auto motor i sport poleca:

Trasy marzeń - Dolny Śląsk

Poleć ten artykuł:

Przez ostatnie 1000 lat ten piękny region kusił tak budowniczych, jak najeźdźców. Budowano i niszczono, pilnując też, by jak najwięcej przed łupieżcami ukryć. A wszystko to na niewielkim, idealnym na samochodową eskapadę, obszarze Gór Sowich i Kotliny Kłodzkiej.

Dziś wszystko jest pod okiem kamer i satelitów, szybko trafia na You Tube i w parę chwil roznoszone jest po świecie internetem. Ale nauka twierdzi, choć młodym wydaje się to abstrakcyjne, że kiedyś nie było internetu, a świat miał tak wiele tajemnic, że często są nierozwikłanymi zagadkami do dzisiaj.

Bogatą paletę takich przykładów można znaleźć na Dolnym
Śląsku, a w szczególności w otoczonej jak palisadą górami Kotlinie Kłodzkiej i przyległym pasmie Gór Sowich. To tu, w cudnej plątaninie gór i dolin, tworzyła się wielobarwna mozaika różnych kultur, języków, zwyczajów. To tu ogromne tereny musiały po kolejnych wojnach uznać zwierzchnictwo różnych państwowości – głównie polskiej, pruskiej, śląskiej, czeskiej, austro-węgierskiej, a przez wiele lat również niemieckiej. Gotowało się tu jak w tyglu, a wszyscy (!) w tych zmiennych i niepewnych czasach coś przed innymi ukrywali.

Dziś tysiące śladów tych pomieszanych, eklektycznych dziejów kuszą tak poszukiwaczy skarbów, jak i zwykłych turystów, rozbudzają marzenia. To tu mamy równocześnie przepotężne fortyfikacje, powstałe w czasach burzy i naporu, jak i spokojne, bogato wyszywane piękną architekturą uzdrowiska. To tu widać wpływy religijne tak katolickie, jak i protestanckie, a do dziś istnieją i działają pełne tajemnic klasztory. To tu w spienionym i rozwichrzonym krajobrazie nie brakowało idealnych do sekretnych planów jaskiń i to właśnie tu, w czasie drugiej wojny światowej, Hitler kazał zlokalizować, do dziś tylko częściowo odkryte najtajniejsze laboratoria i podziemne fabryki. To tu w grotach, lochach, bunkrach i zatopionych kamieniołomach zniknęła gdzieś Bursztynowa Komnata i do dziś czeka na odkrywcę.

Warto więc znaleźć wolny weekend, wsiąść w auto i pojeździć po tym niezwykłym regionie. Z setek możliwych tras proponujemy pętlę, obejmującą jedynie część Gór Sowich i Kotlinę Kłodzką, ale pokazującą bogactwo i różnorodność tego regionu.

A wszystko łatwo osiągalne dla zmotoryzowanych, bo sieć dróg tutaj gęsta, a odległość od autostrady A4 niewielka. Zapraszamy do lektury i naszej podróży po przepięknym regionie dolnego śląska.

Tagi: Trasy marzeń | dolny śląsk

Oceń artykuł:

3,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij