65 NAJLEPSZYCH PATENTÓW NA 2013 ROK

Zebraliśmy dla Ciebie sprawdzone porady mechaników, instruktorów jazdy, policjantów i sprzedawców. 

Dziewczyny shutterstock
4 SUPERPATENT KASA KOŁEM SIĘ TOCZY Dwa razy zastanów się, zanim zdecydujesz się na koła o największej średnicy. Ceny dużych felg i opon są radykalnie wyższe. Przykładowo, opona zimowa do VW Passata B6 (2005–2010) Michelin Pilot Alpin 4 o średnicy16 calikosztuje 405 złotych, a „osiemnastka” – 972 złote! Podczas eksploatacji auta czeka Cię kilka zmian. 

CO MÓWIĄ MECHANICY?

1 CZĘŚCI ZAMIENNE
SPRAWDŹ KONTAKTY
Zanim oddasz auto do naprawy, zapytaj mechanika z jaką hurtownią części współpracuje. Jeśli kupuje gdzie bądź, podziękuj mu za usługę i idź do konkurencji. To ważne, by mechanik miał sprawdzonego i taniego dostawcę: dzięki temu zaoszczędzisz na cenie części do kilkudziesięciu procent. W razie kłopotów zawsze możesz sam poszukać potrzebnych Ci części, chociażby w Internecie. A z własnymi częściami warto przyjechać na przegląd do ASO, również wtedy, gdy auto wciąż jest na gwarancji.

2 KONTROLA U MECHANIKA
ZOSTAW SOBIE SZMELC
W warsztacie zawsze proś o pozostawienie wszystkich wymienionych części, nawet jeśli za chwilę miałbyś je wyrzucić. Taka prośba stwarza mniejsze pole do nadużyć nieuczciwym serwisom. Wskazuje też, że kierowca „orientuje się w temacie”, przez co trudniej go oszukać.

3 ZAUFANY SERWIS
ZAPOBIEGAJ ZAMIAST LECZYĆ
Są elementy w aucie, których wymiana mało kosztuje, ale mają wpływ na działanie innych, dużo droższych podzespołów. Przykładem są klocki hamulcowe – jeśli ich nie wymienisz na czas, będziesz musiał później wymienić nie tylko klocki, ale i tarcze. Inne części, o których warto pamiętać to np. filtry, końcówki drążków, gumowe osłony, łożyska. Konsultuj się z mechanikiem na bieżąco i płać mniej, żebyś potem nie musiał płacić więcej.

4 SUPERPATENT
KASA KOŁEM SIĘ TOCZY
Dwa razy zastanów się, zanim zdecydujesz się na koła o największej średnicy. Ceny dużych felg i opon są radykalnie wyższe. Przykładowo, opona zimowa do VW Passata B6 (2005–2010) Michelin Pilot Alpin 4 o średnicy 16 cali kosztuje 405 złotych, a „osiemnastka” – 972 złote! Podczas eksploatacji auta czeka Cię kilka zmian.

5 INSTALACJA LPG
NAPEŁNIJ OBA BAKI
Jeśli masz auto z instalacją LPG, pamiętaj o tym, żeby w zbiorniku paliwa zawsze mieć benzynę. Smaruje ona i chłodzi pompę paliwa, która pracuje nawet gdy jeździsz na gazie. Jeśli będziesz jeździł z pustym bakiem, zniszczysz pompę, co narazi Cię na kosztowną naprawę.

6 BLACHARKA
KUPUJ, NIE NAPRAWIAJ
Większość z nas jest święcie przekonanych, że w przypadku stłuczki należy udać się do blacharza i prosić o wyklepanie uszkodzonego elementu, bo tak będzie taniej. Tymczasem to nieprawda. Klepanie blachy oraz późniejsze jej lakierowanie może kosztować więcej niż kupno części w sklepie. Są setki sklepów, na czele z internetowymi, które oferują praktycznie każdą część. – Zakup używanego błotnika albo zderzaka do modelu, którym jeździmy, może okazać się tańszy, niż naprawa tradycyjną metodą – mówi nasz ekspert Artur Dzierża. Warto to sprawdzić, zanim wyda się pieniądze.

7 DIAGNOSTYKA
SPRAWDŹ W DWÓCH MIEJSCACH
Mechanicy uwielbiają naciągać na kosztowne naprawy klientów niemających pojęcia o technice. Przekonują, że wymiany wymaga więcej elementów, niż to jest w rzeczywistości. – Gdy przydarzy Ci się awaria, odżałuj parę złotych i przeprowadź diagnostykę w ASO – radzi Artur Dzierża. Jeśli potwierdzą się słowa Twojego mechanika, wróć i oddaj mu samochód do naprawy.

CO MÓWIĄ SPRZEDAWCY?

8 TRUDNE NEGOCJACJE
WYBIERZ MNIEJSZY SALON
Najwięksi dealerzy działają jak hipermarkety. Niewiele jesteś u nich w stanie wynegocjować, bo do każdego klienta podchodzą tak samo. Kupując auto postaw na mniejszy salon, który traktuje ludzi indywidualnie. Tam sprzedawcom trudniej o wyniki, więc są bardziej elastyczni i skłonni do większych ustępstw.

Sprzedawcom, mechanikom i ubezpieczycielom zależy, byś zostawił u nich maksimum kasy. Musisz wszystkich sprawdzać

9 EKSTRA WYPOSAŻENIE
O DODATKACH POMYŚL W DOMU
Zanim zamówisz samochód w salonie, zastanów się na jakim wyposażeniu dodatkowym i standardowym najbardziej Ci zależy. Kiedy sprytny sprzedawca będzie Ci wciskał kolejne niepotrzebne dodatki, będziesz w stanie stanowczo zaprotestować. To prawda, pakiety są korzystne, ale zwykle jest w nich tyle samo potrzebnych rzeczy, co zbędnych. Policz dwa razy, zanim odwiedzisz salon, może taniej będzie dokupić ważne dla Ciebie opcje – każdą z osobna?

10 KOMFORT W AUCIE
SPRAWDŹ GO W BOJU
Przed zakupem jakiegokolwiek nowego czy używanego auta, postaraj się o jazdę próbną. Są samochody, które z zewnątrz wyglądają dobrze, ale w których z rozmaitych powodów będziesz czuł się źle. Nie ma powodu latami się męczyć.

11 CZAS ZAKUPÓW
ZAPOLUJ Z GŁOWĄ
Planuj zakup samochodu zawsze pod koniec miesiąca, wtedy sprzedawcy są skłoni najbardziej zejść z marży, aby wyrobić plan. Kupuj w wakacje – w salonach jest wtedy posucha, sprzedawcom zależy na każdym kliencie. Z kolei największy tłok panuje w salonach w marcu. Na duże zniki możesz poczekać też do końca roku.

12 NAWIGACJA FABRYCZNA
POLICZ DWA RAZY
Są elementy wyposażenia dodatkowego, które kosztują krocie. Należy do nich fabryczna nawigacja. Jest poręczniejsza, bo zintegrowana z autem, ale dużo droższa niż urządzenia przenośne. Aktualizacja map fabrycznych też jest zwykle kosztowna (np. w Skodzie – 1200 zł, w Peugeocie – 900 zł) , a na dodatek bardziej kłopotliwa technicznie.

13 SKRZYNIA BIEGÓW
WEŹ AUTOMAT
Jeśli poruszasz się samochodem głównie po mieście, jeździsz nim do pracy i z pracy, zdecyduj się na automatyczną skrzynię biegów. Jazda w korkach będzie wtedy dużo bardziej komfortowa.

14 KUSZĄCE OFERTY
NIE ODDAWAJ AUTA W ROZLICZENIU
Wyglądające na atrakcyjne oferty przyjęcia starego samochodu w rozliczeniu za kupno nowego mają w założeniu zaoszczędzić Ci czas na poszukiwania kupca. Tymczasem salony oferują cenę będącą znacznie poniżej wartości auta – czasami jest to 70–80%, ale jeśli zorientują się, że klient jest laikiem i chce załatwić wszystko szybko, schodzą nawet do 50%. Lepiej sprzedać auto bezpośrednio, nawet za mniejszą kwotę niż jest warte, niż oddać je w rozliczeniu. Wyjątek: jeśli sprzedawca daje stały rabat (np. 1000 złotych) za jakiekolwiek auto, kup cokolwiek na chodzie (np. za 500 złotych) i wróć po zniżkę.

CO MÓWIĄ UBEZPIECZYCIELE?

15 KRUCZKI PRAWNE
CZYTAJ TO, CO NAPISANE MAŁĄ CZCIONKĄ
Kupując polisę autocasco zwróć uwagę na zapis znoszący amortyzację części oraz znoszący udział własny. AC, które nie chroni Twojej kieszeni w 100%, nawet jeśli do naprawy dopłacasz przysłowiową złotówkę, nic nie jest warte. A są i takie towarzystwa oferujące AC, w których 30–40% kosztów naprawy będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. Uważaj na nie. 

16 - 20 5 PATENTÓW NA OBŁASKAWIENIE POLICJANTA

BĄDŹ MIŁY. Bez względu na wszystko uśmiechaj się, okazuj szacunek policjantowi i przepraszaj za przewinienie. – Ludzie są skłonni do ustępstw wobec tych, którzy chcą coś im zaoferować, to reguła wzajemności. A do zaoferowania masz niewiele, właśnie poza byciem uległym – mówi psycholożka Beata Dżugaj. Praw też komplementy – nawet fałszywe są skuteczne.

GRAJ NA CZAS. Czyli mówiąc wprost: „zmiękcz” stróża prawa. Podczas dłuższej rozmowy masz większe szanse na znalezienie wspólnych cech z policjantem (niech to będzie np. długi dzień pracy podczas brzydkiej pogody). A stąd droga do pouczenia zamiast mandatu jest już krótka: ludzie są życzliwsi wobec tych, którzy są do nich podobni (reguła lubienia i sympatii).

ZAPROPONUJ ZŁAGODZENIE KARY. Najlepiej – zanim zostanie Ci ona wymierzona. Metoda zwana potocznie metodą małych kroków jest jedną z bardziej skutecznych technik negocjacyjnych w biznesie. – Okazuje się, że osoba, która już raz ustąpiła, nawet w niezwiązanej z meriutum sprawie, ma tendencję do kolejnych ustępstw – przekonuje nasz ekspert Beata Dżugaj.

PRZEDSTAW SIĘ. Już badania słynnego psychologa społecznego Stanleya Millgrama z lat 60. XX wieku wykazały, jak głęboko i trwale jest w naszej kulturze osadzone posłuszeństwo wobec autorytetów. Jeśli więc jesteś mecenasem, oficerem, kierownikiem, dyrektorem, prezesem, redaktorem, doktorem albo profesorem, nie wahaj się napomknąć o tym.

POPROŚ O WYBACZENIE ...i litość, pod jakimkolwiek pozorem. Empatia jest jednym z najsilniejszych determinantów naszych zachowań. Masz większe szanse, o ile przewinienie nie było poważne. Lub o ile jesteś seksowną blondynką czy przystojniakiem (tu działa reguła, zgodnie z którą ludzie są znacznie bardziej skłonni do ustępstw wobec osób ładnych). 

21 SUPERPATENT
ZARZUĆ SIEĆ
Znajdź forum internetowe zrzeszające właścicieli modelu, którym jeździsz. Niemal wszystkie marki mają poświęcone swoim samochodom fora. Im popularniejszy model, tym są one aktywniejsze. Znajdziesz na nich mnóstwo praktycznych porad, ostrzeżeń i trików, o których nie opowie Ci żaden mechanik. Na niektórych forach są działy „Zrób to sam”, w których użytkownicy przeprowadzą Cię krok po kroku przez mniej skomplikowane naprawy. Co najważniejsze: wszystkie porady na forach pochodzą od praktyków, osób, które wcześniej zmagały się z kłopotami, które dosięgły teraz Ciebie.

22 DODATKOWE POLISY
EKSTRA SZKŁO
Wykup dodatkowe ubezpieczenie na uszkodzenia szyb. Wydasz dodatkowo 50–60 zł, a zaoszczędzisz kilkaset złotych, jeśli dojdzie do awarii, które zdarzają się dość często.

23 POKŁADOWA KAMERA
KUP TRZECIE OKO
Zainwestuj w kamerę samochodową. Koszt jej zakupu to dziś tylko 100 zł. W razie sporu ze sprawcą wypadku lub policją, będziesz miał dowód swojej niewinności.

24 LOKALIZATOR GPS
ZATRUDNIJ SZPIEGA
Z tego patentu skorzystać powinni posiadacze najdroższych samochodów. Decydując się na zamontowanie lokalizatora GPS, który w czasie rzeczywistym śledził będzie, gdzie znajduje się auto, możesz wynegocjować w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych zniżkę przy zakupie polisy. 

CO MÓWIĄ POLICJANCI I INSTRUKTORZY?

25 EKONOMIA JAZDY
SPIESZ SIĘ POWOLI
W Polsce – w przeciwieństwie do Europy – autostrad jest niewiele. Wszystkie kuszą jednak, by jechać z maksymalną dopuszczalną prędkością. Skrócenie czasu podróży znacznie zwiększa jednak jej koszt. Jadąc ze stałą prędkością 120 km/h, dojedziesz później, ale zużyjesz znacznie mniej paliwa. Sprawdziliśmy: średnie spalanie auta z silnikiem benzynowym o pojemności 2 litrów (Mazda CX-5) wynosi około 11 litrów przy prędkości 150 km/h i 8 litrów przy prędkości 120 km/h. Na niemieckiej autostradzie poruszaliśmy się BMW serii 3 z silnikiem 3.0 – przy 130 km/h auto spalało 9 litrów, przy 180 km/h nawet 16 litrów. W przypadku potężnych, doładowanych silników te różnice są jeszcze większe. 

BĄDŹ BEZPIECZNY

26 - 30 5 PATENTÓW JAK NIE ZASNĄĆ ZA KÓŁKIEM

WYŚPIJ SIĘ. Przeciętny człowiek potrzebuje 7–8 godzin snu. Jeśli przed trasą się nie wyśpisz, zaciągniesz dług, który Twój organizm zechce spłacić w najmniej oczekiwanym momencie. Zmęczenie lub senność kierowcy to przyczyna 30% wypadków (Sleep Research Center).

RÓB PRZERWY. Zatrzymanie się na 15 minut co 2–3 godziny skutecznie zniweluje zmęczenie. Podczas postoju poruszaj się: fizyczne ćwiczenia są czterokrotnie skuteczniejsze niż kofeina (badania brytyjskiego Transport Research Laboratory).

PIJ KAWĘ. Ale zanim dopadnie Cię zmęczenie, a nie kiedy już nie masz siły jechać. Kofeina działa, ale dopiero 30 minut po spożyciu. Ważne jest też, kiedy pijesz kawę lub napój energetyczny: w środku nocy pobudzi Cię na 30 minut, podczas gdy w ciągu dnia nawet na 90 (Road Safety Research Report).

TESTUJ SWOJE REAKCJE. Co kilkadziesiąt minut powtarzaj prosty test: przypomnij sobie, jakie miejscowości właśnie minąłeś i co przykuło Twoją uwagę. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego precyzyjnie, oznacza to, że Twój mózg śpi i prowadzisz jak automat.

ZDRZEMNIJ SIĘ. Na poboczu albo parkingu, na 15–20 minut (nie dłużej). Krótka drzemka jest najskuteczniejszym znanym sposobem na pokonanie zmęczenia. 

 

31 - 35 5 PATENTÓW NA MNIEJSZE SPALANIE

NIE GRZEJ SILNIKA. Po prostu przekręć kluczyk i ruszaj w drogę. Auto podczas jazdy nagrzewa się szybciej o 30%, niż kiedy stoi, więc nie ma sensu czekać.

SPRAWDŹ CIŚNIENIE W OPONACH. Co najmniej raz, a najlepiej dwa razy w miesiącu. Ciśnienie słabsze o 0,2 bara to zużycie paliwa większe o 1%; o 0,4 bara – 2%; o 0,6 bara – 4% (dane niemieckiego Stowarzyszenia Nadzoru Technicznego GTU ). Za słabe ciśnienie oznacza także znacznie szybsze zużycie opon.

WYŁĄCZ KLIMĘ. Zimą i jesienią klimatyzacja automatyczna (AC ) likwiduje wilgoć w aucie oraz odparowuje szyby, ale zwiększa zużycie paliwa nawet o... 20%. Kiedy szyby nie są zaparowane, nie musisz jej używać.

WYRZUĆ ZBĘDNE GRATY. Auto spala tym więcej, im więcej waży. Skoro tak, pozbądź się szpargałów, które niepotrzebnie wozisz ze sobą. W żadnym wypadku nie jeźdź z bagażnikiem dachowym zamontowanym na stałe – spalanie może być wyższe nawet o kilkanaście procent.

MYŚL NA ZAPAS. – Podstawowa zasada ekojazdy to przewidywanie – mówi instruktor Robert Szpindor. Widząc czerwone światło, zdejmij nogę z gazu zawczasu. Wcześniej zajmij też właściwy pas ruchu. Długą trasę planuj na godziny najmniejszego natężenia ruchu. 

36 NATĘŻENIE RUCHU
DALEKO OD SZOSY (GŁÓWNEJ)
Planuj podróż tak, aby omijać duże miasta i drogi główne. Szybciej i taniej będzie nadłożyć kilometrów i podróżować ze stałą prędkością niż przejechać mniej, ale tracić czas w korkach czy podczas dynamicznego przyspieszania. Poruszając się ze stałą prędkością, spalasz nawet o połowę mniej paliwa.

37 KRADZIEŻE
NIE BIERZ PODARKÓW
Po kradzieżach „na stłuczkę” złodzieje odkryli nowe technologie. Na stacjach benzynowych obdarowują kierowców „prezentami” (latarka, breloczek). W nich ukryty jest nadajnik GPS, który później wskazuje przestępcom, gdzie jest samochód

38 FOTORADARY
ZDEJMIJ NOGĘ Z GAZU...
...przed fotoradarem i nie naciskaj pedału po minięciu rejestratora. Polowanie na kierowców weszło w kolejną fazę. Główny Inspektorat Transportu Drogowego rozmieści radary połączone w sieć. Nie wystarczy zwolnić przed każdym, aby uniknąć mandatu, a później przyspieszyć. Jeśli Twoja średnia prędkość jazdy między radarem nr 2 a nr 5 będzie wyższa niż dozwolona, też dostaniesz mandat – pocztą.

39 MŁODZI KIEROWCY
POWSTRZYMAJ EMOCJE
Jeśli jesteś świeżo upieczonym kierowcą, miej się na baczności. 19 stycznia wchodzi w życie nowa ustawa o kierujących pojazdami, szczególnie surowa właśnie dla Ciebie. Nie wystarczy, że zdasz dużo trudniejszy egzamin na prawo jazdy. Przez dwa lata będziesz pod specjalnym nadzorem władz. W obszarze zabudowanym wolno będzie Ci jeździć 50 km/h, poza nim – 80 km/h, a na autostradach – 100 km/h. Jeśli popełnisz jakiekolwiek dwa przewinienia, trafisz na badania psychologiczne i kurs reedukacyjny, a okres nadzoru nad Tobą zostanie przedłużony o kolejne dwa lata. Za trzy wykroczenia stracisz prawo jazdy. Wiedz też, że między 4. a 8. miesiącem od otrzymania prawa jazdy musisz przejść teoretyczne i praktyczne szkolenie z zakresu ruchu drogowego.

40 PUNKTY KARNE
POWAŻNIE(J) TRAKTUJ OSTRZEŻENIA
Za przekroczenie 24 punktów karnych żegnałeś się dotąd z prawem jazdy. Wg nowych przepisów powinieneś bać się też liczby 48. Złapanie pierwszych 24 punktów nie pozbawi Cię już prawa jazdy. Zostaniesz „tylko” skierowany na badania lekarskie i psychologiczne oraz kurs reedukacyjny. To nie wszystko: aż na 5 lat trafisz na „czarną listę” w Centralnej Ewidencji Kierowców (dostęp do niej będą miały wszystkie służby). Jeśli wciąż będziesz popełniał wykroczenia i uzbierasz kolejne 24 punkty – stracisz prawo jazdy.

41 PRAWO JAZDY
PRZEMYŚL ZAKUP QUADA
O ile oczywiście chciałeś go mieć tylko dlatego, że można nim jeździć bez prawa jazdy. Nowe prawo wprowadza nieistniejącą dotąd kategorię lekkiego czterokołowca (masa do 350 kg, prędkość do 45 km/h, silnik do 50 cm3) i nakazuje zdanie egzaminu na prawo jazdy kategorii AM, likwidując jednocześnie kartę motorowerową. Można się o nie ubiegać już od 14 roku życia.

42 KURSY DOSZKALAJĄCE
WRÓĆ DO SZKOŁY...
...doskonalenia umiejętności jazdy, szkoły bezpiecznej jazdy lub na kurs ekojazdy. – Każde dodatkowe doświadczenie może się okazać kluczowe w podbramkowej sytuacji – mówi nasz ekspert Robert Szpindor. Szkolenie polskich kierowców jest nastawionie na zdanie egzaminu. Szkolenie w szkołach jazdy – na opanowanie dobrych nawyków. 

UBEZPIECZ SIĘ TANIEJ

43 - 47 5 PATENTÓW NA TAŃSZE OC I AC

PORÓWNAJ OFERTY. Nie dwóch- -trzech, ale większości ubezpieczycieli! Możesz to zrobić używając kalkulatorów na stronach internetowych towarzystw lub na stronach od nich niezależnych, a poświęconych ubezpieczeniom. Cenniki zmieniają się, więc nie przywiązuj się na lata do jednego ubezpieczyciela.

UCZYŃ TATĘ WSPÓŁWŁAŚCICIELEM. Jeśli jesteś młodym kierowcą i za ubezpieczenie żądają od Ciebie zawrotnych kwot, uczyń współwłaścicielem pojazdu członka rodziny, który ma największe zniżki (zapłacisz nawet 60–70% mniej). Odwdzięcz mu się bezszkodową jazdą.

WYBIERZ PAKIET. W kupie taniej. – Zapytaj o ofertę jednoczesnego ubezpieczenia domu lub mieszkania: skorzystanie z takiej oferty może sprawić, że w kieszeni zostanie kilkaset złotych rocznie – radzi Maciej Kuczwalski.

KUPUJ ON-LINE. Ubezpieczenia direct mają tę przewagę nad tradycyjnymi, że są zawierane przez telefon lub Internet. Firmy je oferujące nie muszą zatrudniać rzeszy agentów, mogą sobie więc pozwolić na niższe ceny. Dokładnie sprawdź ofertę i porównaj koszty.

NEGOCJUJ . Rozmawiając z konsultantem z infolinii ubezpieczyciela poproś o przesłanie oferty mailem. Potem zadzwoń do kolejnego i powiedz, jaką dostałeś już ofertę – może chcieć ją przebić i poprosi o tę, którą już dostałeś. 

ZADBAJ O MALUCHY

48 - 52 5 PATENTÓW NA ŚWIĘTY SPOKÓJ (KIEDY PODRÓŻUJESZ Z DZIEĆMI)

 ZAINWESTUJ W ELEKTRONIKĘ. Mało wychowawcze i bardzo często drogie (choć w hipermarketach są tablety nawet za 200 złotych), ale skuteczne rozwiązanie. Czy tego chcemy, czy nie – tablety, konsole do gier i smartfony są najlepszymi przyjaciółmi dzieci XXI wieku. Byle nie przedawkować.

DBAJ O KOMFORT. Dzieci w podróży często narzekają nie dlatego, że ona im się dłuży, ale dlatego, że jest im niewygodnie. Promienie słońca świecące w oczy rozzłościłyby i dorosłego (kup osłonę na szybę), a z wrzynającym się w szyję pasem sam nie chciałbyś podróżować (kup miękką nakładkę na pasy).

ZERKNIJ DO INTERNETU. Na stronach dla rodzin (np. babyonline.pl) mnóstwo jest zabaw, które rozładowują napięcie i zabijają czas, a nie wymagają żadnych nakładów finansowych. Większość z nich to gry słowne, które na pewno znasz z dzieciństwa, ale być może nie pamiętasz.

PLANUJ ZAWCZASU. W noc poprzedzającą dłuższą podróż nie pozwól swoim dzieciakom wysypiać się zbyt długo. Dzięki Twojej determinacji i lekkiemu niedoborowi snu, zamiast narzekać na niewygody, będą drzemać przez większość podróży. To najlepszy sposób na ciszę w aucie.

OBIECAJ NAGRODĘ. Psychologowie dziecięcy nie mają nic przeciwko małym przekupstwom, o ile nagrodami nie są słodycze (widocznie wspólne stanowisko wypracowali z dietetykami). Perspektywa nagrody za dobre sprawowanie działa na każdego malucha mobilizująco. 

53 - 57 5 PATENTÓW NA BEZPIECZNĄ JAZDĘ

ZAPLANUJ TRASĘ. Niekoniecznie opierając się wyłącznie na GPS -ie. Wcześniejsze sprawdzenie trasy w Internecie pomoże Ci zaplanować liczbę postojów w trakcie podróży. Wybieraj autostrady i drogi ekspresowe, na których dochodzi do najmniejszej liczby wypadków (zaledwie 1%).

JEDZ ROZSĄDNIE. Nie przejadaj się, ale nie jedź też na głodniaka. Po drodze zdecyduj się raczej na kurczaka (zawiera histydynę, która powoduje lepsze ukrwienie tkanek) niż indyka (jest bogaty w tryptofan, który wywołuje senność). Unikaj też tłustej wieprzowiny i czerwonego mięsa – będziesz czuł się zmęczony.

JEDŹ ROZSĄDNIE. Przekraczając dozwoloną prędkość radykalnie zwiększasz ryzyko wypadku. A robisz to, gdy się spieszysz. Wystarczy, że ruszysz odpowiednio wcześniej, a dotrzesz na czas, bez potrzeby szarżowania.  

WYBIERZ NAJLEPSZY CZAS. Najwięcej wypadków zdarza się tuż przed świtem. Z danych policyjnych wynika, że feralną godziną jest 4 rano. Z kolei energetyczne „dołki” to godziny tuż po obiedzie, kiedy organizm zaczyna trawić. Sennie większości osób robi się także około godziny 21.

ĆWICZ! Z analiz wypadków wynika, że 50% z nich spowodowana jest złą oceną sytuacji na drodze. Kolejne 10% zaś: złą reakcją, mimo dobrej oceny. Żeby nauczyć się oceniać sytuacje oraz (po nauczeniu) reagować na nie, musisz je wyćwiczyć. Ćwicz własnym autem na odludziu tak często, jak to możliwe. 

 

58 - 63 6 PATENTÓW REDAKTORÓW „AUTO MOTOR I SPORT” > SKORZYSTAJ Z NASZYCH DOŚWIADCZEŃ

ROMAN SKĄPSKI
Nie rób drugiemu, co Tobie niemiłe – nie blokuj lewego pasa, wpuść nieszczęśnika, który daremnie próbuje wyjechać z podporządkowanej. Odkąd stosuję tę zasadę, mam wrażenie, że inni odwdzięczają się tym samym, wzrosło też moje dobre samopoczucie.
BOGDAN CZAJKOWSKI
Od promieni UV poliwęglanowe klosze reflektorów żółkną i matowieją. Jeśli chcesz zaoszczędzić na regeneracji (30 zł od sztuki) lub wymianie reflektorów (dużo droższej) stosuj żarówki z kwarcowego szkła nieprzepuszczające promieni UV.
ROMAN POPKIEWICZ
Jeżeli zawsze chciałeś porządnie poszaleć samochodem, ale powstrzymywało Cię „nie wiem gdzie, jak itp.”, to teraz po prostu to zrób. Znajdź automobilklub i wystartuj w KJS-ie. Jakby co, podpowiemy jak i gdzie. Warto. Dla zdrowia duszy.
ADAM MAJCHEREK
Jeśli korzystasz ze smartfona, nie wydawaj pieniędzy na urządzenie nawigacyjne. Taniej będzie ściągnąć mapę na swoją komórkę. Zanim kupisz – wypróbuj wersje testowe. Sprawdź też darmową mapę Google – jest warta polecenia.
MICHAŁ HUTYRA
Kupujesz auto używane, a rocznie pokonujesz nie więcej niż 15 tys. km? Nie bój się kupić auta z większym przebiegiem (ale dobrze je sprawdź). Będzie tańsze, a ponieważ sam jeździsz mało nie musisz się bać, że zajeździsz je tak, iż zacznie się sypać.
MARCIN KLIMKOWSKI
Tylko w tym numerze „auto motor i sport” znajdziesz kilkaset przydatnych porad, które oszczędzą Twój czas i pieniądze. Czytaj nasz miesięcznik regularnie, a możesz być pewien, że w kolejnych numerach dostarczymy Ci ich jeszcze więcej. 

CO MÓWIĄ NAUKOWCY?

64 POPRAWNE WNIOSKI
ZAUFAJ WIEDZY
Analizuj fakty, badania i wiedzę sprawdzoną. Jako kierowca wyciągaj z nich wnioski zamiast z zasłyszanych opowieści. Czy wiesz, że najwięcej wypadków zdarza się na prostych drogach (55%), w dzień przy dobrej widoczności (68%), a najniebezpieczniejszym miesiącem roku jest czerwiec?

65 SZKODLIWY HAŁAS
WYCISZ SIĘ
Z badań wynika, że jednym z najbardziej szkodliwych dla kierowców zjawisk jest hałas. Nawet ten komunikacyjny powoduje zmęczenie, złe samopoczucie, kłopoty z koncentracją i irytację. Większy: wzrost ciśnienia, agresję, niepokój, zaburzenia snu i inne dolegliwości. Zrezygnuj ze słuchania głośnej muzyki i – zwłaszcza w korkach – z jeżdżenia z otwartymi oknami 

Zobacz również:
REKLAMA