auto motor i sport poleca:

Światowa premiera Ferrari FXX K

Poleć ten artykuł:

Ferrari prezentuje najpotężniejszą torową broń. FXX K to odchudzona i wzmocniona wersja drogowej maszyny LaFerrari. Ma skromne 1050 KM. Veyron - już po tobie.

Ferrari FXX K Zobacz całą galerię

Świat motoryzacyjny zetknął się już kiedyś w Ferrari z nazwą FXX. Było to przy okazji wprowadzenia ekstremalnej wersji Enzo. Teraz Ferrari przygotowało nową broń, hybrydową. Oto Ferrari FXX K.

Co oznacza litera "K"? Pochodzi od systemu KERS, który odzyskuje energię kinetyczną, żeby później wykorzystać ją do wyciśnięcia ostatnich soków z silnika. A tutaj silnik jest nie byle jaki. To bunt przeciwko ekologii i przepisom dotyczącym spalania. V12 o pojemności 6262 cm3 produkuje 860 KM. Jakby komuś było mało, elektryczny motor wstrzykuje dodatkowe 190 KM, żeby przekroczyć magiczną liczbę 1000 i osiągnąć 1050 KM. Tak, to więcej niż Bugatti Veyron. FXX K jest też zapewne lżejsze od Veyrona, choć Ferrari nie podaje dokładnej masy auta.

Poprawiono także aerodynamikę. Dokładnie o 50%. Teraz wściekłe Ferrari może być dociśnięte do ziemi nawet z siłą 540 kg przy 200 km/h. Nad trakcją popracowano także wspólnie z Pirelli, dobierając odpowiednie slicki. Pokrętło Manettino zostało zaprogramowane na pięć ustawień, w których można zmieniać pracę ABS-u, systemu Racing SSC (Side Slip Angle Control) oraz elektronicznego dyferencjału.

Jeśli jesteście spoterami i już cieknie wam ślinka na myśl, że cykniecie mu parę fotek na mieście, niestety możecie się rozczarować. Ferrari FXX K nigdy nie pojawi się na drogach publicznych. Jest za głośne, za niskie, zbyt wulgarne i skłócone ze wszystkimi prawami, żeby mogło zostać dopuszczone do ruchu ulicznego. Będzie wykorzystywane jedynie na torze. Co ciekawe, nie każdy będzie mógł nabyć takie auto. Ferrari sprzeda je jedynie bardzo wyselekcjonowanej grupie klientów.

Premiera Ferrari FXX K odbędzie się na torze Yas Marina w Abu Dhabi. Cena pozostaje tajemnicą.

Tagi: premiera | Ferrari | FXX

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (2)

sztik, 7 grudnia 2014, 13:24

do tego jeszcze jeśli przy 200 km/h powietrze ciśnie z siła 540 kg to z jaka siła będzie cisło przy 300 :O reasumując na kretym torze ferrari  raczej będzie szybsze niż veyron ale na długiej prostej od predkosci rzedu 250-300 to zaczynam mieć wątpliwości .

sztik, 7 grudnia 2014, 12:54

auto będzie wazyło koło 1300 kg tak ze teoretycznie miałoby przewagę nad veyronem tym wieksza im będzie nizsza predkosc tyle ze nie doczytałem czy ma naped na 4 buty czy na tył tak czy owak przy 200 km/h z dociskiem 540 kg mamy już z kierowca  około 2 ton i tu się zaczyna róznica rozmywać   w veyronie spoiler dociskowy działa tylko w trybie drogowym gdy właczy się tryb bez ograniczenia predkosci spoiler niedociska auta tak ze im wyzsza będzie predkosc tym roznica masy teoretycznie będzie coraz mniejsza a co za tym idzie osiągów również i mamy h,jnie :P lepsza choć drozsza opcja sa ruchome elementy aerodynamiki np. gdy auto jedzie po prostej spoilery się chowają gdy zaczyna brac zakręt wysuwają jak w pagani huayrze .
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij