auto motor i sport poleca:

Wysokie tętno

Poleć ten artykuł:

W Formule 1 nikt nie obiecuje, że będzie lekko. Zwłaszcza po niezłym sezonie, kiedy oczekiwania automatycznie rosną. Co nas czeka w tym roku? Z Robertem Kubicą rozmawia Roman Popkiewicz.

Wywiad z Robertem Kubicą Zobacz całą galerię

Pierwsze wrażenie po pierwszych kółkach w nowym aucie.
Kubica: Powiedzmy tak - zobaczyliśmy coś, czego nie oczekiwaliśmy. Oczekiwaliśmy, że w porównaniu z poprzednim, nowy bolid będzie znacznym krokiem naprzód jeśli chodzi o czasy okrążeń. Rzeczywistość okazała się trochę inna, ale pracujemy nad tym, żeby było tak jak być powinno. Testujemy aerodynamikę, nowe rozwiązania mechaniczne. Pracy sporo, szczególnie że nowe auto jest dość zaawansowane pod względem aerodynamiki - stąd wiele elementów mogących powodować, że coś jest nie tak. A wszystko musi grać jako całość.

Pod jakim względem auto jest najbardziej poprawione w porównaniu z ubiegłorocznym?
Kubica: To dopiero zobaczymy. Na pewno niezawodność, zwłaszcza jeśli chodzi o skrzynię biegów - jest dużo lepsza.

Jak wiele wniósł pierwszy pełny sezon startów w F1?
Kubica: Kierowcą jestem podobnym. Ubiegły sezon nauczył mnie natomiast sporo w dziedzinie pracy w zespole. Potwierdził moje doświadczenia, że trzeba współpracować z tymi, do których się ma stuprocentowe zaufanie i którzy są na najwyższym poziomie. A w ubiegłym roku było z tym różnie. Sądzę, że w tym będzie lepiej.

Dużo się mówi o tym, że auta F1 nie będą miały systemu kontroli trakcji. Co to zmienia dla kierowcy? Kubica: Jazda jest dosyć podobna. Wszyscy musieli się natomiast przyzwyczaić do innego sposobu dodawania gazu. Trzeba teraz bardziej uważać, robić to bardziej płynnie, nieagresywnie, żeby nie uśliznąć tylnej osi. Każde zerwanie przyczepności to spora utrata czasu. Nie jest to łatwe, ponieważ opony się zużywają, z okrążenia na okrążenie zmieniają się też warunki na torze. Trzeba więc szybko i na bieżąco reagować właśnie na te czynniki zewnętrzne. Trudniej będzie zwłaszcza w trakcie "ciepłych" Grand Prix, gdzie zużycie tylnych opon jest tradycyjnie spore. Poza tym trudniej utrzymać panowanie nad bolidem bez kontroli trakcji szczególnie na długich wyjazdach. Nie jest już tak, że dojedziesz do zakrętu, wciśniesz gaz do dechy i bolid zostanie na torze. Teraz jest dużo łatwiej o błąd, o szereg małych błędów, które później dużo kosztują.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 121 671 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Robert Kubica | Formuła 1 | BMW | wywiad

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij