auto motor i sport poleca:

Świat bez Sahary

Poleć ten artykuł:

Stephane Peterhansel, pogromca Sahary, absolutnie najlepszy kierowca w historii Rajdu Dakar opowiada Julianowi Obrockiemu o swoim pustynnym życiu.

Rajd Dakar Zobacz całą galerię

Stephane, jesteś najlepszy. To nic "strasznego", bo w każdym sporcie ktoś jest najlepszy. Ale nigdy najlepszy ciężarowiec nie był najlepszym tyczkarzem, a piłkarz siatkarzem. Ty jesteś seryjnym zwycięzcą Dakaru zarówno na motocyklu, jak i w samochodzie. I byłeś championem na deskorolce! Jak to możliwe?

Peterhansel: Jakieś związki by się znalazły - to wszystko ma kółka! Motor wziął się z deskorolki - jedno i drugie wymaga absolutnie idealnego balansu ciałem.

Dakar to wielki maraton, nie spinterskie Monte Carlo. Na Saharze żeby wygrać, trzeba wiedzieć kiedy zwolnić, a nie kiedy przyspieszyć

A na nartach jeździsz?

Peterhansel: Fachowcy mówią, że z nart też bym wyżył. Przecież narty to jak deskorolka.

A samochód?

Peterhansel: Też jest podobny! W końcu Dakar to nie zakręty, ale jazda po muldach. Ciągłe dotykanie gazu i hamulca, żeby balansować ciężar na przednią i tylną oś, żeby nie połamać zawieszenia. Dakar przemierzany czy to motorem, czy samochodem to jazda na ugiętych nogach. Jak na nartach.

Jak nikt inny możesz porównać Dakar pokonywany na motorze i w samochodzie...

Peterhansel: Motor to szalony taniec. Yamaha była zawsze grubo cięższa ode mnie, więc utrzymanie jej w rękach i na stojąco przez 8-10 godzin to potworny wysiłek fizyczny. Teraz, po "40", wolę samochód. Praca wyłącznie na siedząco.

A nawigacja?

Peterhansel: To wielka różnica. Na motorze jesteś sam i w czasie jazdy musisz panować nad papierami. To strasznie dekoncentruje. Nie da się jechać po piachu 150 km/h i kombinować na mapie. A "mam pecha" i najczęściej jeździłem jako pierwszy i "zakładałem ślad". Bywało, że przez papiery musiałem zwalniać do 20 km/h! W samochodzie mam od papierów człowieka. To poprawia moją koncentrację. A więc bezpieczeństwo. Nawet bardziej niż rury nad głową.

Tagi: Rajd Dakar | Stephane Peterhansel | rajdy

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij