auto motor i sport poleca:

Wywiad z Xavierem Panseri

Poleć ten artykuł:

Kiedyś budował rajdowe auta, dziś wygrywa rajdy – jako pilot Bryana Bouffiera. O strachu, adrenalinie i profesjonalizmie rozmawialiśmy z Xavierem Panseri.

Xavier Panseri

Rajdy to ryzyko, czasem hazard. Jak w kasynie w Monte Carlo...
W kasynie wygrywasz przez szczęśliwy los. W rajdzie wygrywam, nawet dość często wygrywam, ale jak jestem dobrze przygotowany. Jak wszystko dobrze skalkuluję i obliczę.

Od dzieciństwa chciałeś być rajdowcem, a nie strażakiem czy kosmonautą?
Tradycji rodzinnych, po rodzicach, nie było. Ale wujek był mechanikiem samochodowym i organizatorem rajdów. Chociaż sam się nie ścigał. No i mnie zaraził. Tyle że mechaniką rajdową, a nie samą jazdą. Gdy podrosłem, zacząłem właśnie nie ściganie, ale budowanie rajdowych samochodów. Sam stworzyłem ich aż cztery, w tym trzy Renault 5 Turbo i jedną Renówkę Clio 16V. Parametry i osiągi miały niezłe. Klienci byli zadowoleni. I kiedyś jeden nie miał pilota, a musiał wystartować. Wręcz „zmusił mnie” do udziału w rajdzie. Wtedy poczułem adrenalinę.

Ale każdy chłopak chce być kierowcą. A nie siedzieć z boku.
Trochę tak. Jednak aż tak dobry za kierownicą nie jestem. Chociaż pracowałem kiedyś jako kierowca testowy, ale samochodów seryjnych. Autem wyczynowym dobrego wyniku sam nie zrobię. Raczej umiem takie auto naprawić. Czasem pomagam konkurentom. Trochę wzbudza to sensację. Na Rajdzie Rzeszowskim pomogliśmy... sami sobie, robiąc w polu remont przedniego zawieszenia. Wszyscy patrzyli zdumieni. Wozimy narzędzia i trochę ważnych części. To waży, ale per saldo opłaca się. Wyniki pokazują, że to my mamy rację. Głupio przez byle śrubkę zaprzepaścić wynik.

Sport to ruch. Nawet w szachach. A ty uprawiasz najbardziej nieruchomy sport świata – jesteś w rajdówce sportowcem czy tylko urzędnikiem?
Jak to nieruchomy sport, a kto przewraca kartki w zeszycie? Jest na to ułamek sekundy. A serio, przeciążenia są tak duże, że cały czas mam mięśnie napięte. To duży wysiłek. No, średnio duży.

W Polsce mówi się, że w rajdówce za kierownicą jest „fizyczny”, a obok „umysłowy” do ogarnięcia całości spraw. Też tak uważasz?
Trochę tak jest. Ale we Francji się tak nie mówi. Poza tym, pilot nie musi być intelektualistą, ani nawet mistrzem orientacji w terenie. Ja jestem obłożony mapami i papierami, nosa spoza nich nie wystawiam – i niewiele pamiętam.

W każdym kraju w dyskusji o rajdach próbuje się ustalić procentowy wkład kierowcy, pilota, mechaników i samochodu w rajdowy wynik. Jakie są Twoje procenty?
Nie mam takich procentów. Wszystkie te elementy są równorzędne. Tworzą łańcuch. Jedno słabe ogniwo w tym łańcuchu niweczy całość.

Więc też jesteś ważny. Ale w decydujących momentach nie masz kierownicy w rękach. Jesteś ogniwem ważnym, ale bezsilnym.
Nieprawda. To właśnie ja dyktuję nie tylko opis zakrętów, ale i tempo całej jazdy. Mam sposoby, żeby podkręcać zaspanego albo spowalniać napalonego kierowcę. To jednak prawda, że w ostatnich trzech sekundach przed jakimś niedobrym zdarzeniem widzę co się szykuje, ale jestem bezsilny.

Miałeś już w karierze ciężki wypadek zakończony poważną kontuzją?
Tak, nawet bardzo ciężki, ale na szczęście tylko jeden. Właśnie z Bryanem Bouffierem. Zdemolowałem sobie trzy kręgi w kręgosłupie. Miesiąc przeleżałem nieruchomo na sztywnej desce. Pięć miesięcy poza rajdami. Ale było i szczęście w nieszczęściu – był koniec roku i oba sezony, i poprzedni i następny, nie przepadły.

Tagi: Pilot | rajdy samochodowe | Xavier Panseri | wywiad

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij