auto motor i sport poleca:

Volkswagen pozwany. Kary liczone w miliardach

Poleć ten artykuł:

Po miesiącach śledztwa, amerykański Departament Sprawiedliwości wszczyna cywilny pozew przeciwko Volkswagenowi za złamanie tzw. (aktu czystego powietrza) Clean Air Act. Chodzi oczywiście o manipulowanie wartościami emisji spalin w silnikach Diesla.

Logo VW

Przypomnijmy, we wrześniu ubiegłego roku amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (EPA) oskarżyła Volkswagena o montowanie sterowników, które fałszowały emisję spalin w silnikach Diesla. Sterownik wykrywał na podstawie kilku parametrów czy jest teraz badany, czy samochód porusza się w trybie drogowym. I na tej podstawie zmieniał charakterystykę pracy tak, aby z rury wydechowej wydobywała się najmniejsza możliwa ilość szkodliwych tlenków azotu.

Teraz po kilkumiesięcznym śledztwie, amerykański Departament Sprawiedliwości wszczyna cywilny pozew przeciwko niemieckiej marce. "Stany Zjednoczone będą forsować wszystkie stosowne środki zaradcze przeciwko Volkswagenowi dla zadośćuczynienia naruszeniom naszego aktu czystego powietrza (Clean Air Act)"  - powiedział funkcjonujący w departamencie środowiska i zasobów naturalnych zastępca prokuratora generalnego John Cruden.

Pozew wobec VW zawiera cztery złamania ustawy o ochronie powietrza (Clean Air Act), w tym manipulowanie systemem kontroli spalin i lekceważenie obowiązku zawiadamiania o takim procederze. "Twierdzimy, iż wiedzieli co robią, że rozmyślnie łamią prawo i że skutkuje to konsekwencjami zdrowotnymi" - zaznaczył wyższy przedstawiciel ministerstwa sprawiedliwości.

Analitycy twierdzą, że skutki pozwu mogą być dla niemieckiego koncernu katastrofalne. Już wcześniej podawane prognozy nie napawały optymizmem, ale teraz spekuluje się, że straty VW mogą sięgnąć nawet 90 miliardów dolarów!

Na tę sumę może składać się oświadczenie Continentala. Prezes tej firmy stwierdził, że afera w VW może zakończyć karierę diesli w Stanach Zjednoczonych, a także w Chinach i Japonii. W tych krajach silniki wysokoprężne stanowią 3% całego rynku samochodów osobowych, gdzie w Europie to aż 53%.

Tagi: afera w VW

Oceń artykuł:

3,70

Skomentuj (1)

Hendrix, 20 stycznia 2016, 14:06

Niemieckie marki już pokazały na co je stać. W końcu ludzie przestają myśleć stereotypowo. Nie oszukujmy się oprócz licznych afer w niemieckich koncernach nic się nie zmienia a konkurencja szybko mknie do przodu. Zobaczcie Toyote Mirai lub nowego Aurisa, to są samochody na miarę XXI wieku.
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij