14 przykazań podróżnika

Nie pominiesz ważnych atrakcji, nie spóźnisz się na prom, więcej zobaczysz. Nie zabłądzisz i mniej wydasz na paliwo. I zadbaj też o bezpieczeństwo. Pomoże Ci w tym naszych 14 przykazań.

podróż, przygotowania
Na całym świecie w czasie urlopowych wojaży zdarzają się tysiące  wypadków. Bardzo często ich przyczyną jest kiepski stan techniczny wielu ważnych dla bezpieczeństwa elementów samochodu. Sprawdź wszystko  przed urlopem.

 

REKLAMA

Samochody i opony są coraz bezpieczniejsze, drogi na świecie coraz lepsze, więc podróżowanie staje się coraz łatwiejsze. Dziś, by dobrze zaplanować podróż, nie trzeba wychodzić z domu. Oprócz ogromnej oferty tradycyjnych map i przewodników powstają pomoce jeszcze szybsze, dokładniejsze i wygodniejsze. A przede wszystkim bardzo często aktualizowane. To tzw. travel planery - różne portale internetowe, ze słynnym, ogólnoświatowym travel.viamichelin. com na czele, który i u nas zyskuje ogromną popularność, bo oferuje już użytkownikom wersję polskojęzyczną.

Mając takie narzędzia można uniezależnić się od schematycznych tras proponowanych przez masowe biura turystyczne, a w zamian stworzyć absolutnie indywidualną podróż i jej szczegółową trasę. Z dokładnymi mapami i zdjęciami wszystkich ciekawych obiektów po drodze. Komputer mając informacje o Twoich zainteresowaniach podpowie Ci po drodze najciekawsze zabytki (posegregowane wg "ważności"), najwygodniejsze czy najtańsze hotele, przydatne sklepy i punkty usługowe, czy bogatą ofertę restauracji. Możesz to wszystko wydrukować przed podróżą lub, zabierając ze sobą komputer przenośny, wykorzystywać i modyfikować na bieżąco. Precyzyjny kalkulator tras pozwoli Ci tak zaprojektować przejazdy, by bez nagłego pośpiechu, bezpiecznie, o właściwej porze dotrzeć do węzłowych punktów Twojej podróży.

Sama jazda też wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad.
Oto 7 przypomnień:
1 nie przeładuj auta, bierz niewiele bagażu, rozłóż go równomiernie, nie zasłaniaj lusterka, unikaj bagażu na dachu (wpływa na stabilność samochodu i zużycie paliwa);
2 zabierz dostateczną ilość jedzenia i napojów;
3 rób przerwy w podróży - około 20 minut co dwie godziny jazdy; pamiętaj, że tempomat obniża czujność kierowcy;
4 pamiętaj o warunkach podróży dziecka (ulubione zajęcie, możliwość snu, osłonięcie szyb);
5 zabierając zwierzaka pomyśl o jego wygodzie;
6 biorąc leki sprawdź ich działanie w podróży;
7 rozważ przejazd z powodu korków nawet dłuższą, za to wygodniejszą drogą.


Światowe portale turystyczno-urlopowe zaspokajają dziś coraz szerszy wachlarz potrzeb nawet najbardziej wymagających podróżników. Potrafi ą szczegółowo planować trasę i średni czas przejazdu, dobór noclegów w szerokiej palecie hoteli, pensjonatów, schronisk, kempingów, a nawet sanatoriów, informują o miejscu zdobywania wiz, o wymaganych szczepieniach, możliwości zakupu walut. Portale serwują gotowe listy adresów, telefonów i godzin pracy konsulatów i ambasad, rozkłady międzynarodowych połączeń lotniczych, kolejowych i promowych, i to z możliwością rezerwacji on-line, spisy wypożyczalni samochodów, miejsca robót drogowych, płatnych autostrad i cenniki paliw. Tak wszechstronne narzędzia bardzo ułatwiają bezpieczne wojaże.

Ale nawet najlepsze portale internetowe nie potrafią przewidzieć w planie podróży awarii Twojego samochodu. Awarie szczególnie często przydarzają się tym, którzy przed poważnymi podróżami nie dokonują odpowiednich przeglądów swojego samochodu. I to przeglądów solidnych, kompleksowych, a nie tylko wytrzepania dywaników i popielniczek. Podstawa bezpieczeństwa w każdej większej podróży to opony - ich dokładne obejrzenie i skorygowanie ciśnień. Największe serwisy oponiarskie, jak wszechświatowa sieć Euromaster, proponują rozszerzony pakiet obsługi "przedurlopowej". W Euromasterze taka usługa obejmuje nie tylko kontrolę opon (w tym specjalizują się od lat), ale też inne czynności kontrolne z zakresu "lekkiej mechaniki".

Razem jest to "7 punktów bezpieczeństwa".
1 stan opon, w tym zużycie bieżnika i prawidłowe ciśnienie we wszystkich 5 kołach;
2 geometria kół;
3 stan piór wycieraczek;
4 poziom oleju w silniku;
5 stan zawieszenia, w tym łożyska i amortyzatory;
6 badanie układu hamulcowego, w tym stan klocków i tarcz hamulcowych oraz poziomu płynu;
7 sprawdzenie wszystkich punktów świetlnych, w tym ustawienia reflektorów.
Tak sprawdzonym autem bezpieczniej i spokojniej można podróżować. Gdyby jednak na urlopie miały Ci się przytrafić nieprzewidziane przygody, warto pamiętać o systemach assistance. Przykładem takiej sieci jest skierowany do klientów Michelina system 3 x Assistance, który w razie uszkodzenia opony w ciągu godziny wymieni ją na nową, dostarczy paliwo lub odholuje auto do warsztatu. Choć wszystkim życzmy jak najmniej takich przygód. Szerokiej drogi.

Tekst Julian Obrocki
amis 9/2010

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA