auto motor i sport poleca:

Tasowanie

Poleć ten artykuł:

Po blisko 8 miesiącach i 16 wyścigach 3 pierwszych kierowców mieści się na "dystansie" 100-107 punktów. Losy tytułu rozstrzygną się w ostatnim GP.

GP Japonii i GP Chin Zobacz całą galerię

Bernie Ecclestone będzie miał to, na czym mu najbardziej zależy - rozstrzygnięcie losów mistrzowskiej korony w ostatnim wyścigu sezonu. Po szpiegowskim skandalu, którego cień wisi nad tegorocznymi mistrzostwami, pewne jest przynajmniej to, że zainteresowanie wydarzeniami na torze zostanie podtrzymane do końcowego gwizdka.

Po raz pierwszy od 1986 roku przed startem do ostatniego Grand Prix sezonu szansę na zdobycie tytułu ma trzech kierowców - Lewis Hamilton, Fernando Alonso (strata 4 punktów) i Kimi Raikkonen (kolejne 3 pkt z tyłu). Wymarzonego finiszu Ecclestone'a o mały włos nie zepsuł jednak Alonso; kończąc GP Japonii bliskim spotkaniem z barierą ochronną, pozostawił Hamiltona z 12-punktową przewagą i ogromną szansą rozstrzygnięcia rywalizacji przed czasem. Ale Hamilton sam zakończył kolejne Grand Prix na poboczu.

Japońskie Fuji (teraz należące do Toyoty i świeżo na tę okazję wyszykowane), do którego cyrk F1 zajechał pierwszy raz od 1977 roku, zafundowało kierowcom deszczowy thriller. Początkowo widoczność była tak fatalna, że zrezygnowano z klasycznego startu i wyścig rozpoczął się w żółwim tempie za samochodem bezpieczeństwa. Safety car pozostawał na torze przez 19 okrążeń, a kiedy w końcu zjechał, byliśmy świadkami jednego z najbardziej fascynujących Grand Prix w tym roku. W niezwykle trudnych warunkach i pod sporą presją Hamilton wygrał i do tytułu zbliżył się na wyciągnięcie ręki. "Było bardzo, bardzo ciężko" - podsumował na mecie David Coulthard. "Być kierowcą wyścigowym to dziwna rzecz - z jednej strony jesteś nie na żarty przestraszony, z drugiej jednak bawisz się jak nigdy, bo w każdym momencie znajdujesz się na krawędzi, nawet na prostej".

W nastroju odpowiednim do pogody byli w Japonii sędziowie, rozdając kary na prawo i lewo. W wyniku decyzji, którą łagodnie można określić jako pochopną, dostało się i Robertowi Kubicy. Za incydent, będący klasycznym przypadkiem walki na torze, gdzie nie da się wskazać winnego, Kubica musiał jednak wykonać karny przejazd przez pit lane, który "kosztuje" około 25 sekund. Na ostatnich zakrętach Polak zaliczył walkę "na łokcie" z szybszym Ferrari Felipe Massy, podczas której obaj podróżowali po poboczu. Zaczęło się od manewru Massy, ale Kubica nie pozostał dłużny. "Wypchnął mnie, potem ja zrobiłem to samo" - stwierdził.

Tagi: Formuła 1 | GP Japonii 2007 | GP Chin 2007 | wyścigi

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij