auto motor i sport poleca:

Wakacje z Fordem

Poleć ten artykuł:

Niedane były rajdowcom długie wakacje. Po krótkim wypoczynku musieli ścigać się po karkołomnym trójkącie - Finlandia, Niemcy, Nowa Zelandia. Końcowy wynik okazał absolutnie sensacyjny. A wszystko przez Forda.

Rajd Finlandii Zobacz całą galerię

Rajdowy świat z niecierpliwością czekał na prezentację nowego rajdowego Forda Focusa. W składzie zespołu fabrycznego są tylko fińscy kierowcy (Gronholm, Hirvonen), więc miejsce debiutu było oczywiste. Finlandia ma najszybszą trasę na świecie (szutrową!), a zwycięstwo tu smakuje specjalnie. Nasza kadra raczej omija ten prestiżowy rajd - pojechał tylko junior Kościuszko i półturystycznie Mancin.

Krótki prolog na starcie wygrywa zupełnie niespodziewanie Atkinson, potem starym Fordem szaleje Latvala, ale wreszcie "jednym ruchem" oba nowe Fordy ruszają na serio. I to bardzo serio. Przez chwilę lideruje Hirvonen przed Gronholmem, ale wreszcie wielki mistrz i lider klasyfikacji MŚ budzi się i do końca pierwszego dnia wygrywa wszystkie(!) odcinki. O pół kroku z tyłu (o 1 sekund ę!) wierny giermek Hirvonen, a reszta świata pod dowództwem Loeba po prostu nie nadąża. Pomimo ambicji i szaleńczej jazdy. A w Finlandii jest to jazda po dzikich leśnych dróżkach, z szybkościami rzędu 200 km/h. Nie wszyscy to potrafią. Wizyty w chaszczach zaliczają Latvala, H. Solberg, Stohl, Kopecky. Szwankuje Subaru P. Solberga. Loeb atakuje nieprzytomnie. Ale bezsilnie. Wyśmienicie, coraz szybciej, jedzie nasz junior Kościuszko - początkowo koło 8. miejsca, a potem regularnie coraz wyżej i kończy rajd na rewelacyjnym, najlepszym w karierze, medalowym, trzecim miejscu "w juniorach". Mancin też jest na mecie. Ale bohaterem rajdu zostaje Ford. Oba jego auta (Gronholm przed Hirvonenem) samotnie osiągają metę. Dalej Loeb iAtkinson. Reszta "w otchłani". Osesek Forda okazał się niebywałym twardzielem. Wygrał 20 z 23 odcinków rajdu. Gronholm wygrywa tu siódmy raz! (Tyle co dawno temu Hannu Mikkola.) W klasyfikacji sezonu Gronholm przed Loebem i Hirvonenem. I tylko ta trójka się liczy.

Prosto z Finlandii do Niemiec. Na dziwną asfaltowo-betonową trasę, alejkami koszar wojskowych i przepięknych winnic okolic Trewiru. To nie jest teren marzeń Forda i fińskich kierowców. Od pięciu lat dostają tu manto od mistrzów asfaltu - Loeba i Citroëna. I rzeczywistość znowu to potwierdza. Faktycznie, rządzi Loeb. Ale sensacyjnie nie przed Fordami. Jedyny, który nadąża za Loebem to od dawna nieobecny i zapomniany Francis Duval, który do Niemiec przyjechał w prywatnych barwach starą Xsarą. I daje koncert jazdy. Bez litości dogania liderującego Loeba, a gdy ten nie broni się wystarczająco sprawnie, "prywaciarz" wyprzedza gwiazdę i kończy dzień na fotelu lidera!

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 36 450 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ford | wyścig | Finlandia | wakacje | rajd

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij