auto motor i sport poleca:

Top 8 - zwycięzcy 24h Le Mans

Poleć ten artykuł:

24 h Le Mans to mordercza próba dla samochodu, mechaników, zespołu, ale przede wszystkim dla kierowcy. Ten ostatni musi zmierzyć się nie tylko z rywalami, ale i z samym sobą. I do tego nauczyć się wewnętrznej współpracy z partnerami w teamie.

Pierwszy wyścig Le Mans został rozegrany w 1923 roku, co sprawia, że w najbliższy weekend odbędzie się już 86. edycja tego długodystansowego klasyku. Do tej pory wyścig odwoływany był w 1936 r. z powodu strajków i w okresie 1940-1948, na co miała wpływ II Wojna Światowa.

Pierwszy wyścig Le Mans został rozegrany w 1923 roku, co sprawia, że w najbliższy weekend odbędzie się już 86. edycja tego długodystansowego klasyku. Do tej pory wyścig odwoływany był w 1936 r. z powodu strajków w 1936 i w okresie 1940-1948, na co miała wpływ II Wojna Światowa.

Przekopując statystki 24-godzinnego wyścigu w Le Mans możemy znaleźć wiele ciekawych informacji. Jeśli podzielimy kierowców pod względem narodowości to najwięcej zwycięstw na swoim koncie mają zawodnicy z Wielkiej Brytanii - 32. Drugie miejsce zajmują francuscy kierowcy - 29, a trzecie Niemcy - 18 kierowców rodem z Niemiec wygrywało na Circuit de la Sarthe. Po jednej wygranej mają zawodnicy pochodzący z Argentyny, Kanady, Finlandii, Meksyku, Hiszpanii i Szwajcarii.

Wśród konstruktorów najwięcej tryumfów na swoje konto zapisało Porsche - 17 wygranych. Ostatnie zwycięstwo producent z Zuffenhausen wywalczył rok temu. Drugie miejsce na liście zajmuje Audi z 13 zwycięstwami, a trzecie Ferrari - 9 wygranych. Za podium uplasował się Jaguar - 7, Bentley - 6, Alfa Romeo i Ford po 4. Tylko raz na Circuit de la Sarthe wygrywały takie potęgi jak m.in.  Aston Martin, Renault-Alpine, Mazda, McLaren czy BMW.
Circuit de la Sarthe

Tor na którym rozgrywany jest 24-godzinny wyścig położony jest w miejscowości Le Mans we Francji. Dużą część nitki toru stanowią lokalne drogi publiczne. Aktualna konfiguracja obiektu to 13,629 km. Ciekawostka, do roku 1990 na prostej Mulssane samochody osiągały prędkość do 400 km/h, sytuacje zmieniły dwie szykany ustawione na tej 6-kilometrowej prostej.

W 1967 roku na Circuit de la Sarthe rozegrano jedyny jak dotąd wyścig z cyklu Grand Prix Formuły 1. Wygrał go Jack Brabham. GP Francji zostało rozegrane na dobudowanym w 1965 roku odcinku o nazwie Bugatti Circuit, który składa się tylko z zamkniętych dla użytku publicznego dróg. Jego długość to 4,180 km.

Przedstawiamy sylwetki 8 kierowców, którzy na swoim koncie mają najwięcej zwycięstw w 24 h Le Mans. Zapraszamy do lektury.

Tagi: 24-godzinny wyścig | Le Mans | wyścig 24h

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij