auto motor i sport poleca:

Wielka mała fabryka

Poleć ten artykuł:

Ta fabryka jest w stanie wyprodukować nawet... 12 aut rocznie. Ale nie ma lepszej na świecie. To budujący rajdowe Fordy M-Sport Malcolma Wilsona. Firma, jak Pentagon, pełna tajemnic.

Fabryka Fordów Focusów WRC Zobacz całą galerię

Większość dealerów samochodowych może spojrzeć na firmę pana Malcolma z lekceważącym uśmieszkiem. Poskręcać 12 aut rocznie to przecież pestka. Ale to nie są zwykłe samochody. One są bardzo niezwykłe. Właśnie zdobyły prestiżowy tytuł rajdowego mistrza świata. Tylko korona w F1 ma podobną rangę. I cieszy się podobnym szacunkiem. Tytuł MŚ niewielka (niecałe 200 osób), ale oficjalnie reprezentująca koncern Forda firma M-Sport zdobyła bezdyskusyjnie, choć po wyrównanej i zażartej walce z fabrycznym zespołem Citroëna. Pozostałe teamy fabryczne nie miały w tym roku wiele do powiedzenia. Zanosiło się też na równie prestiżowy indywidualny tytuł dla Forda, bowiem lider zespołu Fin Marcus Gronholm przez większość sezonu prowadził i druga korona była w zasięgu ręki, lecz na przedostatnim rajdzie (Irlandia) po prostu "wjechał w murek", pourywał zawieszenie i wyprzedził go odwieczny rywal Sebastien Loeb - Citroënem. Jednak zespołowo (Gronholma wspierał wyśmienicie drugi Fin Mikko Hirvonen) Ford zdobył tytuł najlepszego samochodu świata.

Ale te Fordy to "nie Fordy". Oficjalna nazwa - Ford Focus WRC. Z wierzchu podobieństwo jest bliźniacze. Jednak o tytule MŚ nie decyduje wygląd i uroda, lecz walka kierowców i... inżynierów. Lista podobieństw nie jest długa i łatwa do opanowania. Składa się właściwie z jednego punktu - kształt nadwozia. Kształt, a nie nadwozie, bo jest ono bardzo odległe technologicznie od fabrycznego i też powstaje ręcznie w manufakturze pana Wilsona. Dlaczego tak jest? Albo inaczej - czy samochód "ze sklepu" może "namieszać" w rajdzie? Odpowiedź jest jedna - nie może! Powodów jest bez liku, ale wystarczają te najważniejsze. Nie może, bo ma za słabe nadwozie i zawieszenie (lądując po 50-metrowym skoku na skalistej drodze połamałby się na drobne kawałki; bo ma niewystarczający silnik, by osiągać rajdowe przyspieszenia i mieć "zapas mocy" pozwalający na skręcanie nie tylko kierownicą, ale i gazem; bo ma zupełnie źle zestopniowaną skrzyni ę biegów (pod kątem zużycia paliwa, a nie przyspieszeń). Tysiąc innych detali też jest "nie takie".

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 151 790 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ford | M-Sport | Focus | WRC Malcolm Wilson | fabryka | rajd

Oceń artykuł:

4,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij