Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.2

VW - największy koncern świata

Logo VW Logo VW

Od stycznia do marca koncern Volkswagena (największy producent samochodów w Europie) sprzedał 2,16 miliona samochodów, czyli o 9,6% więcej niż rok wcześniej. Największy wkład w ten imponujący wynik miała główna marka koncernu, czyli Volkswagen - w pierwszym kwartale sprzedano 1,36 miliona aut tej marki (wzrost o 10,5%). Audi też miało się czym popisać - 360 000 sprzedanych samochodów, czyli wzrost o 10,8%. Skoda sprzedała o 11,8% samochodów więcej. Z pozytywnego trendu wyłamała się hiszpańska marka koncernu VW - sprzedaż modeli Seata spadła o 11,6%, powodem jest utrzymujący się kryzys w Europie Zachodniej.

Największy wzrost sprzedaży Volkswagen odnotował w Europie środkowej i wschodniej - o 35,1%, w USA - o 34% oraz na największym pojedynczym rynku zbytu, czyli w Chinach (15,6%).

Ale to nie liczba sprzedanych samochodów liczy się najbardziej, lecz to ile udało się na nich zarobić. Pod względem dochodów Volkswagen również zajmuje pierwsze miejsce na świecie - tak wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę Ernst&Young, której wyniki właśnie zaprezentowano. Dane dotyczą całego roku 2011 i wynika z nich, że pod względem dochodów koncern VW po raz pierwszy wyprzedził Toyotę - VW osiągnął dochód o wartości 159,3 mld euro, Toyota zaś - 158,9 mld euro. VW wyprzedził też pod tym względem amerykańskiego giganta General Motors, który w 2011 r. wyprodukował wprawdzie więcej samochodów niż Volkswagen, za to dochód miał niższy - 108 mld euro. Pod względem liczby samochodów, które wyjechały z fabryk w 2011 r. medalowe miejsca wyglądają następująco: General Motors - 9 mln, VW - 8,3 mln, Toyota - 8 mln.

W Polsce koncern VW też ma się całkiem dobrze. Skoda to od lat najpopularniejsza u nas marka, w zeszłym roku sprzedała w Polsce 32,4 tys. samochodów, Octavia okazała się najpopularniejszym samochodem w ogóle, Fabia w tym zestawieniu zajęła trzecie miejsce. Modeli z logo VW na masce Polacy kupili w zeszłym roku 19,4 tys., co uplasowało tę markę na 4. miejscu pod względem sprzedaży (VW Golf to 9. model pod względem popularności w Polsce). Audi i Seat zajmują miejsca poza pierwszą dwudziestką marek o największej sprzedaży w naszym kraju (wg Samar).

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 52 490 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Swoją drogą ostatnio VW kupił DucatiŚciślej to Audi. Topic nieco wprowadza błąd, bo koncerny są nie tylko motoryzacyjneChyba wiadomo jakie koncerny nas interesują tutaj.
  ~Samuraj, 2012-04-21 02:46:31
 • avatar
  zgłoś
  Swoją drogą ostatnio VW kupił Ducati i chce rywalizować na motocyklowym rynku z BMW.'Samuraj' napisał(-a):No i? Exxon nie produkuje z tego co mi wiadomo samochodów ... .Topic nieco wprowadza błąd, bo koncerny są nie tylko motoryzacyjne 'airmatic' napisał(-a):U Amerykanów różne roszady, fuzje i krach gospodarczy, w Japonii tsunami, a u Volkswagena... nazwa zobowiązuje, auto dla ludu (złośliwi mówią, co mówią, że lud mieszka na fsi, a pojazdy otrzymały metkę "wieśwagenów" ). Cokolwiek to oznacza, mamy tu niezłą jakość i dożywodnią reputację nudziarza aż do perfekcji Jakości to raczej nie mają, a przynajmniej nie te z silnikami 1.4 TSI i 2.0 TDI.
  rzęsor, 2012-04-20 12:13:35
 • avatar
  zgłoś
  Dochód ma dwa razy mniejszy od Exxon Mobil.No i? Exxon nie produkuje z tego co mi wiadomo samochodów ... .
  ~Samuraj, 2012-04-20 00:32:19
 • avatar
  zgłoś
  U Amerykanów różne roszady, fuzje i krach gospodarczy, w Japonii tsunami, a u Volkswagena... nazwa zobowiązuje, auto dla ludu (złośliwi mówią, co mówią, że lud mieszka na fsi, a pojazdy otrzymały metkę "wieśwagenów" ). Cokolwiek to oznacza, mamy tu niezłą jakość i dożywodnią reputację nudziarza aż do perfekcji
  airmatic, 2012-04-19 23:34:53
 • avatar
  zgłoś
  Dochód ma dwa razy mniejszy od Exxon Mobil.
  rzęsor, 2012-04-19 19:44:33
 • avatar
  zgłoś
  Praktycznie między nimi będzie rywalizacja o prymat. Toyota powinna w tym roku lepiej wypaść. W zeszłym roku kataklizm tak po prawdzie ich załatwił. VW bynajmniej nie stoi na straconej pozycji. W Europie podgoni statystyki głównie za sprawą małego Up!, które to auta dosyć chętnie są kupowane w UE. Tym bardziej, że model zaczyna podbijać rynki. Przełożenie tego co oferuje do ceny (również u nas) jest zachęcające. Toyota liczy bardziej na pozostałe rynki.
  garfield, 2012-04-18 19:05:25
 • avatar
  zgłoś
  Volkswagen bije rekordy sprzedaży - w ciągu pierwszych 3 miesięcy 2012 r. sprzedał najwięcej samochodów na świecie.
  auto motor i sport, 2012-04-18 14:18:01
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij