auto motor i sport poleca:

Zmiany w przepisach: Posłowie też będą płacić mandaty

Poleć ten artykuł:

Nowe przepisy mają dotyczyć posłów, senatorów i sędziów, którzy teraz za wykroczenie drogowe będą płacić mandat karny. O ile zechcą...

Mandat karny

Do tej pory karanie za wykroczenia drogowe posłów wymagało zgody Sejmu. W przypadku senatorów zgodę na ukaranie wyrażała Izba Wyższa, a sędziowie oraz prokuratorzy odpowiadali tylko dyscyplinarnie.

Teraz, nowe przepisy - uwaga - umożliwiają zapłacenie mandatu karnego lub opłacenie mandatu zaocznego (np. za zdjęcie z fotoradaru) na identycznych zasadach co pozostałych kierowców. Jednak nigdzie nie ma wzmianki o tym, że rządzący muszą zapłacić. O ile zwykli kierowcy także mogą odwoływać się od zapłaty i wtedy sprawa jest kierowana do sądu grodzkiego, o tyle posłowie, senatorowie i sędziowie mogą powołać się na immunitet i uchylić się od zapłaty grzywny. Wówczas stosowana jest dotychczasowa procedura.

Po co więc ta zmiana? Tego do końca nie wiadomo. Być może, bardziej uczciwi będą chcieli zapłacić.

Co ciekawe, podczas głosowania żaden poseł nie był przeciw zmianom. 425 głosowało za nowelizacją ustawy, a tylko jeden się wstrzymał (Bogusław Wontor z SLD).

Tagi: zmiany w przepisach | mandaty

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij