auto motor i sport poleca:

Szymon Kołecki – tylko złoto

Poleć ten artykuł:

Moc uczuć. Olimpijski medalista z Sydney i Pekinu - ciężarowiec Szymon Kołecki - okazuje się kochliwym facetem. Kocha samochody.

Szymon Kołecki Zobacz całą galerię

Szymon Kołecki lubi samochody?
Prawdziwy, normalny facet kocha sport i samochody. No i jeszcze coś - ja serio lubię samochody.

Wszystkie samochody?
No nie. Muszą być mocne albo ładne, najlepiej jedno i drugie naraz. I prawie zawsze czarne.

To nie zaczynałeś od malucha?
Od razu Astra GSi, na twardym zawieszeniu. Pałer 150 KM. Pełny wypas. Czarna. Bardzo nienowa, bo nie było kasy. Już piątego dnia przywaliłem głupio i mocno ją zdefasonowałem. Kupa wstydu. Ale lekcja pokory i rozumu skuteczna.

A w domu auta były?
Jestem ze wsi, więc w domu był maluch, potem duży Fiat. Nie były to auta porywające. Ojciec ciągle przy nich dłubał. Od tego czasu nie kupuję aut na "F" - Fiatów, Fordów i... francuskich.

Ale Ferrari jest na "F"...
Nie wsiadłbym do Ferrari! To taki nażelowany gadżet dla nażelowanych gogusiów. Mam tylko kłopot, bo Ford Mustang Shelby GT jest na "F". A to fajna bryka.

Pomagałeś ojcu dłubać przy maluchu?
Nie jestem garażowym dłubaczem. Ojciec potrafił sam złożyć traktor, bo nie można było kupić. Potem dorabiał za granicą i przywoził mi wypasione fury - takie nieduże, na baterie. Ale miałem kolekcję!

A lubisz wypasione, stuningowane auta na ulicy?
Zdecydowanie nie. Przerysowany jarmarczny tuning mnie nie kręci. Oryginał jest bardziej szlachetny. Ale parę podkręconych koni pod maską? Czemu nie.

Kochasz swoje poszczególne auta?
Bardzo się przywiązuję. Zajeździłem kiedyś stare Audi 100, więc je sprzedałem. Facet je ponaprawiał, a mi się zrobiło smutno i odkupiłem je z powrotem.

Chyba od dziecka żyjesz za kierownicą...
Ojciec nie pozwalał na nielegalki. Ale u nas, w małym Wierzbnie, podnoszenie ciężarów jest najważniejsze. Zostałem ciężarowcem na początku podstawówki! A starsze chłopaki na trening przyjeżdżały maluchem. Kluczyki były w szatni. No to odpaliłem i pojechałem. Bez ofiar. Autem trenera kiedyś też.

To ojczyzną Twoich ciężarów jest Wierzbno?
Tak. Polskie ciężary to od lat legenda, złote medale. Ale żaden z tych medalistów nie pochodził z dużego miasta. Polskie ciężary to małe wioski, małe salki i stodoły. I wiejski upór. Tam nie było kortów. W tenisa grają miastowi. A symbol polskiej wsi to sobotnia zabawa. Tam lepiej być ciężarowcem niż tenisistą czy mistrzem PlayStation. Na wsi prawdziwy facet to silny facet. Nie obraża mnie jak ktoś w ciężarowcu widzi osiłka. Mnie nikt nie zaczepia, więc to bezpieczny sport. Blokersi mnie szanują. W podstawówce jeden kolega mnie nie szanował. Już wtedy miałem wyniki, a on o tym nie wiedział. Po lekcjach zażądał "solówki" bez świadków. Nie uderzyłem go, ale podniosłem i za szmaty powiesiłem na jakimś haku.

To jak patrzysz na rajdy, Formułę 1 czy Kubicę?
To nie sporty siłowe... Kibicuję, ale bez szaleństwa. Bardziej rajdom, niż jeżdżącej w kółko Formule. Znam Kuzaja, dobrze znam Piotrka Maciejewskiego i z nim trochę jeżdżę wyczynowo. Nie boję się, może byłbym dobrym pilotem. Mieszkam w Ciechanowie, więc oglądam Rajd Warszawski. Ale przede wszystkim świetnie znam króla polskich rajdów Francuza Bryana Bouffiera i jego pilota Xaviera Panseri. Gramy razem w piłkę.

Tagi: Kołecki | ciężarowiec | samochody | wywiad

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij