikam dziwnych, chociaż ładnie wyglądających egzotycznych potraw. W trakcie rajdu zupełnie bez eksperymentów, głównie odgrzewane delikatne spaghetti ze słoika, przywiezione z Polski, a przygotowane przez moją mamę - mówi Maciej. - W aucie wyczynowym nie ma klimatyzacji i wykładzin, w środku mamy np. 60 stopni. Trzeba więc dużo pić. Mnie w trakcie jazdy wystarczają 3 litry. Reszta wieczorem. Już w trakcie opisu trasy innym autem nie używam klimatyzacji, by przyzwyczaić się do takich temperatur - dodaje.

Rajdy samochodowe to nie tylko wydolność fizyczna, ale też ogromny wpływ – na wynik i bezpieczeństwo - sprawności psychicznej zawodnika. – Kluczowe elementy to koncentracja i refleks. Po konsultacjach z psychologiem nauczyłem się dobrych metod koncentracji - przyznaje Oleksowicz. Z refleksem sprawa jest bardziej skomplikowana. W sportach samochodowych trening kierowcy jest bardzo niesamochodowy. Sprzęt o ogromnej, często milionowej wartości ma tak małą trwałość i "czas przydatności do użycia", że testuje się go krótko, tyle ile potrzeba, żeby ustawić parametry zawieszenia, a do celów treningowych, poza bogatymi zespołami fabrycznymi, generalnie wykorzystywany nie jest. W rajdach na najwyższym poziomie ta trwałość to np. 10 dni jazdy. Trenuje się więc innymi autami, a niektórzy podpierają się różnymi elektronicznymi testerami i grami komputerowymi.

Sam rajd to wysiłek, emocje, nerwy, adrenalina, ale i bajeczna frajda. - Jeśli na końcu jest sukces - to świetnie - mówi Maciek. I dodaje - ale w rajdach często najtrudniejsza jest nie trasa, ale pogodzenie się z niezasłużoną porażką, gdy zupełnie bez powodu auto nagle przestaje działać. Wtedy po prostu boli. Ale trzeba wrócić do domu i dzień po rajdzie (po porażce może dwa dni później) wejść w ten kierat od nowa. Bo przecież będzie następny rajd.

Poniżej znajdziesz zestaw ćwiczeń, które sprawią, że Twoja forma przed rajdem będzie optymalna, a Ty będziesz miał siłę i wytrzymałość, aby każdy odcinek specjalny zakończyć z zapasem mocy.

Siła

Wzmocnij mięśnie, by panować nad maszyną Wystarczą trzy ćwiczenia obciążające największe grupy mięśniowe, by nabrać mocy całego ciała. Wykonaj po 3 serie każdego ćwiczenia, z obciążeniem na 15–20 powtórzeń.

1.
Nogi - przysiad ze sztangą

Stań w lekkim rozkroku, ze sztangą na barkach za głową (możesz trenować przy maszynie). Patrz przed siebie. Zrób przysiad, aż uda będą równoległe do podłoża, a potem wróć do pozycji wyjściowej.

2.
Klatka - wyciskanie sztangi na maszynie

Połóż się na ławeczce pod sztangą, tak by była nad Twoją klatką. Złap gryf nieco szerzej niż szerokość Twoich barków. Opuść powoli sztangę do klatki piersiowej, a potem dynamicznie wyprostuj ramiona, unosząc ją do góry.

3.
Plecy i obręcz biodrowa – Martwy ciąg


Stań przed sztangą na wysokości piszczeli, w lekkim rozkroku. Złap ją nachwytem, a potem wyprostuj plecy unosząc w ostatniej fazie sztangę do góry. Potem powoli wróć do pozycji startowej. Staraj się nie wyginać pleców w łuk.

Tagi: rajd | ćwiczenia | sport | przygotowanie fizyczne

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (4)

Samuraj, 22 kwietnia 2013, 20:46

Poczekamy ..., byle nie dwa lata. ;)

eri, 22 kwietnia 2013, 19:34

To poważna praca - musi potrwać ;)

Samuraj, 17 kwietnia 2013, 19:23

Dajesz. ;)

eri, 16 kwietnia 2013, 20:07

No, a potem zapraszamy od razu tutaj: http://www.rallycarsforsale.net/ Może dla początkujących poradnik kibica rajdowego (z opcją foto) by eri ;) Chętnie napiszę.
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij