Szkoła auto - przewóz bagażu

Skoda, szkoła auto, bezpieczeństwo,  bagaż, bagażnik, pakowanie
Boks jest rozwiązaniem uniwersalnym – można go stosować zimą i latem, przekładać z auta do auta i nie kusi zawartością
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 51 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Sprzęt wysokiego ryzyka. Narciarski ekwipunek jest niewygodny w transporcie. Ponadto, jeśli przewozi się go w nieodpowiedni sposób, może być groźny w trakcie wypadku. Jak nie narazić się na niebezpieczeństwo i o czym pamiętać w czasie jazdy?

REKLAMA

 

To miał być zwyczajny wypad na narty w weekend. Narty z kijami pospiesznie wrzucone do wnętrza auta przez złożone jedno z oparć tylnej kanapy, buty narciarskie luzem fruwające po bagażniku. W czasie jazdy wszystko szło gładko, zanim na jezdni nie pojawił się lód. Potem było parę piruetów na drodze i w końcu samochód zatrzymał się z impetem w rowie. Tak, po prostu, stanął w miejscu. Na szczęście, nikomu nic się nie stało, bo prędkość wynosiła mniej niż 50 km/h. Zdziwiło mnie tylko, że - chociaż w nic wcześniej nie uderzyliśmy - w samochodzie nie było przedniej szyby. Sprzętu narciarskiego też nie. Wyleciał z auta razem z szybą. Z taką łatwością, jak szpilki, które lecą do silnego magnesu. Od tej pory nie ma w moim aucie miejsca na narty.

 

Niemożliwe? Możliwe, bo to historia wzięta z życia moich znajomych. Jazda z nartami w samochodzie jest jak gra w rosyjską ruletkę. Można bardzo dużo stracić. Lepiej zatem skończyć z hazardem, inwestując w bagażnik dachowy oraz uchwyty na narty (rozwiązanie tańsze, ale mniej wygodne i mniej uniwersalne) lub w bagażnik dachowy i boks, który można wykorzystywać do przewozu sprzętu narciarskiego (rozwiązanie droższe, ale za to na lata i do zastosowania w niemal każdym aucie). Wersja minimum to rękaw, w który można zapakować narty i kije, przełożyć go przez otwór w podłokietniku na tylnej kanapie i zabezpieczyć przed przesuwaniem przy użyciu specjalnych pasów, mocowanych w zaczepy pasów bezpieczeństwa.

Dach też ma swoje możliwości

Bez względu na to, czy bagażnik jest mocowany do dachu za pośrednictwem uchwytów czy bezpośrednio do relingów, trzeba pamiętać o tym, że każdy z producentów określa w danych technicznych dopuszczalne obciążenie dachu. Z reguły wynosi ono 75 kg, co z powodzeniem wystarcza - nawet jeśli na dachu znajduje się bagażnik z boksem.

Radosław Jaskulski - instruktor Szkoły Auto Skody

Decydując się na zakup bagażnika dachowego oraz uchwytów lub boksu, należy zwrócić uwagę na rodzaj mocowania bagażnika do dachu i na zabezpieczenie przed kradzieżą. Tańsze bagażniki, nawet zamykane na klucz, mimo zabezpieczenia można zdemontować z auta razem z nartami czy boksem, używając do tego zwyczajnych narzędzi. Narty w uchwytach mocuje się zawsze dziobami do tyłu. W samochodach typu hatchback i kombi trzeba pamiętać o tym, że narty nie mogą wystawać poza obrys dachu (z reguły - nie dalej niż antena radiowa, montowana tradycyjnie w tylnej części dachu). W przeciwnym razie, po otwarciu pokrywy bagażnika, może dojść do wybicia szyby przez zbyt daleko wystające narty. Sprzęt narciarski, przewożony wewnątrz boksu, też musi być solidnie przymocowany, a twarde przedmioty (na przykład buty) muszą znajdować się w specjalnych pokrowcach. Markowe potrafią pełnić podwójną funkcję - zabezpieczają buty w transporcie i mogą służyć jako plecak.

Zarówno z boksem na dachu, jak i z nartami w uchwytach nie należy przekraczać prędkości dozwolonej do poruszania się z bagażnikiem dachowym. Producenci boksów rekomendują maksymalną prędkość na poziomie 130 km/h. Koniecznie trzeba wiedzieć i pamiętać o tym, jaka jest wysokość samochodu z boksem na dachu. Ograniczeniami wysokości przy wiaduktach nie trzeba się przejmować. Przed wjazdem na wielopoziomowy parking lepiej jednak dwa razy upewnić się, że możemy wjechać bez szkody dla samochodu i boksu.

Tekst: Maciej Ziemek
Zdjęcia: Jacek Hanusz

Dziękujemy firmie Taurus, generalnemu przedstawicielowi Thule, za pomoc w realizacji sesji zdjęciowej; www.taurus.info.pl

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA