auto motor i sport poleca:

Tak krawiec kraje

Poleć ten artykuł:

Gdyby nie zlecenia z chińskich firm samochodowych, niektórzy włoscy styliści nie mieliby co projektować. Czy azjatyccy klienci staną się ratunkiem dla renomowanych studiów wzornictwa?

Designerzy Zobacz całą galerię

Jakież to piękne dźwięczne nazwy nosiły i noszą włoskie studia stylistyczne! Bertone, Drogo, Michelotti, Vignale - by wymienić tylko kilka. Niektóre mają dziś już jednak tylko znaczenie historyczne, pochodzą z czasów, gdy na deskach kreślarskich powstawały samochody podziwiane na klęczkach. Dzisiaj na kolana padły niektóre z designerskich firm, inne utrzymują się przy życiu dzięki zleceniom z Dalekiego Wschodu. Czy włoskie studia o romantycznych nazwach będą w przyszłości projektowały samochody, których nazw nie da się wymówić - jak choćby Chang Feng Liebao Feiteng?

Włosi rozwijają przed klientami z Chin czerwony dywan niekoniecznie z szacunku dla ich flagi narodowej. Azjaci stali się pożądanymi zleceniodawcami od czasu, gdy w kryzysie pogrążył się największy rodzimy klient. To właśnie zależność od koncernu Fiata wpędziła wiele studiów designu w tarapaty.

Przez całe lata system świetnie funkcjonował. Dzięki elastyczności studiów stylistycznych koncerny samochodowe mogły szybko wprowadzać na rynek modele niszowe w niewielkiej liczbie egzemplarzy. Zwłaszcza że takie firmy jak Bertone czy Pininfarina mogą się poszczycić długą tradycją projektowania nadwozi. Obydwa studia powstały w czasach, gdy producenci samochodów dostarczali jedynie podwozie, silnik i skrzynie biegów, reszta zaś pochodziła właśnie z firm projektujących karoserie. Z czasem z pojedynczych egzemplarzy narodziły się niewielkie serie modeli, ręczny montaż zastąpiono nowoczesną produkcją na taśmie.

Spadek sprzedaży już dawno zmusił Fiata i innych byłych zleceniodawców do pełnego wykorzystania własnych mocy produkcyjnych. Dzięki elastycznym metodom produkcji, dzisiaj z tej samej taśmy mogą zjeżdżać modele masowe i te produkowane w małej liczbie. Zmiany strukturalne w koncernach spowodowały też, że i stylistyka podlega ścisłej kontroli. Czy jest tu w ogóle miejsce dla twórców o bogatym dorobku?

Tagi: Pininfarina | Bertone | Zagato | Spadaconcept

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij