auto motor i sport poleca:

Wyższe mandaty za fotoradary, ale bez punktów: będą zmiany w prawie?

Poleć ten artykuł:

Grupa posłów PO przygotowała projekt ustawy, który zakłada odebranie strażom gminnym możliwości obsługi fotoradarów i przenosi w całości ten "obowiązek" na Inspekcję Transportu Drogowego.

Straże Gminne w całej Polsce krytykowane są za nadużywanie możliwości karania kierowców przez fotoradary - użytkownicy ruchu często narzekają, że urządzenia do mierzenia prędkości są ustawiane nie w miejscach faktycznie niebezpiecznych, ale takich, przy których łatwo złapać jak największą liczbę kierowców.

Zgodnie z projektem ustawy przygotowanym przez grupę posłów z PO obsługą fotoradarów miałaby zająć się Inspekcja Transportu Drogowego, a nie straż danej gminy. Mandaty wystawiane byłyby też bez punktów, wzrosłaby za to ich wysokość. Za przekroczenie prędkości do 11 km/h mandat wyniesie 1,5 % średniego wynagrodzenia, czyli jakieś 50 złotych, przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h to już 20 %, czyli około 750 złotych.

Jeśli prędkość zostanie przekroczona w terenie zabudowanym kara wzrastałaby dwukrotnie. Dodatkowo czwarty i każdy kolejny mandat zostanie zwiększony o połowę.

ITD straciłoby też możliwość nagrywania kierowców z ukrycia i nieoznakowanych aut.

Źródło: RMF FM

amis

Tagi: mandaty | fotoradary | punkty za fotoradar | punkty za mandat | punkty za przekroczenie prędkości | mandat za prędkość | mandaty

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij