auto motor i sport poleca:

Walcz!

Poleć ten artykuł:

To jak przepustka do świata wyścigów samochodowych. W Pucharze Kii Picanto na kresce staje ponad 40 aut, a walka idzie na całego. Sprawdziłem na własnej skórze, i to na torze Hungaroring.

Wyścig Kia Picanto Zobacz całą galerię

aktualizacja 14.04.2009:  W 2009 roku nasi zawodnicy startują w pełnym cyklu Kia Lotos Cup za kierownicą Kii Picanto. Zobacz więcej.

Wiedziałem, że jeszcze tu wrócę, ale nie śniłem nawet, że w roli kierowcy wyścigowego. Tor Hungaroring poznałem równo rok temu w czasie prezentacji jednego z modeli Saaba. Gdy tylko dostałem propozycję startu tutaj, od razu byłem na "tak".

Czwartek, 14 czerwca, 9 rano. Docieram na sam tor. Mimo że pozornie nic się jeszcze nie dzieje, na placach obok trwają gorące przygotowania do treningów. Wśród 39 Kii Picanto zaparkowanych w wyznaczonym dla nich miejscu, odnajduję mój niewielki "bolid". Na drzwiach widnieje numer 98, a na szybie - moje nazwisko. Kie sprawiają wrażenie małych zabaweczek, mających niewiele wspólnego z prawdziwym autem wyścigowym. Poddany niewielkim zmianom, 4-cylindrowy silnik (zmodyfikowany układ dolotowy, sterownik pracy jednostki napędowej) osiąga moc około 67 KM, a na kołach nie ma typowych, wyczynowych slicków, tylko zwykłe opony Pirelli P6000. O moje bezpieczeństwo dbają rozbudowana klatka bezpieczeństwa, fotel kubełkowy i pasy szelkowe. Bez zmian nie obeszło się także zawieszenie - zastosowano, oczywiście, sportowe sprężyny i amortyzatory. Przy przednich tarczach znalazły się zaś wyczynowe klocki hamulcowe Carbone Lorraine. Reszta to drobne modyfikacje, jak zmienione nakładki na pedały, czy sportowa kierownica. Tak przygotowane Kie może nie porażają mocą, ale ich ilość na torze sprawia, że trzeba naprawdę sporych umiejętności, by osiągać czołowe lokaty, o czym miałem się wkrótce przekonać.

Moim autem opiekuje się Krzysiek (szef serwisu). Na początku dobieram sobie pozycję za kierownicą (każę przestawić przykręcony śrubami fotel o "oczko" do tyłu) i wysłuchuję wykładu na temat ustawień samochodu i tajników związanych z oponami. "Auto jest lekko nadsterowne, ale czołowi zawodnicy Pucharu jeżdżą właśnie na takich ustawieniach, więc tutaj nic nie musisz zmieniać. Najważniejsze jest ciśnienie w oponach i ich stan. Na "nówkach" nikt nie jeździ, chyba że akurat spadnie deszcz. Do startów na suchym używamy opon mocno przytartych" - mówi Krzysiek.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 42 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Kia | Picanto | wyścig | Hungaroring

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij