Ubezpieczenia na wakacje

PAMIĘTAJ!

- Zanim wyjedziesz za granicę, aktywuj roaming w swoim telefonie komórkowym.
- Zapisz na kartce i w "komórce" numer telefonu do centrum alarmowego swojego towarzystwa ubezpieczeniowego.
- Sprawdź, jakie masz polisy i jaki jest ich zakres. Jeśli Twój agent ubezpieczeniowy nie potrafi odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania, może powinieneś zastanowić się nad zmianą agenta.
- Warto, aby ubezpieczenia, które posiadasz były wykupione w jednej fi rmie. Zakres ochrony może być pełniejszy, a koszty mogą być mniejsze.
- Nie przywiązuj się do jednej fi rmy ubezpieczeniowej. Oferta zmienia się często i może okazać się, że konkurencja jest akurat lepsza.
- Nie trzymaj w jednym miejscu dokumentów, pieniędzy, kart płatniczych, czy kredytowych.
- Nie podejmuj żadnych kroków bez konsultacji ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym. W skrajnych sytuacjach odmówione zostanie wypłacenie odszkodowania.
- Nie jest możliwe ubezpieczenie się od wszystkiego.  

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Z AUTA SKRADZIONO LAPTOPA CZY KAMERĘ

Jeśli masz wykupione ubezpieczenie mieszkania/domu i polisę Autocasco na samochód w tej samej firmie, to już połowa sukcesu. Na drugą połowę i na pełną wypłatę odszkodowania za udokumentowaną kradzież z włamaniem masz szansę wtedy, gdy w polisie mieszkania/domu została wykupiona opcja "mienie przenośne poza mieszkaniem". Możesz wtedy liczyć na zwrot pieniędzy za uszkodzony samochód i utracony sprzęt.

SKRADZIONO CI PIENIĄDZE I DOKUMENTY

To chyba jedno z najczęstszych i najbardziej przykrych zdarzeń losowych. Wyobraźmy sobie, że na środku Placu św. Marka w Wenecji zostajemy bez gotówki, bez kart płatniczych i bez dokumentów. Nie ma jak dostać się do samochodu, nie ma za co wrócić do kraju. Tu możliwości ubezpieczenia jest kilka. Po pierwsze, można wykupić opcję w ubezpieczeniu mieszkania, tzw. "ruchomości domowe w wariancie Europa". Jeżeli w chwili ubezpieczania nieruchomości zgłosimy, że trzymamy gotówkę w mieszkaniu (maksymalnie 2,5 średniej krajowej), to ubezpieczyciel może oddać nam skradzione poza mieszkaniem pieniądze. Zapłaci też za wyrobienie skradzionych dokumentów. Można również wykupić rozszerzone ubezpieczenie od kosztów leczenia i liczyć wtedy na pomoc finansową ubezpieczyciela do kwoty określonej w warunkach ogólnych ubezpieczenia. Warto także pamiętać o ubezpieczeniu karty kredytowej (Assistance). Jeśli je mamy, dostaniemy gotówkę poza granicami kraju. Oczywiście zdarzenie musi być zgłoszone do centrum alarmowego ubezpieczyciela w Polsce i powiadomiona musi być miejscowa policja. Pieniądze dostarczy nam tzw. pilot, czyli osoba, która w razie np. wypadku drogowego zajmuje się holowaniem pojazdu.

ZACHOROWAŁEŚ

Jeżeli nie opuszczasz terytorium Unii Europejskiej, nie musisz się martwić ani kosztami pobytu w szpitalu, ani kosztami ewentualnej wizyty u dentysty. Warto przed wyjazdem odwiedzić NFZ i wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (formularze są dostępne na stronach NFZ; załatwianie trwa około 2 tygodni). Jeśli wyjeżdżasz poza UE, wykup dodatkowe ubezpieczenie od kosztów leczenia. Jeśli nie opuszczasz Europy, wystarczy ubezpieczenie na kwotę 50 000 zł. Gdy podróżujesz na inny kontynent, warto ją zwiększyć do 100 tys. lub 250 tys. złotych. Wysokość składki za jeden dzień pobytu wynosi średnio od 2,50 zł do 5 zł, zależnie od sumy ubezpieczenia. W wypadku rozszerzonego ubezpieczenia od kosztów leczenia można nawet liczyć na zwrot kosztów za wynajęcie kierowcy i jego zakwaterowanie na czas podróży, jeśli na przykład zdarzy nam się za granicą złamać nogę i nie jesteśmy w stanie prowadzić auta w drodze powrotnej do kraju.


PLAN DZIAŁANIA W RAZIE WYPADKU
- Zanotuj miejsce oraz godzinę zdarzenia i rozmiar szkód.
- Powiadom policję.
- Skontaktuj się z centrum alarmowym swojego ubezpieczyciela.
- Ustal świadków zdarzenia, zapisz ich personalia i numery telefonów.
- Jeśli to możliwe, wykonaj na własną rękę dokumentację fotograficzną.

UBEZPIECZENIE "ZIELONA KARTA"
Zielona karta jest zbędna, jeśli nie opuszczasz terenu Unii Europejskiej. Nie jest także wymagana w Chorwacji, Norwegii, Szwajcarii i na Islandii. Kraje, w których jest obowiązkowa to: Albania, Andora, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Macedonia, Maroko, Mołdawia, Rosja, Serbia, Tunezja, Turcja oraz Ukraina.

TELEFONY ALARMOWE
112 to europejski numer alarmowy w krajach UE, przekierowywany automatycznie na numer najbliższego regionalnego centrum koordynacji służb ratunkowych lub na policję czy straż pożarną.  

KRAJPOLICJA
POGOTOWIE
RATUNKOWE

POMOC
DROGOWA

Austria
 144
 140
Bośnia i Hercegowina
92
150
 
Bułgaria
 166 150 
Chorwacja
 92 94 
Cypr
 199 199 199
Czechy
 158 155 
Francja
 122 123 
Grecja
 100 166
Hiszpania
 091 124 
Irlandia
 999 999 999
Lichtenstein
 117 144 
Macedonia
 92 94 
Norwegia
 110 113 
Rosja 02 03 
Rumunia
 955 961 
Słowacja
 158 155 
Szwajcaria 117 144 
Ukraina
 02 03 
Wielka Brytania
 999 999999

Tekst: Michał Hutyra

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA